Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1789
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Filiz Ali
 
 
Yayımlanan Sayı : 458

Türkiye’nin kıymetini anlamadığı besteci - 17.12.2007

10  yıl önce 17 Aralık 1997 tarihli Yeni Yüzyıl gazetesine Cengiz’in ölümünün ardından isyan duygularıyla yazdığım yazı, ne yazık ki bugün de on yıl öncesindeki kadar, belki de daha fazla geçerli.

Ne demişim o zaman?

“Bazı insanlar, şan, şöhret, makam, mevki ve unvan için yaşarlar. Örneğin 'Devlet Sanatçısı’ olmak, 'sanatçı’ olmaktan daha önemlidir onlar için. Cengiz Tanç gibi bazı insanlar ise bu tür etiketlerden adeta tiksinerek uzak dururlar.

Tanç, yaşamı boyunca kendini insanların ve hayatın hoyratlıklarından soyutlamaya çalışmış, gereksiz itişme ve kakışmalardan uzak durmuş, karşılığında da ülkesinde pek tanınmama, değeri bilinmeme gibi bir bedel ödemişti.”

İlgisizlik onu üzmüştür

Cengiz Tanç kırılgandı, çabuk incinirdi. Onu en çok meslektaşlarının anlayışsızlığı ve ilgisizliği üzmüştür.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın, Tanç’ın yeni bestelediği bir eseri programına almasına rağmen, konser öncesi yalan yanlış iki prova yaptıktan sonra eseri konser programından çıkartması gibi görülmemiş bir kabalığın onu ne kadar incittiğini ve belki de hayata küstürdüğünü çok iyi bilirim.
Tanç’ın kendi memleketinin orkestralarının çalışmaya, anlamaya ve çalmaya üşendiği eserlerinin çoğunu yurt dışındaki ciddi müzisyenler saygı ve ciddiyetle ele almış ve mükemmel icralar sergilemişlerdi.

Bazı orkestralarımızın küçümsediği çağdaş Türk bestecilerinin eserlerine değer veren orkestralardan biri de Northern Sinfonia idi.

Howard Griffiths’in yönettiği bu orkestranın çaldığı ve CD olarak çıkardığı Türk eserleri arasında Cengiz Tanç’ın “Flüt, Obua ve Yaylı Çalgılar için Lirik Süiti” (1983) de vardı.

Sicilya’yı büyülemişti

Ciddi bir partisyon okuma ve iyi niyetli icra olunca Türk bestecilerinin eserlerinde şimdiye kadar fark edilemeyen renk, doku ve tını özelliklerini de duyuyor ve eserlere farklı yaklaşabiliyorsunuz.

Oysa baştan savma birkaç okuma ile çağdaş bir eserin esprisine ulaşmanın mümkün olmadığını bizim orkestralar da gayet iyi bilirler.

Cengiz’le ölümünden yedi ay önce Sicilya’da düzenlenen Akdeniz Müzik Konferansı’na katılmıştık.
Konferansa davetli bestecilerden biriydi. “Oda Orkestrası ve Çello için Konçertosu”nun dünyada ilk çalınışı Palermo’da gerçekleşmişti.

Çelloyu o sırada henüz Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğrenci olan Karolin Ölçer çalmış, Orchestra da Camera Gli Armonici Orkestrası’nı da Umberto Bruno yönetmişti.

Cengiz’in hiç de kolay olmayan bu eserini zerre kadar mızıklanmadan çalan orkestra üyeleri, solist ve bestecisi ayakta alkışlanmıştı. Türkiye’de besteci olmanın ne kadar “absürd” bir şey olduğunu söyler dururdu hep Cengiz... Ve bestecinin yalnızlığının, ihmal edilmişliğinin sıkıntısı ile bunalırdı.

İşte bu yüzden Sicilya’da hem meslektaşlarından hem de dinleyiciden gördüğü bu ilgiye ve beğeniye pek şaşırmış ve belli etmese de çok mutlu olmuştu.

Vurdumduymazlık devam etti

Cengiz Tanç’ın ölümünden bu yana geçen 10 yıl boyunca müzik çevrelerinin duyarsızlığı, umursamazlığı, vurdumduymazlığı devam etti.

Onun çağdaş Türk senfonik müziğine kattığı eşsiz güzellikteki “Sentez” (1975), “Yankılar” (1978) ve “Doğaçlama” (1978) bu süre içinde bir kez bile yorumlanmadı. Çello ve viyola konçertoları ile “Lirik Süit”i de yeniden yorumlanmayı bekleyen baş eserleri. Cengiz’in yapıtları, üzerlerine serpilmiş olan on yıllık ölü toprağından arınmak istiyor artık...
  

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021