Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1761
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 38 müzisyen gazete okuyor
 
 
Sevin Okyay
 
 
Yayımlanan Sayı : 590

Süper basçı Christian McBride - 27.06.2008

Dokuz yaşında elektro bas, 11 yaşında akustik bas çalmaya başladı. 13 yaşında Philadelphia'nın çeşitli mekanlarında, yerel gruplarla çalışıyordu. Buraya ilk geldiğinde 20 yaşını henüz geçmişti. Yıl, 1993. Sanırım Joshua Redman'ın grubundaydı. O yıl ABD'de adına bir festival düzenlenmişti. Bunun haksızlık olduğunu söyledik, güldü. Sonra İstanbul'a gene, Roy Haynes'le geldi, ama bu sefer konsere çıkmadan döndü. Üstadı Ray Brown'ın (1991'de genç cazcıyı grubuna davet etmiş, onunla ve John Clayton'la Superbass üçlüsünü kurmuştu) cenazesine katılmak istemişti. Yerine Volkan Hürsever çaldı. Çok da iyi çaldı ama, gene de içimiz sızlamadı desek yalan olur. Bir kere de kendi projesiyle gelmiş, onu da Kerem hatırlattı.

Demek ki Christian McBride, dördüncü kez İstanbul'da. Bu akşam ve yarın akşam İstanbul Jazz Center'da çalacak. Kerem onun İstanbul geçmişine biraz da bu yüzden tamamen hakim. Onu daha önce dinlemiş olanların kaçıracağını sanmam. Kaçırmış olanlara da halisane tavsiye ederim.

McBride, klavyede Geoffrey Keezer, saksta Ron Blake, davulda Terreon Gully ile sahne alacak. Yani, McBride Band'i oluşturan grup. Doğrusu, Kerem Görsev, Aytek Şermet ve Süha Kurultay'ı onları konuk edebildikleri için tebrik etmek gerek. McBride'ın o kadar yoğun bir programı var ki, kendi ülkesinde bile vereceği konserler, eşlik edeceği sanatçılar konusunda son derece seçici davranmak zorunda kalıyor.
Oysa şimdiye kadar yüzlerce sanatçıya eşlik etmiştir, hem de çok iyi sanatçılara.

Bence son yılların en iyi caz basçısıdır, klasik müziğe de hâkimdir. Ama, eşlikleri bir yana, onun müzisyenliğini tam olarak tanımlayan, kendi kayıtları. Bu kayıtlar, birbirinden çok farklı özgün besteleri ve son derece yaratıcı biçimde sunulmuş 'cover'ları içerir. Grammy ödüllü Christian McBride, sadece müzik icra etmekle de kalmıyor. Programını asıl yoğunlaştıran, onun eğitim ve yönetim faaliyetleri. Sabık Başkan Clinton'ın 'Performans Sanatlarında Irkçılık' toplantısında o konuşmuştu. Jazz Aspen Snowmass yazlık programının sanat yöneticisiydi. Pasifik Üniversitesi Dave Brubeck Enstitüsü'nde Amerika'da karaderili performans sanatları konusundaki panele o katıldı. Sonicnet.com'da, bire bir siberuzay caz sohbetlerinin sunucusu oydu.

Harlem'deki Caz Müzesi'nin yönetmeni. Bir yandan da gönlüne en yakın olan şeyi gerçekleştirmeye çalışıyor, gençlere cazı tanıtmak: "Caz, önde gelen şehir topluluklarında neredeyse yok gibi, bu da beni çok üzüyor. Gençler, büyük cazcılarımızı tanımıyor. Ben müzede parasız programlar düzenleyeceğim. Bunlara hem cazcıları, hem de cazcılar dışındaki müzisyenleri çağıracağım. Kendilerine yakın hissedecekleri sporcular ve konuşmacıları da. Bu eksiği gidermeye katkıda bulunmaya çalışacağım." Aynı zamanda Los Angeles Filarmoni Orkestrası'nda yaratıcılık kürsüsünde bulunduğunu da ekleyelim. Böylece Hollywood Ball ve Disney Hall'daki ticari ve eğitimsel programlar üzerinde bir derecede etkisi oluyor ki, bunu iyiye kullanacağından eminiz. Ondan önce bu mevkide, üç yıl süreyle, Diane Reeves bulunmuştu.

Peki, hepsine nasıl yetişiyor? McBride, "Hep insanlarla birlikte çalışma sanatına inandım," diyor. "Sahip olmadığınız yetenekleri telafi etmek için insanlarla geçinme ve iletişim kurmanın yeterli olduğuna." Christian McBride da öyle. 34 yaşında, çeyrek asırdır sahnelerde olan büyük bir müzisyen.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020