Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1788
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 34 müzisyen gazete okuyor
 
 
Murat Beşer
 
 
Yayımlanan Sayı : 644

Müziğin adını barış koymak... - 16.10.2008

Editör’ün Notu: Arşivimizde bulunan bu yazıyı, “Müzik” ve “Barış” temasını önemli işlediği için siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedim.
Otoritelerce kabul gördüğü üzere dünyanın en büyük derbilerinden biri olan, yani 3 Aralık akşamı oynanan Fenerbahçe - Galatasaray maçından sarfınazar ederek bu konsere gelenler, hakiki âşık olmalı.

“Bir pazar akşamı. Müzik durağan ve kasvetli. Şimdi salonun sıcaklığının verdiği rehavet uykuya çanak tutar. Üstelik beden yaşlı ve zorlu bir haftadan dolayı yorgun” demeden, Lütfi Kırdar’ı tıka basa dolduranlar, futbolun çekip çevirdiği toplumun marjinalleri olmalı. Onlar için tüm caydırıcı koşulları ortadan kaldırmaya yetecek kadar güçlü bir şey var.

Bu akşam burada 'yılda bir konser’ ortalamasıyla çalışan Yunan müzisyen Eleni Karaindru, “Barış için Kuzey - Güney Müzisyenleri Buluşması” çerçevesinde konser veriyor. Etkinliğin başlığındaki iki farklı kültürün temsilcilerinden oluşan ağır protokolün gelmesi, ön sıralardaki yerini alması münasebetiyle oluşan 20 dakikalık rötarı, salona derin bir matem havası yayan “On The Road”un ilk notalarını basan hüzünlü bir arp sonlandırıyor.

Minimal duygu şöleni

Eleni’yi yalnız dinlediğimiz “Refugee’s Theme”in ardından çalınan “Ağlayan Çayır”, bir keder büyüsü. Kısa minimal parçalar, seyrüsefer içinde gelip geçerken, Erol Erdinç yönetimindeki Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın müzisyenleri, salondaki uyuşukluğu bertaraf ediveriyor “Dance - Betrayal” ile. Tüm yaylılar şahlanarak, Eleni’nin müziğinde nadir görülen bir esrimeyi dillendiriyor.  

Bazen Vangelis Christopulos’un obuası, bazen Konstantinos Raptis’in akordeonu kimi zaman da Socratis Sinopulos’un kemençesi (lyra) ve Aristotle Dimitriadis’in mandolini, yaylılar arasından bir kuğu gibi yükseliyor, kusursuz güzellikte ses manzaraları oluşturuyorlar. 

İki parça arası kısa duraklama anında salınan tıksırıkların yarattığı gülüşmelere “By The Sea”nin atlas mavisi notaları eşlik ederken, dinleyicinin tamamının iyi bildiği “Sonsuzluk ve Bir Gün”, adeta gözyaşlarından oluşmuş bir nehir gibi, piyanoyu omzunda taşıyarak hüzün şakıyan arşelerin eşliğinde çağlıyor.

Konser değil, film gibi

Arada bir yanındaki Natalia Mihailidu’ya bırakıyor tuşları Eleni. Sadeliğin göz alıcılığını, basitliğin etkileyiciliğini taşıyan müziğin simyasını, nefis bir vals ile buluşturuyor o da.

Konser değil Angelopoulos filmlerinde oluşan bir fragman izliyoruz adeta. Karşımızda 45 kişilik bir orkestra değil, bir dramın güçlü oyuncuları var. Siyah beyaz bir eski zaman çilesi bulaşıyor perdeden üzerimize.

Konserin en volümlü parçası kesiyor sakin gidişatı; “Canteen Rock”ı çalıyor orkestra. Eski bir temaya geri dönüyor piyano; ürkek, kararsız ve pişmanlık dolu notalarla. Trompetin hüznü yayılıyor dalga dalga; bir ölüm haberini veriyormuşçasına.

Dram yüklü “Adagio” ve “Farewell Theme”in ardından yeniden seslendirilen “Ağlayan Çayır” ile program kâğıt üzerinde sona ererken, fiilen hayli zaman alacak tebrik, selamlama ve çiçek sunma ritüeli bekliyor bizleri. Bu töreni iki bis taçlandırıyor.

Işıkların yanmasıyla birlikte salonu gönülsüzce terk edenler, tam o dakikalarda herkesin hararetle konuştuğu derbinin neticesinden habersiz. Ama yaşam boyu unutamayacakları bir konser izlemiş olduklarından eminler. 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021