Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

2016 Nobel Edebiyat ödülüne Bob Dylan layık görüldü. Dylan, Nobel'e layık görülen 3'üncü Anadolu kökenli aday oldu. - 01.01.19702016 Nobel Edebiyat ödülüne layık görülen ünlü Amerikalı rock müzik sanatçısı Bob Dylan (asıl adı Robert Allen Zimmerman) anılarında Türk asıllı olduğunu yazmıştı. 

 

Dylan soyadı "Kırgız" olan büyükannesinin atalarının İstanbul'dan Kağızman'a, oradan da Trabzon ve Odesa'ya göçtüğünü anlattı. 

 

Amerikalı protest şarkıcı Bob Dylan yazdığı kitabında atalarının Türk olduğunu ifade etti. Bob Dylan, hayatını ve 40 yıllık kariyerini kaleme aldığı üç serilik kitabının ilk cildinde büyükannesinin Trabzonlu olduğunu ve Kırgız soyadını taşıdığını belirtti.

 

Yayıncısı David Rosenthal tarafından 'sıra dışı' ve 'şaşırtıcı' olarak nitelendirilen ve Bob Dylan'ın hayatındaki önemli dönemleri anlatan 304 sayfalık Kronikler adlı kitabında, büyükannenin Türkiye'den geldiği anlatılıyor. Dylan kitabında büyükannesini anlatırken şu sözlere yer veriyor: "Büyükannemin yüzünde hep bir umutsuzluk vardı. Büyükannemin zor bir hayat serüveni var. Güney Rusya'da bir liman kenti olan Odessa'dan Amerika'ya gelmişler. Zaten oraya da bir başka Karadenizliman kenti olan Türkiye'den, Trabzon'dan göç etmişler. Büyükannemin ailesi aslen Ermenistan sınırındaki küçük bir kasaba olan Kağızmanlılar'dan (Kars). Soyadları 'Kırgız' mış. Büyükbabanın ailesi de aynı bölgeden geliyor. Deri ve kundura işiyle uğraşıyorlarmış. Büyükannemin ataları, İstanbul'dan bu yöreye gelmişler." Ergenlik yıllarında Ritchie Valens'in "In a Turkish Town" şarkısını dilinden düşürmediğini yazan Bob Dylan, "Annemin Nellie Turk adında bir arkadaşı vardı. Bizim evden çıkmazdı. Ben de o yıllarda herkesin 'La Bamba' adlı şarkısını bildiği Ritchie Valens'in gizemli

Türkleri ve gökyüzündeki uzak yıldızları anlatan 'In a Turkish Town' adlı şarkısını söylerdim" diyor.

 

Hayat Adamı

Dünyanın en fazla satan müzik dergisi Rolling Stone yeryüzünün gelmiş geçmiş en iyi 500 şarkısında Bob Dylan'ın 40 yıllık klasikleşmiş şarkısı "Like A Rolling Stone"u ilk sıraya oturttu. Gerçek adıyla Robert Allen Zimmerman, Yahudi bir göçmen ailesi olan Bay Abraham ve Bayan Beattie'nin çocuğu olarak 24 Mayıs 1941 tarihinde Minnesota'da dünyaya geldi. 

 

10 yaşında şiirler yazmaya, 12 yaşındayken piyano ve gitar çalmaya başladı. Bob Dylan "Huzurevine oranla daha fazla kişinin öldüğü yer" olarak tanımlayacağı üniversiteden 18 yaşında atıldıktan sonra New York'a gitti. Greenwich Village'teki folk kulüplerinde sahne almaya başladı. Gitarla birlikte aynı anda ağız armonikası çalarak ilginç bir stil yakaladı. Bob Dylan "Gerde's Folk City" adlı kulüpte çalarken onu dinleyen müzik eleştirmeni Robert Shelton, New York Times'ta genç yetenek hakkında övgü dolu bir yazı kaleme alır. 

 

Bir ay sonra Columbia Records'tan John Hammond gelip Bob Dylan'la sözleşme imzalar. Blowing in The Wind, Mr. Tanbourine Man ve One More Cup of Coffee gibi unutulmaz bestelere imza attı. 'Dylan' soyadını etkilendiği Galli şair Dylan Thomas'tan aldığı söyleniyor. Grammy ödülü sahibi olan ünlü şarkıcı, 2001 yılında da Wonder Boys filmindeki Things Have Changed parçasıyla da En İyi Şarkı Oscar'ı kazandı..

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021