Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1749
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 42 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 615

Karadeniz'in ilk operası Samsun'da açılıyor! - 29.08.2008

Aylardır sözü edilen olay nihayet gerçekleşiyor. Samsun’da Karadeniz’in ilk operası açılıyor.  Bu haberle ilgili yorum yapmayacağım. Yapsam bile ne yazacağım ki? "Aman efendim Trabzon dururken neden Samsun’da açıyorlar" mı diye soracağım? Hoş Trabzon’un Devlet Tiyatrosu var. Var da ne kadar değerini bildi? Samsun operanın ne kadar değerini bilecek? Sonuçta bu toplumsal bir olaydır. Sanat, toplumun aile geleneği değilse operayı ya da tiyatroyu nereye açarsanız açın fark etmez. Sonuç hep aydır. Kuranlar için hüsrandır yanı.

Bakın yorum yapmayacağım dedim ama yine bir şeyler çıktı ağzımdan, pardon klavyemden.

Şimdi gelin Anadolu Ajansından posta kutumuza düşen habere hep birlikte bir göz atalım:

Samsun Devlet Opera ve Balesi Kurucu Koordinatörü Kerim Soysal, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Atatürk Kültür Merkezi binasını haziran ayında devralarak eylüle kadar tadilat çalışmaları yapmayı planladıklarını, ancak bazı aksaklıklar nedeni ile sürecin uzadığını söyledi.

Soysal, eylül ayının ortalarında Devlet Opera ve Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak sanatçı seçme sınavı ile personelin bir kısmının belirlenmesinin ardından Samsun'da yapılanmaya başlayacaklarını belirtti.

Atatürk Kültür Merkezi'nin Samsun Devlet Opera ve Balesi binası olarak kullanılması için tadilat çalışmalarıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığına iki rapor sunulduğunu ifade eden Soysal, şöyle dedi: "Sunulan raporlardan biri kabul gördü, en kısa sürede tadilat çalışmaları başlayacak. Tadilat çalışmaları sürerken, gösteri çalışmaları başlayacak. 155 kişilik kadromuz var. Büyük kısmı atama yapılacak. Birçok operadan tecrübeli sanatçılarımız Samsun'a gelecekler. Samsun Devlet Opera ve Balesi, 2009 yılından önce ilk temsilini vermiş olacak. Bunun için çalışıyoruz. İş rayına oturduktan sonra sezon sonunda normal temsillerimizin bitiminde tadilat çalışmaları ciddi olarak ele alınacak."

Büyük Önder Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattığını, bu açıdan tarihsel misyonunun çok önemli olduğunu ifade eden Kerim Soysal, Türkiye'de Samsun'un Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya'dan sonra Devlet Opera ve Balesi kurulacak altıncı il olduğunu ve bundan heyecan duyduklarını ifade etti.

Samsun'un yanı sıra çevre illere de opera ve baleyi sevdireceklerini söyleyen Soysal, Samsun'un bölgenin tek opera ve balesine olacağını, tüm bölgenin kültür hayatına renk katacaklarını kaydetti.

Atatürk Kültür Merkezi binasını Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile birlikte kullanacaklarını belirten Samsun Devlet Opera ve Balesi Kurucu Koordinatörü Kerim soysal, Samsun'da oluşacak kültür merkezi sıkıntısı için gerekli çalışmaların zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu haberin yorumu gelecek yazıda.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın.

Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019