Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1775
 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Büyük Halk Ozanı ve Kemençe sanatçısı Göreleli Katip Şadi bugün Görele'de vefat etti! - 12.09.2020Karadeniz kültürünün en önemli kemençe icracılarından, yöre halk müziği ve oyunlarının geleneksel yapı içerisinde günümüze taşınmasında sembol olmuş değerlerinden, ülkemizin kültürel mirasının "ölümsüz" insan hazinesi, büyük sanatkar ve halk ozanı Göreleli Katip Şadi bugün Giresun’un Görele ilçesinde vefat etmiştir.

Büyük ozan Katip
Şadi yaşlılık hastalıkları ile mücadele ederken kansere yakalanmış ve bu nedenle birkaç aydan bu yana Görele’de yoğun bakımda tedavi altında tutuluyordu. Bugün Görele’de vefat eden büyük ozan Katip Şadi için yarın (13 Eylül 2020) saat 15.00’te Görele ilçesi Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenleneceği, cenazesinin ise ilçeye bağlı Çeşmebaşı Mahallesi’ndeki mezarlıkta defnedileceği belirtildi.

Ozan Katip
Şadi’nin vefatı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınladığı mesajında “Bakanlığımızca verilen, somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı sanatçı unvanı sahibi, kemençe üstadı Katip Şadi’ye Allah’tan rahmet, sanatçımızın ailesine ve sevenlerine başsağğı diliyoruz.” denildi.

24 A
ğustos 1932 tarihinde Giresun’un Görele ilçesinin Derekuşçulu köyünde doğan  halk ozanı ve kemençe ustası Katip Şadi, yine Göreleli olan kemençe üstadı Kemal İpşir'in talebesidir. Karadeniz kemençesinin Durkaya ekolündeki isimlerden biridir.

Çok sayıda kaset, CD ve pla
ğı bulunan halk ozanı Katip Şadi, en son "Her zaman gelmezsin" ve "Almanya'dan geliyor" isimli albümlerini piyasaya sürmüştür. Yaklaşık 600 eseri vardır. Yaşamının hemen tamamını Görele’de geçirmiştir. Bugün kaybettiğimiz büyük halk ozanı ve kemençe ustası Katip Şadi’ye 27 Mayıs 2015 tarihinde Giresun Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020