Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sevin Okyay
 
 
Yayımlanan Sayı : 1025

10 yıl sonra Afyon'da - 09.06.2010

Demek 10 yıl olmuş! İlk caz festivali için Afyon’a gidişimi hatırlıyorum. Neyle karşılaşacağımız hakkında pek fikrimiz yoktu, Hüseyin Başkadem’i de yeni tanımıştım. Oraya varınca hayretler içinde, gerçek bir caz festivalinin bizi beklediğini gördük. Hüseyin, bir de klasik müzik festivali yapmaya niyetleniyordu. Yani, bildiğimiz zincirlik deli. Böyle festivalleri büyük şehirlerde bile yapmak zorken, nerede kalmış Afyonkarahisar gibi, bunlara talebi bile olmayan bir yerde yapmak!

O talebi yarattı ama, en azından bir ölçüde. Kendisine ‘Don Kişot’ etiketi vurulmasına yol açan bu ikili girişimi halen sürdürüyor. Afyonkarahisar’ın hem Caz Festivali, hem de Klasik Müzik Festivali’ni geleneksel birer festival haline getirdi. Ancak, maddi olarak festival yapmak ve destek bulmak konusundaki zorluklarda bir azalma yok sayılır. Başkadem, 10. Afyonkarahisar Caz Festivali’ni kotarmaya çalışırken, destek bulma konusunda her zamanki zorluklarla karşılaştı. Hatta bu yıl külliyetli bir miktarı borç-harç kendisi sağlama durumunda kaldı. Valilik, Sayın İmga geldiğinden beri desteğini esirgemiyor. Belediye ile Afyon esnafı da bir ölçüde destek oluyor. Aydın Doğan Vakfı, başından bu yana desteğini kesmedi. Açılışta Vakıf Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, iki plaketi vakıf adına kabul etti.

Gönül isterdi ki, Kültür Bakanlığı da bu Anadolu festivaline, devede kulak kabilinden katkıda bulunacağına, hiç değilse 10’uncu yıl için muslukları açsaymış. Aslında Hüseyin’in dediği gibi Afyon halkının bu müzik türlerine karşı önyargısını kırmak, resmi-gayrıresmi musluklar başında oturanların önyargısını kırmak kadar zor değil. Öte yandan, beterin beteri var. Adana Altın Koza’nın bile, ‘erteleme’ kisvesi altında bir anda gündemden silinip yokolduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Okul ziyaretlerine devam
Bu kadar kötümserlik yeter diyelim. 10. Afyonkarahisar Caz Festivali’ne bir gece önceden celbolunduk. Meğer Başkadem bizi her yıl olduğu gibi, konuşma yapmak için okullara dağıtacakmış. Ancak bu sefer, açılış töreninden hemen önce olduğu için, köy okullarına değil, merkezdeki bir okula gittik. Çocuklarla yakın bir dostluk kurmuş yazar Yalvaç Ural, usta karikatürist Ercan Akyol, Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın düzenlediği Ankara Caz Festivali’nin yönetmeni Elif Mülayim Başman ile birlikte, Aydın Doğan Bilim ve Kültür Merkezi’ndeki özel yetenek sahibi öğrencilerle sohbet ettik. Bu okul ziyaretleri, bence her iki festivalin en büyük hizmeti. Bu sayede misafirler, şimdiye kadar 100 bini aşkın çocukla, kendi alanları hakkında konuşma fırsatı buldu.

Bol bol ödül verildi
Sonra da, artık yolunu bile öğrendiğimiz Gâvur Hamamı’nın önündeki güzel çimenlik alanda düzenlenen açılış törenine gittik. Başkadem, on yıldır Festival’e destek olan kuruluşlara: CNN Türk Televizyonu (Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav aldı), NTV, CNBC-e (Yavuz’la ikimiz paylaştık), Radikal (bu da, Cem Erciyes’e vekaleten bana düştü) ve Milliyet Gazetesi de (Yalvaç Ural aldı) ödül alanlar arasındaydı. Töreni Pelin Batu ile Ali Düşenkalkar sundu. Vali Haluk İmga, özel ödlüllerin birkaçını verdiği yetmezmiş gibi, Hüseyin Başkadem’in başından beri onun yanında olan kişiler için yaptırdığı ‘madalya’ları da sundu. Hatta bana, “Tekrar hoşgeldiniz, Sevin hanım,” dedi. Demek ki, sahneye biraz fazla çıkmışım. Üstelik de merdivenlerden düşeceğim diye ödüm koptuğu halde.

Burçin Büke Trio iyiydi
Sonuçta, çok hoş bir törendi. Açılış konserini piyanoda Burçin Büke, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Deniz Dündar’dan oluşan trio sundu. Çok iyi seçilmiş bir repertuardı, herkesi zevkle dinledi. Bu akşam için bir araya getirilmiş bir grup da değillerdi. Hatırlarsanız, birkaç ay önce ‘Hediye’ diye bir de albümleri çıkmıştı. Akşam, TRT canlı yayın yaptı. Cumartesi sabahı da, ‘My Way’i söyleyen Bayhan (evet, bildiğimiz Bayhan) ve müzikallerden parçalar yorumlayan Deniz Özerman ile birlikte NTV canlı yayına katıldık. Onlar Pazar sabahı Brunch eşliğinde Afyon istasyonunda da söyleyecekti. Yağmur yağınca içeri kaçmışlar. Eh, yağmur oyunu bozar. Beş yıldır Afyon’la kardeş şehir olan Prag’dan bu yıl da altı topluluk geldi. Diyeceğim, Afyon’daysanız, buyurun, Hüseyin Başkadem sizi ağırlar.

Fotoğraf: Festivale başından beri destek veren Aydın Doğan Vakfı adına Candan Fetvacı, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga’dan teşekkür plaketi aldı.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020