Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 46 müzisyen gazete okuyor
 
 
Serkan Seymen
 
 
Yayımlanan Sayı : 824

Santana'dan nevi şahsına münhasır gitarıyla klasikler ... - 10.07.2009

'Oye Como Va, 110 liraya/ bir şişe rakı/ akşamcılara/ oldu mu ya? Oye como va.' Turgay Noyan Orkestrası’nın 1978 tarihli 'Turgay’ın Tavernası' albümünde yer alan 'Oye Como Va' yorumunun bir kıtası aynen böyle. Bildiğiniz taverna albümü, ama 'tek kollu piyanist japon malı org' çalıyor tarzı 80’ler döneminden farklı. Grup var bir kere ve Santana’dan girip Kasap Havası’ndan çıkıyorlar.

Memleketin tavernalarında bir zamanlar Santana mı çalarmış diyebilecek genç nesile şöyle bir tavsiyede bulunmak lazım: “Anne ve babalarınıza sorun bakalım, evlilik törenlerinde ilk dansı hangi parçayla yapmışlar?” 90’lardan önce evlenenlerdense Santana’dan “Europe”u dinletin, muhtemelen “Hah evet, bu diyeceklerdir.

İzmir’in meşhur çöp şişçisi Topçu’nun karşı köşesinde yıllarca faaliyet gösteren Santana Pavyon misali memleket sathında yakın tarihlere dek epey adı Santana olan epey bir dükkân vardı.

Memleket topraklarına böylesine derinlemesine nüfuz etmiş bir insan olarak Santana bir kez daha İstanbul’daydı. İlkinin üzerinden tam 20 yıl geçmiş. Hafızada yanlış kalmadıysa, Açıkhava Tiyatrosu’nun önünde biletsiz bir kalabalık birikmiş, konser bitmek üzereyken açılan kapılara hücum edip, hiç değilse son berkaç dakikayı izlemeyi umut etmişlerdi. Santana bey de onları görür görmez büyük bir kıyak yaparak dışarıdan kalıp da yeni girenler için bir yarım saat daha çalmıştı.

Bu kez Kuruçeşme Arena’nın kapısında öylesi bir kalabalık yoktu. Ama içerisi tıklım tıklımdı. İKSV'den aldığımız rakamlar 13 bini gösteriyor. 'Maria Maria’yı saymazsak Carlos Santana nevi şahsına münhasır gitarıyla klasiklerini birbirini ardına sıralıyordu. 'Samba Pa Ti’ye girdiğinde Nick Hornby’e bir selam göndermek farz olmuştu. Kendisinin yalancısıyız, sevişme esnasında dinlenmesi icap eden en iyi şarkılardan birisiymiş bu!

'Evil Ways', 'A Love Supreme' derken konserin son metrelerine giriliyor ve 'Black Magic Woman'... Aslına bakılırsa ilk cümleden itibaren adı geçmekte olan diğer şarkılar gibi 'Black Magic Woman' da bir Santana şarkısı değil. Ama ‘cover’ı orijinalinden daha ünlü olan şarkılar listesine ilk üçten girer muhakkak! 'Oye Como Va' gibi Tute Puente klasiklerini Latin müziğinin içinde daha da ileri götürmesi bir yana, Black Magic Woman gibi bir şarkıyı da Amerikan’ın kuzeyinden, Güney’e, Latin dünyasına çekiyor.

Arada eski hippilere selam çakıp John Lennon’ın 'Imagine’ndan ve Bob Marley’in 'One Love'ından da bahis açması gibi müziği dünyanın dört bir yanına açık.

Sonrasında 'Corazon Espinado' gibi yeni dönemlerin hiti daha ziyade nispeten genç olanlardan alkış alıyor. Konserin bitişi ise eskilerden: 'Jingo'...

Genel itibariyle seyirci mutlu mesut ayrıldı konserden. Seyirciyi biraz haretsiz bulanları da duyduk etraftan ama gördüğümüz, Santana'nın seyirciden -son dönemin moda tabiriyle- iyi elektrik aldığıydı. Ee o zaman, sorun yok.
Aslında son zamanların yaş ortalaması en yüksek konseri bu. Müziğin eskilere hitap etmesinin yanında ekonomik bir sebep de var, konserin sahne öne biletleri 270, gerilerse 100 ytl. Rock’n Coke parası biriktiren yolsuz gençlere göre değil yani. Bu arada konumuzla alakası yok ama, Kuruçeşme yakında iki tanınmış ismi birlikte ağırladı. Ferhat Göçer ve Michael Bolton... Keny G.’yi de çağırıp daha da tarihî bir gece yaratmayı akıl edememişler herhalde!

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020