Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 662

İdil Biret, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası için bugün sahnede - 12.11.2008

Efendim, bugün çok önemli ve anlamlı gördüğüm bir haber üzerine yazacağım. Yıllardır ve yıllardır onarım için bekleyen, daha sonra uzun süre onarım için hazırlık yapılan ve nihayet tepeden tırnağa elden geçirilen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konser salonu bugün çok anlamlı bir konserle hizmete girecek.

Anadolu Ajansı’ndan posta kutumuza düşen habere göre Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın nihayet yenilenen konser salonunun resmi açılışı, bugün dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret’in solist olarak katılacağı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de dinleyeceği gala konserle gerçekleştirilecek.

Bildiğiniz üzere II. Mahmut devrinde ''Mızıka-ı Hümayun'' adı ile kurulan ve 1924'te Atatürk'ün isteği ile Ankara'ya taşınarak 1932'de ''Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası'' adını alan dünyanın en eski orkestralarından CSO'nun yenilenen modern binası, gala konseriyle seyirciyle buluşacak.
Orkestrayı CSO Genel Müzik Direktörü Şef  Rengim Gökmen'in yöneteceği konserde ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ile Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası da sahneye çıkacak.Bu hafta 3 konser verecek olan CSO, konserlerde orkestraya ismini veren, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü de ebediyete intikalinin 70. yılında anacak.

''Atatürk'ü Anma Konseri'' konserlerinde Ferit Tüzün'ün ''Esintiler'', Sergei Rachmaninov'un ''Paganini'nin Bir Teması Üzerine Rapsodi'', Ludwig van Beethoven'in ''Korolu Fantezi'' ve Alexander Borodin'in ''Poloveç Dansları'' adlı eserleri ile Ahmet Adnan Saygun'un ''Yunus Emre Oratoryosu''ndan bölümler seslendirilecek.
CSO'nun salonu, sponsor kuruluş Doğuş Holding tarafından yenilendi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk, bugün konserden önce CSO Fuayesi'nde basın toplantısı düzenleyecekler.

Şimdi bana, ”efendim bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye soracak olursanız eğer yanıtım kısa ve net olacaktır:  Yıllardır, aylardır bugünü bekliyorduk, nihayet isteğimiz oldu, ülkemizin bir numaralı orkestrasının artık adam gibi bir salonu var, bize düşen yani Ankara’da yaşayanlara öncelikle düşen, Ankara dışında yaşayanlara da yolu Ankara’ya düştükçe düşen şey ise bir numaralı orkestramızın konser salonunu her konserde tıklım tıklım doldurmak.

Öyle değil mi?

Cuma Günü görüşene değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020