Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 45 müzisyen gazete okuyor
 
 
Aslı Barış
 
 
Yayımlanan Sayı : 1242

Nirvana kariyerimi yedi. - 08.06.2011

İstancool Festivali’nin son gününde Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nin avlusunda, bir insanın yaşayabileceği en ilginç anlardan birini yaşıyoruz. Fonda bangır bangır Fatih Kısaparmak’ın söylediği bir seçim şarkısı var. Kate Moss’un eski aşkı Jefferson Hack ve REM’in solisti Michael Stipe hummalı hummalı dün akşam Liman Lokantası’nda yedikleri yemeklerin ne kadar güzel olduğundan bahsediyor. Diğer yanımda dünyanın en ünlü tasarımcılarından Haider Ackermann, merdivene oturmuş, cips yiyor. Ve hepimiz yaklaşık 45 dakika kadar geç kalan Courtney Love’ı bekliyoruz.

Love’ın menajeri, beni ‘
İstanbul’un yerlisi’ olarak gözüne kestirmiş olmalı ki, Taksim tarafında bildiğim iyi bir kebapçının olup olmadığını soruyor; kısa bir sürede ünlü şarkıcının canının Türk mutfağını tatmak istediğini ve şoförle birlikte yolda dürümcü aradıklarını öğreniyorum. “Çok acıkmış” diyor, “Ama 10 dakikaya burada olur”

Bu sırada Love, Tophane-i Amire’ye giri
ş yapıyor.Az sonra Love ve Alphan Eşeli’yle birlikte Sanatçı X Marka sohbetine başlıyoruz. 

‘Oyunculu
ğa heves ettim’
Her ne kadar sohbetin bel kemi
ği pazarlama stratejileri üzerine olsa da, Love’ın aklında başka şeyleri konuşmak var. Cannes’a bir ünlü olarak değil, moda ikonu olarak katıldığından ve bu durumun kendisine ne kadar garip geldiğinden bahsediyor. Sean Penn’in filmini izledikten sonra, yeniden oyunculuk yapma hevesinin geldiğini anlatıyor. Ama ekliyor “Film yıldızı olmak istemem çünkü o zaman herkese iyi davranmak zorunda kalıyorsunuz. Rock yıldızı olunca en azından istemediğiniz zaman insanlara küfretme lüksünüz var” Sonra konu, uyuşturucu kullandığı için iki defa yatılı okuldan atılmasına, sonrasında New York’a giderek oyuncu olmaya çalışmasına, tüm bunların anlamsızlığından sıkılıp Alaska’ya giderek orada şarkı sözü yazarlığı yaparken, para kazanmak için barlarda striptizci olarak çalışmasına geliyor. Patti Smith’e olan hayranlığı yüzünden gitar çalmaya başladığını, ancak sonra sanatçının aslında gitar çalmayı bilmediğini fark edip, gülmekten katıldığından bahsediyor. Love, rock dünyasının ne kadar maço bir kültüre sahip olduğunu da anlatıyor: “Üç defa Metallica’nın ön grubu olarak sahne aldım. Yemin ediyorum, kalabalık beni öldürecek gibi bakıyordu. Üstelik üstsüz bir şekilde sahnede olmama rağmen! . Hatırlıyorum bir seferinde hayranlarımın arasına inmiştim ve yaklaşık 120 erkek birden elbisemi parçalamıştı. ”

Love Nirvana’nın kurucusu ve solisti Kurt Cobain’le olan ili
şkisini de anlatıyor: “Daha dün biri gelipi Kurt’ün resmini uzattı ve imzalamamı istedi. Ben Kurt değil Court’um, aslında aradığın kişi uzun zaman önce öldü yazdım. İnsanlar Nirvana’nın bir parçası olmadığımı hâlâ anlayamıyorlar. Kurt’e tapıyordum ama kabul edelim o ilişki, 90’larda müzik kariyerimin içine etti. Dünyanın en çok nefret edilen insanlarından biri oldum. Biri bana Yoko Ono benzetmesini yapmıştı, ben de ‘Tatlım Yoko iyi hoş ama, ona asla benzemek istemem. Herkes nefret ediyor ondan’ dedim. O da bana ‘Emin ol, senden daha çok nefret ediyorlar’dedi. Düşününce anladım, evet, ondan bile daha çok nefret ediliyorum! Şimdi grubu yeniden toparladım. Müzik yapmaktan asla vazgeçmedim, vazgeçmem de. Çünkü şarkı sözü yazmak ve sahnede olmak benim en iyi bildiğim ve en iyi yaptığım şey. Diğer pazarlama saçmalıklarının bir önemi yok.” 

‘Burası ilham verici’
Michael Stipe’ın koruma görevlisi bir anlı
ğına ortadan kaybolunca, yanına sokulup, dün akşam kendisine ilham gelip gelmediğini soruyorum. Stipe, bir önceki gün Otto çıkışı üç şarkısının sözlerinin bir kısmını İstanbul’da yazdığını söylemişti. Eli çenesinde “Evet, burası çok ilham verici” diyor.

Foto
ğraf: Nikotin krizine giren Love, panel ortasında yasağı delerek sigara yaktı. FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020