Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Çağlar Şahin
 
 
Yayımlanan Sayı :

NYD Geri Dönerken, Grubun Zafer ve Trajedileri "One Day It Will Please Us To Remember Even This" Bahanesiyle - 23.03.2007

Mary Lee (Telegraph) Çeviren Çağlar Şahin

Bundan 2 yıl önce, Morrissey “South Bank Meltdown” festivaline hazırlandığı sıralarda, festivalde en çok görmek istediği grup New York Dolls’tu. Ama bir problem vardı, efsanevi glam-punk grubu üyelerinin bazılarının uyuşturucu ve alkole yenilmiş ve bu nedenle grup 20 yıl önce dağılmıştı.

Morrissey büyük bir heyecan ve endişe içerisinde Dolls’un solisti David Johansen’i aradı ve grubu yeniden bir araya getirmesini önerdi. Morrissey bu konudaki görüşmeyle ilgili daha sonra konuştuğunda şunları söyleyecekti : “David’in gülüp telefonu yüzüme kapatacağını düşünmüştüm!

MORRISSEY : “Nedense, Dolls kurulduğundan beri ‘lanetlenmiş’ gibi. Dönüşleri de acı veren olayları beraberinde getirdi”

Şans eseri Johansen’i uygun bir zamanda aradı. Morrissey’le New York’ta yaptığımız bir sohbette bana kendisini geliştirmek için kaçırılmayacak bir fırsatın peşinden nasıl koştuğunu anlattı.

Her neyse, Dolls’un yeniden bir araya gelmesi fikrine Johansen’in ilk tepkisi, “Peki sen bunu yapar mıydın?” oldu. Yani Morrissey’in Smiths’i yeniden bir araya getirip getirmeyeceğini soruyordu. Morrissey ise “kesinlikle hayır” cevabını verdi. Johansen birkaç gün düşündükten sonra Morrisssey’in davetini kabul etti ve efsanevi rock grubu yeniden doğma yoluna girdi.

“Nedense, Dolls kurulduğundan beri ‘lanetlenmiş’ gibi. Dönüşleri de acı veren olayları beraberinde getirdi” diyor Morrissey. 1975’te grup dağıldıktan sonra Johansen ve gitarist Sylvain kariyerlerini farklı dış görünüşleriyle de olsa devam ettirdikler. Ama 90’ların başında diğer grup üyeleri ölmüştü ve Arthur Kane alkol ve ruhsal problemleriyle mücadele ediyordu.

Kane’in hayat hikayesi New York Dolls belgeseli şeklinde filme çekildi ve bu yıl vizyona girdi. Film, grubun birleşmesinden önceki ve sonraki dönemleri ve Kane’in kendisini ikinci kattan attığında aldığı ciddi hasarı anlatıyor. Kane bir Mormon (Hıristiyanlıkta bir tarikat) oldu ve Los Angeles kütüphanesinde çalışmaya başlayarak hayatını bir şekilde düzene koymayı başardı.

Film, aynı zamanda Dolls’un birleşmesinin Kane’in en büyük hayali olduğunu anlatıyor ama açık ki bunu Johansen’in başarmasına Kane içerlemişti ; eski grup arkadaşı Johansen’i tv’de gördüğünde intihar etmeye kalkıştı. Johansen, Kane ile olan bütün bağlarını koparmıştı. Kane’in bunu yapmasından da kendisini suçlu hissediyordu. “Ama o bir alkolikti” diyor Johansen, ve bir alkolik kendini öldürmek için birçok bahane üretebilir.

DAVID JOHANSEN : “Yaptığımız yeni şarkılar da Dolls şarkıları fakat yıllar önce ortaya çıkardığımız sound’u yakalamaya çalışmıyoruz çünkü artık zaman değişti ve bence müzik için yapılacak en iyi şey bu.”

Eskiye dönünce, Johansen, Kane’e nasıl hayran olduğunu hatırlıyor ; “Arthur’un bas’ı sound’umuzun en önemli parçasıydı.”

Johansen “kardeşleri”yle yeniden iletişime geçtiğinde, (2004’te) Kane kötü yaşantısından kurtulmuştu ama birleşmeden kısa bir süre sonra kendini kötü hissettiği için hastaneye kaldırıldı ve birkaç saat içinde kan kanserinden öldü.

Johansen’e Kane’le birlikte geçirdiği dönemlerle ilgili hislerini sorduğumda, sesini oldukça alçaltarak ; “bu konu hakkında söylenecek iyi bir şey varsa, o da Dolls’un birleşme konseri Arthur’un ajandasında en üstte yazılıydı ve ne yazık ki o amacına ulaştığında hastalık elindeki fırsatı aldı”, diyor.

Yeniden ortaya çıkan Dolls için şunları söylüyor Johansen ; “yaptığımız yeni şarkılar da Dolls şarkıları fakat yıllar önce ortaya çıkardığımız sound’u yakalamaya çalışmıyoruz çünkü artık zaman değişti ve bence müzik için yapılacak en iyi şey bu. Noel ağacında en üstlere konacak bir yıldız gibi.”


Not: Telegraph kaynaklı bu makalenin orijinal metnine

http://www.telegraph.co.uk/arts/main.jhtml?view=DETAILS&grid=P8&xml=/arts/2006/07/27/bmnewyork.xml


linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020