Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Türk Devlet Operasının önemli sanatçılarından Soprano Özgül Tanyeri Vefat etti! - 05.10.2021Türk ulusal operasının Primadonnası, İstanbul Devlet Operası’nın şan pedagoglarından, Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Opera Bölümü eski başkanı, ülkemizi onlarca kez yurt dışındaki önemli opera sahnelerinde temsil etmiş Soprano Özgül Tanyeri 86 yaşında İstanbul'ra vefat etti. Cenazesi İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

 

1936 yılında Mersin'de doğan Soprano Özgül Tanyeri, Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Opera Bölümü 'nü 1959 yılında bitirdi. Şan eğitimini Elvira De Hidalgo ve Maria Carena'dan aldı. 1960 yılında bir yıllık bursla gittiği İtalya'da, La Scala Operası'nın genç sesler için açtığı konkuru kazanarak Scala Operası'nın ünlü şefi Antonio Tonini ile çalışma olanağı buldu.


Avrupa'nın seçkin yönetmenlerinden aynı zamanda İşviçre'de Grand Theatre de Geneve Operası'nın orkestra şefi Jean Meylan, Özgül Tanyeri'nin hayatında çok önemli bir rol oynamıştır. Kendisi 1966 yılında Tosca Operasının şefliğini yapmak üzere Türkiye'ye geldiğinde başrol oynayan Özgül Tanyeri'nin sesine büyük hayranlık duyarak, sanatçıyı Cenevre Operası'na davet etmiş ve orada Herbert Graf 'a dinletmiştir. Daha sonra bu ikili Covent Garden ve Roma Operalarında Özgül Tanyeri'nin dinlenmesini sağlamışlardır. Bu çabalar sonuç vermiş ve Özgül Tanyeri'nin menejerliğini Covent Garden'a bağlı Basil Horsfield acentası üstlenmiş ve böylece Tanyeri, 1967'de Bruno Operası'nda (Çekoslovakya) Madame Butterfly (Cio Cio San), 6 ay sonra yine aynı operada Il Trovatore (Leonora) ve La Boheme (Mimi) operalarını oynamıştır. 1967'de Doğu Almanya'daki Laipzig Operası, Çekoslovakya'daki başarılarından sonra Tanyeri'ye kendi operalarında söylemesi için çok ısrar etmiş ancak Doğu Almanya'ya gitmek o günlerdeki Türkiye siyasi koşullarına uygun olmadığından gerçekleşememiştir.

Ülkemizdeki yoğun programı devam ederken, 1972 yılında (İrlanda) Dublin'de (Gaiety Theatre - Dublin) Uluslararası Dünya Festivali'ne katılarak G. Verdi'nin Nabucco (Abigaille) Opera'sını söyledi. Aslında bu rolü söyleyecek olan Montserrat Caballe o günlerde başka eserlere angaje olduğu için teklif Özgül Tanyeri'ye götürülmüştü. Yaptığı temsillerle Avrupa basınından olağanüstü hayranlık kritikleri aldı. Bu festival sırasında Paris büyükelçisi merhum Hasan Esat Işık'ın, o yıllarda elçiliğimizin olmadığı Dublin'e yolladığı Türk bayrağı, diğer ülkelerin sanatçılarının bayraklarının yanında yerini aldı. Irish Press gazetesi "Gaiety Tiyatrosu'nda Gerçek Bir Verdi Yorumu" başlığı ile yaptığı kritiğinde "En zor-beğenir operasever seyirciler için bile, Tanyeri'nin seslendirdiği Abigaille'in '' Anche' io dischiuso '' aryası, başlıbaşına bir mükemmellik ve doyuruculuktaydı", diyerek Tanyeri'yi övmüştür.

Tanyeri, Ankara Devlet Operası'nda kendisinin de Liza rolünü seslendirdiği Çaykovsky'nin Maça Kızı Operasını yönetmiş Azerbaycanlı ünlü orkestra şefi Niyazi Tagızade tarafından aday gösterilerek, bestecinin eserlerinin icra edildiği bir çok ülke yorumcularının arasından "Seçilmiş 20 En İyi Çaykovsky Yorumcusu" sıfatıyla, dört yılda bir Moskova'da düzenlenen ve sanat dünyasına değerli yorumcular kazandıran 1978 Çaykovsky Konkuru'na "Onur Konuğu" olarak katıldı.

Türk Beşleri'nden Necil Kazım Akses, 1964 yılında bestelediği "Piyano ve Şan İçin Portreler 1" adlı eserini Özgül Tanyeri için yazmıştır. Ve ilk söylenişini Özgül Tanyeri 1964 yılında yapmıştır. Türk Operasının duayeni Aydın Gün, sanatına ve sesine büyük hayranlık duyduğu Özgül Tanyeri'ye her zaman tam destek vermiştir. Özgül Tanyeri, birçok önemli devlet etkinliğine, Ankara Devlet Operası Sanatçısı olarak davet edilmiş ve katılmıştır.

Tanyeri, sanat hayatının zirvesinde eğitime yönelmiş ve Ankara Devlet Konservatuarı’nda 6 yıl yüksek opera bölüm başkanlığı yapmıştır.

1986'da İstanbul Operası'na geçen Tanyeri, operanın şan pedagogu görevini emekli olana kadar sürdürmüştür.

19 Haziran 2009'da ulusal operamızın başlangıcı sayılan Özsoy Operası’nın ilk temsilinin 75.yıldönümünün kutlandığı Müzik ve Sahne Sanatları Bayramı'nda "Semiha Berksoy Opera Vakfı" Onur Ödülü kendisine verilmiştir.

Soprano Özgül Tanyeri 4 Ekim 2021 günü 86 yaşında İstanbul'da vefat etti ve Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021