Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Arzu Haksun Güvenilir
 
 
Yayımlanan Sayı : 589

Arap kadını ve müzik - 26.06.2008

Siyah çarşafın arasından bakan iri, sürmeli, derin bir bakış. Kına ile dantel gibi işlenmiş eller ve ayaklar...

Büyük bir gizlilikle süren dış görünüşteki bu tarza müzikte de rastlıyorduk. Ama uzun bir süredir Arap kadını artık açık. Dolayısıyla müzik de onlara açık. Kadın sesinin günah olduğu Arap dünyasındaki seti yıkan Ümmü Gülsüm'dü.

Onun açtığı yol, kadının gizemini ortaya çıkardı. Kadın sesleri de arka arkaya duyulmaya başladı. Arap müziğinin popülaritesi arttıkça ya da diğer bir ifade ile popüler müzik içinde yeri gittikçe genişledikçe kadın seslere rağbet bir o kadar arttı.

Oysa 1940'lı yıllara kadar özellikle Amerika'da Arap müziğini merak eden ya da dinleyen yoktu. Şimdi Amerika'da dahil olmak üzere Avrupa da kulağını Arap dünyasına dikti. Batı müzisyenlerinin repertuarına, albüm satışlarının listelerine giren ve bugün yaşanan olaylardan ötürü Batı ile birbirleriyle barışık olmayan Arap kültürü öyle ya da böyle var.

Kimi uzak durmaya, kimileri ise merak edip dinlemeye, kimileri de malzeme etmeye çalışıyor. Son zamanlarda Lübnan'lı bir kadın vokal var ki plakçıları meşgul ve basını meşgul ediyor;

Nawal Al Zoughbi.

Şarkı söylemeye iki yaşındayken başlar. Ancak sesini sadece özel kutlamalarda akraba ve arkadaş çevresine duyurur. Uzun yıllar böyle devam ettikten sonra, televizyon programları, radyolar derken Lübnan onun sesini konuşmaya başlar. Müzik eğitimini kendi ülkesinde alır. Ud, piyano ve solfej dersleri ileriki yaşamı için çok önemlidir.

Arap dünyasında olduğu kadar Avrupa'da da birçok festivale katılmış Zoughbi. Birkaç filmde yer alsa da asıl önem verdiği şarkı söylemek. Kadın vokallerin gizemi günden güne azalıyor Arap dünyasında.

EMI müzik şirketi Nawal Al Zoughbi'nin iki CD'lik albümünü piyasaya sürerken, bu müzikler hakkında fikir edinmek isteyenlere de bir çok seçenek sunuyor. Ud, kanun, tef, gibi enstrümanlar bizde de kullanılıyor, hatta çoğu Batılı Arap müziği içinde ele alabiliyor müziğimizi.

Farkımızı anlamak, Arap dünyasını tanımak adına bir yerden başlamak gerekir. Eğer başlamadıysanız, bilmek adına birini alıp dinleyin.


http://www.nawalalzoghbi.net/


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020