Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1005

Marsyas, kültür açısından çok önemli... - 07.05.2010

1. Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivali Koordinatörü Rıfat Yağmur: Dünyanın ilk müzik yarışmasının yapıldığı Dinar ile ülkemizin seçkin üniversitelerinden olan Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin işbirliğiyle 6-11 Mayası tarihleri arasında düzenlenecek olan 1. Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivali’nin bölge ve ülke kültürüne önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.

6-11 Mayıs tarihleri arasında, Dinar Belediye Başkanlığı ile Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenecek olan 1. Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivali ile ilgili olarak bilgiler veren Festival Koordinatörü AKÜ Öğretim görevlisi Rıfat Yağmur, festivalin, halkla bilimin iletişimi, sanatın geniş kitlelere ulaşabilmesi, somut olan ve olmayan kültürel mirasların korunması, sanatın ekonomik, kültürel, bireysel, toplumsal ve eğitimsel işlevlerinin hayata geçirilmesi bakımlarından önem taşıdığını belirtti.

Festivalde, Dinar başta olmak üzere Afyonkarahisar, Uşak, Isparta, Kütahya, Burdur ve Denizli illerinde yaşayan sanatseverlere nitelikli, bilimsel ve sanatsal etkinliklerin sunulacağı dile getiren Koordinatör Rıfat Yağmur, “Uluslararası Flüt Yarışması, Uluslararası Sempozyum, ülkemizin ve dünyanın saygın sanatçılarının vereceği konserler ve dünyanın ilk müzik yarışmasının konu edineceği belgesel çekimi yer alacak. Festival kapsamında ayrıca, söyleşiler, okul konserleri, şiir dinletileri, resim sergisi, yöresel el sanatlarının yer alacağı sergiler yer alacak, bölge ve ülke kültürüne katkı sağlayacaktır.” dedi.

Üniversitelerin ihtiyaçları doğrultusunda, bölgesel, ulusal ve uluslar arası projeler ürütme görev ve sorumlulukları olduğuna dikkat çeken Rıfat Yağmur, “Afyon Kocatepe Üniversitesi halkla bütünleşen, verdiği eğitimin niteliği, gerçekleştirdiği bilimsel ve sanatsal faaliyetler ile ülkemizi çağdaş toplumlar düzeyine yükseltmeyi öncelikli amaçları arasında yer alan ülkemizin seçkin kurumlarındandır. Üniversitemizin bilimsel ve sanatsal faaliyetleri Afyonkarahisar’ın kültürel, toplumsal ekonomik gelişim ve değişimine önemli katkılar sağlamaktadır.” diye konuştu.

Kültürel gelişime katkı sağlayan etkinliklerin en önemli paydaşlarından birisinin de belediyeler olduğunu vurgulayan Yağmur, “Belediyelerin kendi imkânları, tecrübeleri ile gerçekleştirdikleri etkinliklerin ‘üniversite’ eliyle daha nitelikli etkin ve verimli olacağı, diğer yandan üniversitelerin bu işbirliği sayesinde halka daha yakın olabilme halk ile bütünleşebilme ve daha güçlü bir ekonomik yapıya kavuşabilecekleri düşünülmektedir. Bu düşünceler Dinar Belediyesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin bilgi ve birikimlerini birleştirmelerine yol açmış ve ortak idealler paylaşılarak uzun yıllar devam etmesi temennisi ile birliği gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Festival Koordinatörü AKÜ Öğretim Görevlisi Rıfat Yağmur, ‘Neden Marsyas?’ sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Dünyanın ilk müzik yarışmasının Dinar’da Su Çıkan Parkı’nda yapılmış olması, bu yarışmanın Anadolu, Frigyalı, Dinarlı ve Apollon arasında gerçekleşmesi, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm sanatseverlerin ilgisini çekebilecek bir mitoloji olması, festivalin ilgi çekebilecek uluslar arası bir ad ile adlandırılmak istenmesi sonucu festivalin adı Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivali olarak belirlendi.”

Festivalin, Türk insanın somut olan ve somut olmayan kültürel miraslarına sahip çıktığının önemli bir göstergesi olarak dünyaya vereceği en önemli mesajlar arasında yer alacağını dile belirten Yağmur, “Festival, yerel halk ile üniversite işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olması bakımından da önemlidir. Dinarlılar, festivale üniversitenin sağlayacağı katkıyı açıkça dile getirecek kadar mütevazı ve kadirbilir bir toplum olarak göze çarpmaktadır. Üniversite de yapılacak her etkinlikte Dinarlıların maddi ve manevi desteğini hissetmiş ve işbirliğinin başlangıcından itibaren sağlıklı bir iletişim içerisinde projenin gerçekleşmesi için çalıştırılmıştır. Bu işbirliği diğer kurumlara örnek teşkil etmesi bakımından da önemlidir.” diye konuştu.

“Kültürün, sanatın ve müziğin farklı unsurlarının festival bünyesinde yer alması festivalin önemini arttıracaktır” diyen Yağmur, dünyada ilk kez müzik yarışmasının Dinar’da yapılmasının, kültürel turizm açısından Dinar’a ve bölgeye önemli katkılar sağlayacağını belirterek, “Festival süresince Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Dinar meslek Yüksekokulu, Dinar İlköğretim ve Orta Öğretim Okullarında öğretin gören gönülle öğrencilerin görev alacak olması, sanatçıların sadece sanatlarını sergilemekle kalmayıp söyleşilerde yapacak olmaları, festivalin Dinar’a ve bölgedeki öğrencilere sağlayacağı katkılar bakımından da önemini göstermektedir.” dedi.

Festival bünyesinde bilim adamlarının düşüncelerini dile getirebilecekleri ilgi kişi, kurum ve kuruluşlar ile paylaşabilecekleri bir sempozyum düzenlenmesine karar verildiğini dile getiren Yağmur, şöyle konuştu: “İlki bu yıl yapılacak olan sempozyum “çağrılı konuşmacılar” ile düzenlenecektir. Alanlarında uzman olan bilim insanları uzun uğraşlar ve bilim kurulunun görüşleri doğrultusunda belirlenmiştir. Sempozyumun festivalin bilim boyutuna büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Sempozyum ile özellikle Dinar’ın somut olan ve olmayan kültürel miraslarının tanıtılması, Dinar başta olmak üzere bölge ve ülkedeki konuya duyarlı ve ilgili kişi, kurum ve kuruluşlar ile bilgi ve tecrübelerin paylaşılması amaçlanmıştır.”

Posta kutumuza düşen haberleri sizlerle paylaştıktan sonra bir konuyu daha sizlerle paylaşmak istiyorum: Bundan böyle müzik evlerinin raflarına ulaşan yeni albümleri gazetemizin “Yeni Albümler” sayfasından takip edebilirsiniz. Bu sayfamızda yayımlanan yeni albümleri bize ulaşan bilgiler doğrultusunda hemen bulacak ve albüm hakkında gerekli bilgilere de ulaşacaksınız.


Pazartesi günü görüşene değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020