Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 53 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1057

Ve müziği Saygun yarattı. - 01.09.2010

Sevgili dostlar,

Yaklaşık bir buçuk aylık bir tatil döneminin ardından, yeni yayın dönemimize başlarken tüm Mavi Nota okurlarına saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Sizlerle birlikte yine dopdolu bir yayın dönemi geçireceğimi ümit ediyor yayınımıza kaldığımız yerden yeniden başlıyoruz.

İki gece önce Apollon Tapınağı’nda tarihî bir gece yaşandı. 36 yıllık müzik kariyerine 25 albüm sığdıran Brezilyalı şarkıcı Tania Maria, Akdeniz kıyılarında Latin rüzgarı estirdi. Tüm etkinliklerin ücretsiz olarak izlendiği konserlerde olduğu gibi, Maria da Apollon Tapınağı’nı tıklım tıklım doldurdu.

Latin caz’ın en önemli isimlerinden Tania Maria sahneye çıkmadan gazetecilerle ayaküstü sohbet etti, önce müzik kariyerinden soru soran gazetecilere kararlı bir cevap geldi ondan. “Geriye hiç bakmam. Umuyorum ki müzik kariyerim henüz bitmemiştir...” Şarkılarını İngilizce ve Portekizce söyleyen Maria, anadilinde şarkı söylemeyi ne kadar sevse de İngilizce söylemekten de kendini alamadığını söylüyor: “Portekizce benim anadilim ama tabii ki İngilizce söylemeyi de çok seviyorum.

Tania Maria 2007 yılında da Mersin’de bir konser vermişti. Konuşmamız sırasında gazeteciler Mersin’i hatırlatıyorlar ve Türk dinleyicisinin caza yakınlığı soruluyor bu dünyaca ünlü sanatçıya: “Bence Türk insanı, oldukça sıcak bir dinleyici kitlesine sahip ve ben ülkenizden bu kadar çok sevgi gördüğüm için çok mutlu ve müteşekkir hissediyorum” diyor Maria. Konserleri için Akdeniz kıyılarını dolaşsa da, favori kenti İstanbul. Türkiye’de beğendiği isim ise Adnan Saygun. “Ülkenizin müziği Türk pop müziği ve özgün müzik ile biliniyor. Fakat benim düşünceme göre yıllar önce Adnan Saygun, Türk müziğinde Batı müziği etkisinin başlamasında etkili oldu..

2500 yıllık tarihî mekânda sahneye çıkan ve izleyiciyi büyüleyen Tania Maria, eserlerinin çoğunu Portekizce ve İngilizce olarak yorumladı. Tania Maria’nın kendine has tarzını ise sahnede daha da net gördük. Piyanonun başında adeta kendiden geçen Maria, samba, choro, swing, tranquil bossa, Afro-Latin, pop ve caz füzyon türleriyle unutulmaz bir geceye imza attı. Dünya müzisyenlerinin pek çoğundan dinlediğimiz ve belki de Cesaria Evora’nın sesinde tat bulduğumuz Besame Mucho şarkısı ise Tania Maria’nın sesiyle ve yorumuyla, Apollon Tapınağı’nın mistik ışıkları altında farklı bir tat sundu. Konserde Tania Maria’ya basta Marc Bertaux, perküsyonda Mestre Carneiro ve davulda Caio Mambert eşlik etti.

29 Ekime kadar sürecek olan Side Kültür ve Sanat Festivali’nde önümüzdeki günlerde de birbirinden değerli gruplar ağırlanmaya devam edilecek. Özellikle son yıllarda müzikal anlamda Türkiye’nin önemli grupları arasında yerini alan ve yurtdışından da ilgi ile takip edilen müzik grubu Gevende, 1 Eylülde Antik Liman’da sahne alacak. Ayrıca festivalde Mor ve Ötesi, Leipzig Quartet, Josef Landway gibi önemli konserler yer alıyor. Festival 29 ekime kadar devam edecek.

Tarihle iç içe geçen Side Festivali’nin gerçekleştiği tarihi mekânlar ise şöyle: Antik Tiyatro, Tarihi Köy Meydanı, Apollon Tapınağı ve Tarihi Limanında konserlerini gerçekleştiriyor.

Çarşamba günü görüşene değin hepinize bol müzikli günler diliyorum.

Esen kalın.Müfit Semih Baylan
EditörKaynak: AA ve DHA


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020