Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nihal Yazgın
 
 
Yayımlanan Sayı : 1332

Müzik Hayvanı’ndan bedava albüm - 06.12.2011

Türkiye’nin önemli besteci ve müzikologlarından Alper Maral’ın da içinde olduğu 8 adet CD basan Müzik Hayvanı inisiyatifi, müziği mutlak ‘aidiyet’ kavramının dışına taşırmayı sürdürüyor

Türkiye’nin mayıs ayında hayata geçirilen inisiyatifi Müzik Hayvanı, müziği mutlak ‘aidiyet’ kavramının dışına taşırmaya devam ediyor. Besteci Eray Düzgünsoy’un kurucularından olduğu bu yepyeni inisiyatif, mayıs ayından bu yana, Ömer Sarıgedik, Emir Emre, Emre Ozis ve Alman besteci Stefan Fricke’nin yanı sıra Türkiye’nin önemli besteci ve müzikologlarından Alper Maral’ın da içinde olduğu 8 adet CD bastı.

Egoyu bırakabilmek
İnisiyatifin www.muzikhayvani.com isimli internet sitesinden duyurduğu gibi, “Müzik Hayvanı tüm ürünlerini ücretsiz olarak sunar. Dijital Download’un (internet üzerinden indirmek) yanı sıra, basılı materyalleri (CD) de mevcuttur.”

Müzik Hayvanı’nın kurucularından Eray Düzgünsoy, nasıl bir araya geldiklerini
şöyle anlatıyor: “Biz insan nasıl müzik yapabilir ya da insan kendi müdahalesiyle dönüştürdüğü işlerden nasıl arınabilir diye soruyoruz. Yaptığımız işlerin hiçbirini egoistçe ‘bu benim işim, bu benim kompozisyonum’ gibi sahiplenmek istemiyoruz da bir yandan. Besteciyi var olan sesleri bir şekilde bütünleştiren bir aracıymış gibi yorumlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla besteci egosuna karşıt bir bakış da oluşuyor tabii. Biz aslında egolardan, bu dünyanın yeni tanımlarından uzaklaşğımız, bunları bıraktığımız takdirde birazcık insan olabileceğiz. Bunları bırakmadığımız takdirde insan olamayız.”

Yayımladıkları albümlere Kadıköy’de Zihni Müzik, Flaneur, Vintage Records ve Dunia Bar, Taksim’de Deform, Beşiktaş’ta Pan Kitabevi’nde yer alan stantlarından ula
şılabileceğini söyleyen Düzgünsoy, “Biz bu şekilde çok daha fazla para kazandık. İnsanlar bunun bir emek olduğunu biliyor. Normal bir CD fiyatı da veren var, 10 CD fiyatı veren de. Onu serbest bıraktığın için, hiçbir şey almayıp sadece para veren de var. Bir dükkâna gittik, hiç CD kalmamış. Ona rağmen insanlar gelip para bırakıyorlarmış. Buradaki niyet, kazanılmış olan miktarların yeni işlerde kullanılması” diyor.
 
Güzel müzikleri tanıtıyorlar

Tüm albümlerini dinleyiciye ücretsiz olarak sundular, dileyenden ba
ğış kabul ediyorlar. Eray Düzgünsoy, özellikle çağdaş müzik alanında Türkiye’de albüm yayımlamanın zorluğuna dikkat çekerek, ‘güzel müziklerin’ basılmasına ve tanıtılmasına katkıda bulunmak istediklerini vurguluyor.

Alıntıdır.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021