Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Harbiye’de bulunan tarihi TRT İstanbul Radyosu taşınıyor. - 20.08.2020Tarihi binasında 19 Kasım 1949'dan günümüze Harbiye semtindeki yeni, muhteşem binasında yayınına devam eden İstanbul Radyosu 71 yıl sonra nedense taşınıyor. Yarışma sonrası inşa edilen ve dünyadaki radyo binaları içinde örnek gösterilen Radyoevi artık evinden ayrılıyor.

8 Eylül 1936 tarihinde bir devlet kurumu olan PTT'ye devredilen ve Ekim 1938'de yayınına ara veren
İstanbul Radyosu'nun, stüdyo ihtiyacını karşılamak için 1945'te İstanbul Radyoevi binasının temeli atılarak inşasına başlandı. İnşası tamamlanan Harbiye’deki bina, 19 Kasım 1949 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün açış konuşmasıyla hizmete girdi ve İstanbul Radyosu yayın hayatına tekrar başladı.

Tam 71 yıldır araklıksız Harbiye’deki tarihsel yapıda yayınını sürdüren
İstanbul Radyosu’nun İstanbul’un Yenibosna semtinde bulunan Samanyolu gurubuna ait Samanyolu Televizyonu ve Zaman Gazetesi binasına taşınacağı gelen bilgiler arasında.

2012 yılında Birleşmiş Milletlere verileceği haberleri üzerine İstanbul Radyosu personeli ve sanatçıları tarafından “Radyoevimizi Vermiyoruz” kampanyası yapılmasının sonucunda bu düşünceden vazgeçilmişti.

Dünyanın ünlü büyük radyoevi binaları içinde örnek olarak gösterilen Harbiye’deki
İstanbul Radyoevi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin klasik sanat yaşamına damgasını vurmuş nice sanatçılar, müzik toplulukları, dünyaca ünlü sanatçılar gelip geçerken aynı çatı altında halen çeşitli bant ve canlı yayın programları yapılmaktadır. Tamburi Cemil’in oğlu ünlü Klasik Kemençe sanatçısı ve müzik kuramcısı Mesut Cemil Tel’in adını taşıyan Mesut Cemil Stüdyosunda halka açık olarak düzenlenen ve aynı zamanda televizyon çekimi veya radyo bant kaydı olarak hazırlanan programlar bulunmaktadır. Radyo Sanatçıları Konseri, Tasavvuf Müziği Konseri, Akşamın Neşesi, Beraber ve Solo Şarkılar, Şarkılar, Oyun Havaları ve daha nice program bu stüdyoda gerçekleştirilmiştir. İstanbul Radyosunda aynı zamanda Mesut Cemil Stüdyosu yenilenmiş ve televizyon çekimleri için uygun hale getirilmiştir. Bu yenilik Ankara Radyosu Büyük Stüdyosu içinde uygulanmıştır.

     

Büyük stüdyo. 1963 yılından sonra Mesut Cemil Stüdyosu (Osman Nuri Boyacı Arşivi)

Tarihi İstanbul Radyosu hizmete girişinden kısa bir süre önce 1949 (Osman Nuri Boyacı Arşivinden)

Son Posta Gazetesinde İstanbul Radyosunun açılış Haberi 19 Kasım 1949 (Mavi Nota Arşivi)
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021