Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 43 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Viva Carlos Santana! - 06.04.2009Dünyanın en ünlü gitaristlerinden Carlos Santana, 19 yıl aradan sonra İstanbullu hayranları için çalacak kırmızı gitarını. Santana, 6 temmuzda Kuruçeşme Arena’da müzikseverlerle buluşacak

Bazı insanların imza niteliği taşıyan özellikleri vardır. En çok da sanatçılarda gösterir bu imza kendini. Bir Van Gogh tablosuna baktığımızda resmin ona ait olduğunu hemen anlarız, bunun için profesyonel olmak gerekmez. Konuya birazcık hâkim olmak yeter. Bu durum sanatın başka dalları için de geçerlidir, bazen şarkıyı kimin söylediğini veya çaldığını bilmemiz gerekmez. Zira onun imzası şarkının içinde gizlidir.

Ardı ardına sıraladığı notalarla, insana verdiği sıcaklıkla, gitarını konuşturma şekliyle imzasını şarkısının içine gizleyen bu müzisyenlerden biri de Carlos Santana’dır hiç şüphesiz. Onun kendine has bir tarzı vardır, çalmaya başladığında anlayıveririz gitarın klavyesinde gezinen parmakların ona ait olduğunu. Belki çok zor değildir attığı sololar, hatta bu da yıllar yılı “Carlos Santana virtüöz mü, değil mi?” sorusunu akıllara getirmiştir. Kimine göre bir gitar virtüözü, kimine göreyse gitar çalan bir müzisyendir o. Ama Santana’nın akıp giden bluesvari melodik sololarını ne bestelemek ne de çalabilmek her yiğidin harcıdır. İşte Carlos Santana’yı Carlos Santana yapan da budur.

Bugüne bugün tam 61 yaşında Santana ve usta gitarist bizleri bir kez daha kendisini kanlı canlı izleme şerefine nail ediyor. Rock, salsa ve cazı ne kadar iyi harmanlıyorsa, yaz ateşiyle Latin ateşini de o derece güzel harmanlayacak başarılı müzisyen. Bunun için beklediğimiz tarihse 6 temmuz... Sıcak bir yaz gününde Kuruçeşme Arena’da boğaza nazır dinliyor olacağız Santana’yı, kendisiyle özdeşleşmiş renkli bir gömlek giymiş olacak muhtemelen, ona çok yakışan şapkasını geçirmiş olacak başına ve konuşturduğu kırmızı gitarı ile mest edecek dinleyenleri. Gözlerimizi sahneden alamayacağız ama dans etmeden de duramayacağız.

İstanbul’a en son 1990 yılında gelen Carlos Santana, kariyerinde sayısız başarıya imza attı şimdiye dek. 50 yıla yaklaşan müzik kariyerine 13 Grammy ödülü, çok sayıda altın plak ve müzik ödülü sığdırdı. Efsane olarak addedilen 1969 Woodstock Festivali’nde de grubuyla birlikte sahne almış olan Carlos Santana Jingo, Black Magic Woman, Soul Sacrifice ve You Just Don’t Care gibi unutulmaz şarkılara imza attı. Ama aynı zamanda korkusuzdu da Santana, güncel ve kendi jenerasyonundan olmayan müzisyenlerle de ortak projelere imza atmaktan korkmadı. Matchbox 20 grubunun solisti Rob Thomas ile Smooth, The Production G&B ile Maria Maria, Shakira ile Illegal, Chad Krueger ile Why Don’t You and I ve Everlast ile Put Your Lights On gibi şarkılar yaptı ve kendini gençlere de sevdirdi.

Carlos Santana, henüz sekiz yaşındayken gitar çalmayı öğrendi. B. B. King, Ray Charles ve Little Richard gibi isimlerden etkilenen müzisyen, genç yaşta Tijuana’da sahne almaya başlamıştı bile. 1960’lı yıllarda San Francisco’dan başlayan Santana rüzgârı, Woodstock konseriyle zirveye çıktı. Santana ve Abraxas albümleriyle kendini tüm dünyaya kanıtlayan Santana, 1999 yılında Supernatural albümü ile rock dünyasının en önemli simalarından biri olduğunu bir kez daha ispatladı. Eric Clapton, Lauryn Hill ve Dave Matthews gibi isimlerin konuk olduğu bu albüm, sekiz dalda Grammy ödülü kazandı ve 10 milyonluk bir satış rakamına ulaştı. Rolling Stone dergisinin 2003 yılında yaptığı Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi listesinde 15. sırada kendine yer buldu Santana ve toplam 32 albüme imza attı.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020