Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
 
 
Işıl Erduyan
 
 
Yayımlanan Sayı : 568

Türkiye'de çağdaş müzik, pop, rock ve jazz - 28.05.2008

TÜRKIYE'DE ROCK MÜZIK

Türkiye’de genelde begenilere, pop müzik hakim. Türk Rock’una baktigimizda ise, fazla dallanip budaklanmayan, Pop/Rock, Alternatif Rock ve Anadolu Rock gibi tarzlarin hakimiyetini görüyoruz. Geçmise bakarsak, Baris Manço, Fikret Kizilok, Mogollar, Cem Karaca, Erkin Koray, Ilhan Irem, MFÖ, Yeni Türkü gibi, birçok meshur grup ve sanatçi aslinda rock tarzinda çalismalar yapiyorlardi, ama çogu bir sekilde popüler müzigin de tesiri altinda kalmisti, dolayisiyla Türkiye’de tam anlamiyla rock anlayisi aslinda oturamadi. Dolayisiyla uzun bir süre, televizyonlarda radyolarda Türkçe sözlü rock müzigine ait bir çalisma görmedik. Rock barlarda çikan, kendi demolarini hazirlayan birçok grup vardi ama, günisigina çikmamisti.

Rock müzigin tam olarak ne oldugu, tüm dünyada tartisila dursun, elbette Türkiye’de de pek kolay anlasilamadi. Farkli olan, pop müzige benzemeyen her müzik rock müzik miydi? 2000’li yillarin basinda, kendi demolarini hazirlayan, rock barlarda çikan rock gruplarindan biri, sadece kizlardan olusan bir grup, yavas yavas duyulmaya baslamisti ki, aralarindan bir kiz, tek basina bir albüm yapti. Bu kizin adi Özlem Tekindi... “Ask her seyi affeder mi?” adli sarkisi, siyah uzun saçlari, siyah makyaji ve gümüs yüzükleriyle, sert bir imaj çiziyor, sesi gelecek vaat ediyordu. Özlem Tekin’i, eski kiz gruplarindan arkadasi Sebnem Ferah izledi. “Kadin” adli albümüyle, çok iyi bir çikis yapan Sebnem Ferah’in, sesi ve imajinin yaninda, sarki sözleri ve sert müzigi de dikkat çekiyordu.

Sebnem Ferah’i takiben Teoman, Egoist, Kargo, Mor ve Ötesi, Haluk Levent, Demir Demirkan, Feridun Düzagaç, Asli, Kurban, Duman, Aylin Aslim gibi isimler ve gruplar çikti ve çikmaya da devam ediyor. Türk müzigine yeni soluklar getiren bu isimler, umariz kalitelerini bozmadan, güzel albümler çikarmaya devam ederler.

Bu arada 1974 yilinda Türkiye’nin gelmis geçmis en iyi bestecilerinden biri popüler müzik dünyasina ilk adimini atti. BÜLENT ORTAÇGIL “Benimle Oynar misin ?"adli uzunçalar albümü ile adini Türk pop müzik tarihine "gerçekten" altin harflerle kazidi. Fikret Kizilok ile birlikte yaptigi çalismalardan sonra sanatçi tekrar tek basina üretmeye devam ederek hepsi , gerçekten iyi müzikten anlayan gençlerin agzindan düsmeyen birbirinden güzel sarkilar üretti ve Türk Pop Müzik tarihinde essiz yerini aldi

Rock Müzik Festivalleri

Son yillarda sirketler, ünlü rock gruplariyla anlasarak, çok basarili festivallere imza atiyorlar. H2000, RockIstanbul, Rock’nCoke gibi organizasyonlar sayesinde, son bes on yildir ülkemize sayisiz isim geldi. Son gelenlerden örnekler vermek gerekirse: Cardigans, Hooverphonic, Starsailor, Fun lovin Criminals, The Cranberries, Nick Cave, Anathema, Queensryche,Faithless, Suede, Pet Shop Boys…

TÜRKIYE'DE CAZ (JAZZ) MÜZIGI

Türkiye’de caz, cumhuriyetin ilk yillarindan bu yana çok popüler olmadiysa da saygin yerini korudu.

Çok partili döneme girilirken, Türk cazi da kendi ustalarini yetistiriyordu: Sarkici Ayten Alpman, kontrbasçi Selçuk Sun, çok büyük bir davulcu Erol Pekcan, Hirant Lusigyan, Suheyl Denizci, Ismet Siral, Sevinc Tevz…

Istanbul Bebek’te 306 adi altinda Türkiye’nin ilk caz kulübü açildi.

1960’larda Duygu Sagiroglu ilk caz dergisini çikartmaya basladi. Ayni yillarda Okay Temiz, Maffy lakapli Muvaffak Falay gibi müzisyenler Avrupa’da da kendini gösterdi... Ancak 70'lere dogru caz popüler kültüre yenik düstü:.

Türk cazinin en sönük yillari olan yetmislerde piyanist Emin Findikoglu, daha sonra Türk popunun duayenlerinden olacak Arto Tunç ve Onno Tunç gibi iki müzisyenle ve Türk cazinin devlerinden gitarist Neset Ruacan ile bir topluluk kurdu. Taksim’deki "Fuaye" ise o yillarin tek caz kulübüydü.

1973’ten beri Istanbul Müzik Festivali’nde caza her sene genisleyen bir bölüm ayrilmaktaydi. Bu dönemde Türkiye’yi dünya cazinin çok önemli isimleri ziyaret etti: Miles Davis, Chick Corea, Keith Garret, Wyton Marsalis…

1985’te Bilsak’ta Neset Ruacan ile gitarist Önder Foçan’in topluluklarinin ev sahipligini yaptiklari ve Emin Findikoglu’nun sanat yönetmenligini yürüttügü ilk caz festivali gerçeklesti.(Bilsak Caz Festivali) Bu festival Istanbul’un caz yasamini 1989’a dek zenginlestirmis oldu.

Yeni caz kulüpleri birer birer açilmaya basladi ve bu kulüpler yeni müzisyenlerin taninip benimsenmesine de olanak verdi.

1990’lara geldigimizde medyanin çesitlenmesiyle daha çok ifade olanagi bulan caz, Akbank gibi sponsorlarin yardimiyla düzenlenen festivallerle yeni bir imaj kazandi. Son yillarda ise, Aydin Esen – ki kendisi Türkiye’den çikmis ve Amerika’da kendini kabul ettirmis çok degerli bir caz sanatçimizdir - Kerem Görsev, Tuna Ötenel, Baki Duyarlar, Sibel Köse, Ayse Tütüncü gibi birçok müzisyen, çesitli kayitlar ve festivallerde Türkiye’de de cazin var oldugunu göstermektedirler.

Ayrıca Ankara ve İstanbul’da kurulmuş caz dernekleri, basta ODTÜ Caz Festivali olmak üzere üniversitelerde düzenlenen caz etkinlikleri ve İstanbul’da yeni yeni açilan Gramafon, Q Bar, Babylon, , Jazz Café gibi canli caz performanslarina yer verilen mekanlar caz dinleyen kitlenin ihtiyaçlarini karsilamaktadir.

TRT 3’ün caz ağırlıklı programlarının yanına, 90’larda yayın hayatına başlayan Açık Radyo, Radio Oxygen ve Radio Blue gibi pek çok radyo istasyonu da caza kucak açarak gelişmesine ve daha çok kitlelere ulasmasina destek olmakta.

KLASIK MÜZIK

Bu arada, Klasik Bati Müzigi de ülkemizde oldukça taninir ve sevilir duruma gelmis ve dünya çapinda ünlü Fazil Say, Idil Biret, Güher ve Süher Pekinel Kardesler gibi Klasik Müzik çalan piyanistlerimiz ve Hasan Cihat Örter gibi gitar virtüözlerimiz de bu müzikleri icra ederek ülkemizin tanitimina çok olumlu katkida bulunmuslardir.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020