Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Murat Beşer
 
 
Yayımlanan Sayı : 572

Şarkıcıdan öte, bir şarkı doktoru - 03.06.2008

Eğer Cassandra Wilson olmasaydı klasik caz vokali unutulmaya yüz tutardı

Yadırgatıcı bir iddia olabilir, kimse alınmasın. Eğer son 20 yılda müzik dünyası Cassandra Wilson’ı çıkaramasaydı klasik caz vokali, yaşlanan kuşaklarla birlikte unutulmaya yüz tutmuş bir tarz olarak kalmaya mahkûm olurdu.

Caz vokalinin altın çağının bitmiş, yenilikçi fikirlerin nicedir ortaya atılamamış oluşu ve 1990’da Sarah Vaughan, 1996’da Ella Fitzgerald’ın hayata gözlerini yumduktan sonra yeni şarkıcıların hip-hop ile karışık disko-soul gibi türlerde boy göstererek yol alışı bunun kanıtı. Halen yaşamının son demlerinde kuyruğu nostalji meltemiyle dik tutmaya çalışan şarkıcılar yok değil, ancak onlar da ilgi odağı olmaktan ziyade geçmişleriyle geçinen tekaütler.

Bu durumda elde kala kala bir Cassandra Wilson kalıyor. O da ne yapıyorsa merakla izliyor, ne çıkardıysa öncelikli olarak defalarca dinliyor ve yazıyoruz. Niye? Çünkü müziğin bu türünün bu kulvarında yegane yeni keşiflerde bulunacağımız isim bu.  

Gençlik günlerinin şarkıları

İki yıl önce “Thunderbird” ile çok katmanlı bir gövde gösterisi yapmıştı Cassandra. Şimdi yeni albümü “Loverly”de öncekinden daha kolay bir işe yeltenmiyor. Gücünün önemlice kısmı arkasındaki birinci sınıf müzisyenlerden geliyor. Gitarda Martin Sewell, piyanoda Jason Moran, basta Lonnie Plaxico, davulda Herlin Riley’in yer aldığı, küçük, ama sıkı bir orkestrayla standartları kaydediyor. Cassandra’yı yetiştiren şarkılar bunlar, gençliğinde iyi etüt ettiği. Şarkılar arkasındaki topluluğun repertuar ve düzenlemelere aktif olarak katılımı sonucu oluşuyor; müzisyenliğin yanı sıra fikren. Bu açıdan herkesin fikrinin sorulduğu, demokratik bir sürecin ürünü.

Albümdeki bazı şarkılar, bir standart kütüphanesi olan Blue Note genel müdürü Bruce Lundvall tarafından öneriliyor. Repertuarın az bilinen şarkılarından, açılıştaki “Lover Come Back To Me”ye, kırklı yılların havasını yansıtarak nefes veriyor Cassandra. Yumuşak ritimli “Wouldn’t it Be Loverly”, Cassandra’nın en sevdiği müzikal olan “My Fair Lady”den. Zamanında The Beatles’dan da dinlediğimiz, Şikago step dansı ritmiyle çalınan güzel melodili “Till There Was You” ise, “Music Man” adlı müzikalden. Sakin “Black Orpheus” ve Regina Veal ile kaydedilen “The Very Thought of You”, albümün ilginç yorumlarından. 

Ağır ve şehvet dolu bir edayla söylüyor

Cassandra ne yaparsa yapsın, ruhsal duyuşlarını ve geniş kavrama yeteneğini bize hep hissettirmiş bir yorumcu. Pop şarkısı ya da bir caz standardı; hiç fark etmez, hepsini aynı duyarlıkta derinleştirerek yorumlamayı iyi biliyor. Blues klasiklerini de, Amerikan standartlarını da; birinden birine ikinci sınıf muamelesi yapmadan aynı güzellikte yorumluyor. “Loverly”de aynı derin yaklaşımdan nasibini sonuna dek alıyor.

Her şarkıya kişiselliğini katıyor; yetinmiyor onların kişilik özelliklerine de saygıyla özel yaklaşıyor . Her hastasını özel olarak masaya uzatıp çocukluğunu anlattırıp kişiye özel tedavi uygulayan mesleğinin doruğundaki bir psikiyatrist gibi.

Kiliselerden pamuk tarlalarına uzanan bir kimya var damarlarında. Onun kan grubu Mississippi. Ağır ve şehvet dolu bir edayla söylüyor. Sesi okuduğu her şarkıya ayrı bir yaşama pırıltısı veriyor. Bu yetenek daha önce bu kadar güçlü bir halde sadece Billie Holiday’de görülmüştü. Çağdaş bir şarkıcı ve yorumcu olarak geçmişi ele alışının, ders kitaplarında okutulması gerek.

“Loverly”, Cassandra Wilson’ın genç kızlığından beri tuttuğu anı defteri kadar kıymetli. Bu albümü geçmişi emmiş, bugünü yaşayan ve geleceği sezmiş 52 yaşında derin bir kadın şarkıcının yaptığı anlaşılıyor.


 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021