Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elvan Duygu Gülay
 
 
Yayımlanan Sayı :

Mustafa Sağyaşar'ın İsyanı... - 25.07.2007

Türk Sanat Müziği Sanatçısı ve besteci (TSM) Mustafa Sağyaşar, eserleri besteye sadık kalmadan yorumlayanları ''bozuk gıda satan'' olarak nitelendirerek, ''Müzik ruhun gıdasıdır, ama ben değişik yorumla eserleri tanınmayacak hale getirenlere 'bozuk gıda satan' diyorum'' dedi.

Mustafa Sağyaşar, son zamanlarda birçok ses sanatçısının, eserleri makamına uygun yorumlamadığından yakındı. Eserlerin bestelerine sadık kalınarak yorumlanmasını isteyen Sağyaşar, şekli bozulmaya çalışıldığında yapılan şeyin Türk müziği olmadığını ifade etti.

Bestekârları, şiir ve dörtlükleri senaryolaştıran senaristlere benzeten Sağyaşar, senaristlerin sahnede, yazdıkları şeyi görmek istediklerini ifade etti. Eseri yorumlayacak olan sazların ve solistin ''eseri tanınmayacak hale getirilmeyecek derecede'' yorum hakkı olduğunu vurgulayan Sağyaşar, eserin tamamen değiştirilerek okunmasına ise karşı olduğunu vurguladı.

Türk müziği eserlerini besteye sadık kalmadan yorumlayanları ''bozuk gıda satan'' olarak nitelendiren Sağyaşar, şöyle devam etti: ''Her şiir her dörtlük bir senaryodur, bir şey anlatır. Besteci bunu senaryolaştırır ve yönetmen onu oynayacak oyuncuları seçer. Burada oyuncular sazlar ve ilk etapta solisttir. Besteyi yorumlayacak ilk kişi solisttir, ama sazlar da yorum yapmaz diye bir şey yok. Şimdi bu yorumla sizin bestenizi tanınmayacak bir şekilde duyarsanız ne tepki gösterirsiniz? Bu benim bestem değil, 'benim bestemi çok abartmış, çok değiştirmişler' dersiniz. Buna kimsenin hakkı yok. Müzik ruhun gıdasıdır, ama ben değişik yorumla eserleri tanınmayacak hale getirenlere bozuk gıda satan diyorum. O bozuk gıda satanlardan o gıdayı almayın, ruh sağlığınız bozulur.'' ''Bozuk gıda satanlar''ın birçok örneği olduğunu ancak isim vermeyeceğini de kaydeden Sağyaşar, TSM dinleyicilerin bu isimlerin farkında olduklarını belirtti.

Katıldığı birçok konserde sanatçı iddiası olmayan yüzlerce kişinin eserleri esasına göre okuduğuna da dikkat çeken Sağyaşar, seyircilerden eseri tanınmayacak halde okuyan sanatçıları protesto etmelerini istedi.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020