Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Seda Niğbolu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1217

Rock müziğin daimi ergenleri - 26.04.2011

MÜZİK
Foo Fighters
Wasting Light
Sony BMG


MTV rock’ı diye bir
şey hâlâ kalmış olsaydı eğer, en düzeyli örneğini Foo Fighters veriyor olurdu. Amerikalı ekip, ‘Wasting Light’ta da duygu patlamalarına oynayan melodiler, gösterişli gitarlar ve tertemiz bir sound’la popüler Amerikan rock’ının tüm klişelerini yerine getiriyor, ama hâlâ stadyum rock’ı ya da bir ağızdan söylenecek birbirinin aynı marşlar üretemeyecek kadar kendi hallerinde ve içtenler.

Albümdeki parçaların hepsine hayat veren yine Dave Grohl’un kontrollü enerjisi ve güç arayı
şı. Ama bu güç, çağdaşları olan diğer büyüklerden farklı olarak dünyayı ve müzik endüstrisini istila etme gibi kötü bir niyet barındırmıyor içinde. Bunda tabii kendisinin bir frontman olarak personasının da büyük etkisi var. Senelerdir rock müziğin komik, sevilesi ama sıkı çocuğu payesini falsosuz taşıyan Grohl kitlelere hitap etmenin getirdiği müziğin - hatta daha da ileri gidersek insanlığın - kurtarıcısı rolünü sırtlanmamak bir yana kendini bile ciddiye aldığını fazla çaktırmıyor. 

90’lar tavrı
Grohl ve yol arkada
şları hâlâ eski usul rock’ın duyguları harekete geçirici gücüne inanıyor. Bu daha çok 90’lara ait bir tavır ki 90’lar ‘Wasting Light’ın gitar ve baslara sinen Seattle tonlarıyla birlikte müziğine de yansımış. Teenager olmaya dair bir şeyler var Grohl’un enejisinde, ama sorun şu ki bu durum senelerdir hiçbir risk almadan, düzgün ama düz şekilde icra ettikleri müziklerinin de bir parçası. Üstelik tüm enerjisine rağmen fazla sentetik tınlayan prodüksiyonlarıyla da çelişiyor. Bu kadar yetenekli müzisyenlerden çok daha olgun bir müzik duyabileceğimiz aşikar ama daimi ergenliği yetişkinlikle birlikte gelen saflığın kaybına tercih etmek gibi bir seçenek de mevcut.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020