Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 65 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serhan Bali
 
 
Yayımlanan Sayı : 1123

Operadan kayan yıldız anısına - 15.12.2010

Soprano Zehra Yıldız'ı, 1997'de kariyerinin zirvesindeyken gittiği Almanya'da kaybetmiştik. Anısına düzenlenen konsere her yıl olduğu gibi Türkiye'nin uluslararası kariyer yapan genç sanatçıları katılacak

1997 yılının 12 Aralık günü, kariyerinin zirvesindeyken, beyin kanaması sonucu Heidelberg’de aramızdan ayrılmıştı soprano Zehra Yıldız. İstanbul Devlet Operası’nın en gözde sanatçısıydı. Ama yurtdışında, özellikle Almanya’da çok önemli temsillerde sahneye çıkmayı da başarıyordu. Son temsili, Heildelberg sahnesinde 9 Aralık akşamı Leonore karakterini seslendirdiği Beethoven’in ‘Fidelio’ operası olmuştu.

Bizler övünç kaynağımızı, İstanbul Operası tenorlarından Süha Yıldız ise biricik eşini kaybetmişti. Süha Bey acı kaybı sonrası hiç vakit geçirmeden Zehra Yıldız Kültür Sanat Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf her yıl bu tarihlerde ölümsüz sopranomuz anısına bir anma konseri düzenliyor. Bu konserin en güzel yanı, genç opera sanatçılarının sahneye çıkıp söylemeleri. Ama bu şancıların yaşlarının genç olmasıyla bitmiyor iş. Anma gecesinde her yıl aynı sahnede bir araya gelen genç şancılar, kariyerlerini yurtdışındaki önde gelen opera kurumlarında sürdüren gençler arasından seçiliyor.

Bu yılki anma konserleri için soprano Burcu Uyar, bas-bariton Burak Bilgili, tenor Cenk Bıyık ve bariton Kartal Karagedik Almanya, Kanada, ABD’nin önde gelen opera sahnelerindeki temsillerine bir ‘es’ verip İstanbul’a koşacaklar ve kendilerine yurtdışında kariyer yapma ilhamı veren idolleri Zehra Yıldız için söyleyip konserin ardından ilk uçakla ülkemizin sesini duyurdukları yabancı sahnelerdeki görevlerine geri dönecekler.

Ne yazık ki bu başarılı sanat lejyonerlerimizi Berlin’de, Paris’te sahneye çıktıkları sırada İstanbul’da veya İzmir’de en iyi oldukları rollerde izleme şansına sahip değiliz. Zehra Yıldız Anma Gecesi bu açıdan önemli bir boşluğu dolduruyor.

Bu yılki anma etkinlikleri iki gece üst üste yapılacak: 15 Aralık saat 20.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde ve 16 Aralık’ta yine aynı saatte Kartal’daki Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde. Tel: 0212 296 96 94, info@zyv.org.tr

Leyla Gencer’in gözünden Zehra Yıldız
“Zehra Yıldız’ın, o çocuğun, benim için çok ayrı bir yeri vardı. Sesi güzeldi, kendisi güzeldi ve çok yetenekliydi. Ama bu özellikler, insanı her zaman gerçek bir sanatçı yapmaya yetmez. Onu gerçek bir sanatçı yapan, her şeyin hep en iyisini yapmaya çalışmasıydı. Mükemmeli yakalamaya dönük çabasıydı... Müthiş alıcı, aynı zamanda müthiş verici bir kişiliği vardı. Onunla çalışmak benim için de mutluluktu. Söyleneni hemen kapardı. Anlaması, kavraması, öğrendiklerini hazmedip yeniden yorumlaması mükemmeldi. Kendini sürekli geliştirirdi. Hiç kuşkusuz, tanıdığım tüm sanatçılar içinde en “Batılı” olanıydı. Yalnız işiyle, performansıyla değil, çevresine ve dünyaya olumlu bakışıyla, olumlu ışınlar yaymasıyla da öyleydi... O çocuğun yeri doldurulamaz.”

BBC’nin galibi Lara, perşembe gecesi MKM’de
Klasik müzikte genç yaşta dünya çapında kariyer yapmak isteyen İngiliz gençleri için en önemli fırsatlardan biri de bu ülkede her yıl düzenlenen BBC Young Musician Award’un (Genç Müzisyen Ödülü) sahibi olabilmektir. Bu yarışmada önceki yıllarda birinci gelmiş İngiliz gençlerden küresel çapta kariyer yapanlar arasında Natalie Clein, Freddy Kempf, Nicola Benedetti gibi isimler de var. Bu müthiş fırsatı yakalayan gençler arasına bu yıl bir Türk asıllı İngiliz kızı da katıldı. 16 yaşındaki piyanist Lara Ömeroğlu, mayıs ayında Cardiff’de yapılan finallerde, Saint-Saens’ın 2’nci Piyano Konçertosu’ndaki harika yorumuyla herkesi kendine hayran bırakıp yarışmanın galibi olmuştu. İşte o Lara bu perşembe akşamı saat 19.00’da İstanbul Resitalleri kapsamında MKM’de bir solo piyano resitali verecek. Salondan hemen ayrılmayın çünkü bu sürpriz resitalin ardından aynı mekânda yine İstanbul Resitalleri kapsamında Fransız piyanist Claire-Marie Le Guay’ın de resitali var. Son olarak; Lara’yı gelecek yılki İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde de izleyeceğimizi şimdiden söyleyeyim. 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020