Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1772
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 799

Usta müzik yazarlarında festival seçkisi... - 05.06.2009

Efendim,

Bir haftayı daha bitirirken bugün başlıyacak olan Uluslar arası İstanbul Müzik Festivali ile ilgili posta kutumuza düşen haberlerden derleyerek bir yorum da bulunmak istedim.

Uluslararası İstanbul Müzik Festivali bu yıl 5-30 haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek bildiğiniz gibi. İstanbul, festival süresince 500’ü aşkın sanatçıyı ağırlayacak. Bu yıl 37.’si düzenlenen İstanbul Müzik Festivali’nde, ünlü solistlerin, senfoni ile oda orkestralarının ile vokal topluluklarının vereceği 18 ayrı resital dinlenebilecek. Bu etkinlikler arasında öne çıkanlar ise Rolando Villazón, Anne Hallenberg, Les Talens Lyriquesi, Suna Kan, Chloé Hanslip, Sol Gabetta, Han-Na Chang, ve Elizabeth Watts. Klasik müzik dünyasının rüya üçlüsü olarak adlandırılan Anne-Sophie Mutter, Sir André Previn ve Lynn Harrell’in birlikte vereceği konser de müzikseverler tarafından merakla bekleniyor.

Usta müzik yazarları Sevin Okyay, Evin İlyasoğlu ve Mehmet Güreli festivalde  öncelikle dinleyecekleri sanatçılarla ilgili bir seçki yapmışlar.

Evin İlyasoğlu:  Bu yılki festivalde ulaşılması zor üç büyük konser (Barenboim/-La Scala) ve Mutter/Harrel/Previn ve Jack Lousier dışında kalan, ulaşılması daha kolay ve çok güzel seçilmiş etkinlikler de var. Barok seven izleyici için pek çok seçenek bulunurken, bizim solistlerimizin de ünlü yabancılarla buluşturulduğu değerli programlara rastlıyoruz. Örneğin Suna Kan, Erden Bilgen, Bülent Evcil, Halit Turgay, Çağ Erçağ, Muhiddin Dürrüoğlu Demiriz, gibi. Benim favorilerim, Perulu genç tenor Florez’in Borusan Senfoni Orkestrasıyla vereceği konser; İsveçli mezzo soprano Ann Halberg’in Rousset yönetimindeki Les Talens Lyriques topluluğuyla söyleyeceği “Kraliçe Aryaları”; genç efsane Ha-na Chang’ın Bilkent Senfoniyle çalacağı Elgar’ın viyolonsel konçertosu; Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası’nın genç kemancı Chloe Hanslip ile seslendireceği BACHLAMA; The English Concert ve soprano Elizabeth Watts’ın barok dinletisi; çellist Sol Gabetta’nın Sonatori de la Gioiosa Marca eşliğinde çalacağı barok konçertolar ve Toros Can’ın resitali.

Sevin Okyay:  30 haziranda festivalin kapanış gecesinde Daniel Barenboim’in hem şef hem de solist olarak yer aldığı La Scala Filarmoni Orkestrası & Daniel Barenboim konserinde Beethoven ve Berlioz’un yapıtlarını seslendirecek. Klasik müziğin önemli eserlerini Jacques Loussier ve üçlüsü caz tınılarıyla yorumlayacak. Loussier’nin Bach yorumları kaçırılmamalı. Kusursuz yorumları ve başarılı sahne performanslarıyla Anne-Sophie Mutter, Sir André Previn ve Lynn Harrell konseri favorilerim arasında. Elizabeth Watts’un yorumlarıyla öne çıkan The English Concert ve son olarak Les Talens Lyriques ve ünlü soprano Anne Hallenberg’in Purcell ve Händel’in kraliçelerini yorumlayacakları Kraliçeler festivalin kaçırılmaması gerekenleri arasında.

Mehmet Güreli:   50. Yılında Play Bach Jacgues Lousisier öncelikli gidilmesi gereken konserlerden biri, ardından Mutter, Harven, Previn, Çello Etrafında Buluşmalar da özel bir çalışma. Han-na Chang ve The English Concert’ta kaçırılmamalı...

Umarı usta müzik yazarlarımızın yaptığı bu seçki, İstanbul Müzik Festivali’ne katılan sanatçıları dinleme olanağı bulan dinleyiciler için önemli bir rehber olur.

Bu vesile ile hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın sevgili dostlar…Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020