Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 39 müzisyen gazete okuyor
 
 
Erkan Sevinç
 
 
Yayımlanan Sayı :

Led Zeppelin'in Öyküsü (2.Bölüm) - 31.03.2006

1968’in Ağustos’unda hepsi Page’in evinde toplandılar. İlk olarak sevdikleri parçaları çalarak birbirlerinin zevklerini anlamaya çalıştılar. Buddy Gay’den, Elvis Presley’den… Muddy Waters’dan...Joan Baez’den çaldılar..Grup ilk kez Londra’daki Gerard caddesindeki bir plak mağazasının altındaki küçük bir odada bir araya gelmişti. Page’in evinde haftalarca prova yaptılar. İlk düşündükleri İskandinavya turnesine çıkarak dağılan Yardbirds’ün verdiği sözleri yerine getirmek oldu. İsimlerini New Yardbirds yapmışlardı.

İskandinavya turnesinde grup farkını da ortaya koydu. Jimmy kendisine özgü sololar atıyordu. Bazen 15 dakikayı bulan bu sololarda Jones ve Bonham altyapıyı sağlayarak müziği doyumsuzluğa ulaştırıyorlardı. Plant’ın sesi ve yorumu her zaman ki gibi çok ilginçti. The Who’nun bateristi Keith Moon o yıllarda genç gruplara destek olan bir müzisyendi. New Yardbirds’e destek olmakla kalmadı, isim babalıklarını da yaptı… Page’e ”Lead Zeppelin “ismini önerdi. Zeppelin kelimesi balon gibi sönen grupları, Lead kelimesi de kurşun gibi hızı ifade ediyordu. Grup İskandinavya turnesinden dönünce artık yeni isimleriyle sahnedeydi. Page özellikle “Lead” sözcüğünü “Led” şeklinde hatalı yazarak”Leed” gibi telafuz edilmesini önledi. Led Zeppelin doğmuştu artık…Yardb irds tarafından çizilen sertleştirilmiş,gerginleştirilmiş ve Jimmy Page’in ustalıklarıyla bezenmiş blues kökenli Hard rock grubuydu onlar.

Led Zeppelin’in beşinci elemanı olarak anılan kişi menejerleri Peter Grant’tır. Beatles’ın menejeri Brian Epstein kadar ünlüdür, Grant…13 yaşındayken Londra’da Croyden Tiyatrosunda sahne işçisi olarak başladı çalışma hayatına..Bir süre Reuters’de foto muhabirliği,lüks bir restaurant da garsonluk ve Jerseydeki bir otelde eğlence müdürlüğü yapan Grant,Robert Morley ’in filmindeki dublörü olarak tanındı. Gene Vincent, Little Richard ve Jerry Lee Lewis’in menejerliğini üstlendiği günlerdir bu günler. Ünlü Animals topluluğunu yaratan da Grant’ dır. Plak prodüktörü Mickie Most ile birlikte kurduğu Managemant’a aldı Led Zeppelin’İ…”Siz müzikle ilgilenin, gerisini ben hallederim” dedi, gruba… Bu arada tüm gecesini gündüzünü Led Zeppelin elemanlarıyla geçirdiği için eşi terk etti Peter’i… Çocukları kendisinde kaldı… Hem onları büyüttü, hem de ismi cismi duyulmamış bu grubu… Bu başarılı menajer değişik yapı ve karakterdeydi. Şakacıydı…Gerektiğinde grubun korumalığını yapıyor.,gerektiğinde kızlarla aralarını…Peter Grant 1995’de kalp krizinden öldü…

Amerika “gel” diyordu Led Zeppelin’e… Menajerleri Peter Grant, Vanilla Fudge’ın turne iptalinden yararlanarak hemen bu fırsatı değerlendirdi. Grup Amerika’da önce Los Angeles’taki ünlü Whiskey A Go Go’da sahne aldı. Bu arada Atlantic ile plak anlaşması yaptılar. Sırada ilk albümleri vardı. 30 saatte hazırladılar Led Zeppelin 1’i. İlk albümlerinde kapağa Jimmy’nin seçtiği Hinderburg’un düşmekte olan hava gemisinin siyah beyaz bir illustrasyonunu koydular.

”Uçmanın tek yolu” sloganı ile albüm 17 Ocak 1969 da Amerikada piyasaya sürüldü ve 99 numaradan Billboard listesine girdi. Sonra da çıkmak bilmedi. 73 hafta kaldı listede…

San Fransisco’da Fillmore West’deki konserde Taj Mahal, Country Joe And The Fish’den önce sahne aldılar. Basın iyi yaklaşmıyordu gruba…”İşte ucuz bir İngiliz grubu daha” gözüyle bakıyordu medya” Led Zeppelin’e.. Grup turneden fırsat buldukça,ikinci albümleri için soluğu stüdyoda aldılar. Led Zeppelin 2 albümünün büyük kısmı yolarda yazılmış ve bestelenmişti. Bu albüm ilkinin devamı niteliğindeydi ancak ilk albümdeki Blues ve Underground hava daha da kasvetli yansıtılmıştı. Albümdeki “Whola Lota Love” ilk büyük hitleri oldu grubun..4.Amerika turnelerinde 17 Ekim 1969’da New York’daki Carnegie Hall konserinde ilk kez John Bonham davulu elleriyle çaldı. Bu arada Led Zeppelin 2, Beatles’ın Abbey Road albümünü geride bırakarak listelerin başına oturdu…

İkinci albumun kaydı sırasında karşılaştıkları stüdyo koşulları grubun yeni stratejiler aramalarına neden oldu. Page ile Plant bu albüm için Galler’deki bir kır evini tercih etti. Snowdia’da mum ışığında ve odun ateşinin aydınlığında gözlerden uzak bu küçük evde hazırladılar yeni albümü… Parçaların Hampshire’da büyük bir konakta provaları yapıldı ve stüdyoya girildi. İlk iki albümdeki Page hâkimiyeti burada yoktu, tüm elemanlar kendi bestelerini ve fikirlerini yansıttılar. Led Zeppelin 3, 1970 in Ekim ayında piyasaya sürüldü, tam 4 hafta Bilboard listesinde 1 numarada kaldı. Grup Melody Maker’e verdikleri ilanla müzikseverlere teşekkür ettiler… Led Zeppelin 3, temelini oluşturan blueslarla birlikte hard rock zarfınıda açıyordu. Albümün kapağı Tarot kartlarından esinlenerek hazırlanmış ve üzerinde değişik çaptaki 10 daireden oluşmuştu. Albüm tanıtım konserlerinde grup sahnede şaklabanlık yaparak eğleniyorlardı. Özellikle şakacı bir kimliğe sahip davulcu John’du bu konuda önderlik eden… Örneğin Robert, Jimmy ve John Paul sandalyelerinde akustik şarkılarını çalıp söylerlerken, Bonzo fötr şapkası ve kısa pantolonuyla sandalyesini kaptığı gibi bu üçlünün yanına oturuyor ve onlara alkışla eşlik ediyordu. Bir defasında Moby Dick’i çaldıktan sonra Robert ona bir tutam muz vermişti sahnede… Şaka kakaya dönüşmüş, Bonzo kendisine maymun dendiği için Robert’i sahnede bir yumrukla yere sermişti.

En az satan albüm Led Zeppelin 3 oldu. Yine medya etkiliydi bu sonuçta… Grubun kendilerini şeytana sattıklarını, satanist olduklarını iddia ediyordu medya… Bu söylentilerin çıkmasının nedeni de Jimmy Page’in Edward Crowley’e olan düşkünlüğüydü. Peki, kimdi bu Crowley?

 


 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020