Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Önce Bodrum Oda Orkestrası sonra İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu - 16.12.2015Bodrum’da düzenlenen Nartugan etkinliklerinde Bodrum Oda Orkestrası ve İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik topluluğu ücretsiz birer konser verecek. Konserler Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Konserlere Bodrum Belediyesi ev sahipliği yapacak.

Turgutreis / Sabancı Lisesi salonunda yapılacak konserler saat 20.00 de ba
şlayacak. Numan Pekdemir’in sanat koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek Nartugan etkinliklerinin danışmanı Arif Vidinli. 21 Aralık Pazartesi günü de Gündoğan kumsalında saat 15.00 te Nartugan ateşi yakılacak.

Bodrum Oda Orkestrasının  20 Aralık Pazar günkü konserini
Şef Nesrin Bayramoğulları yönetecek ve yine Bodrumlu bir sanatçı olan Flamenko gitar sanatçısı Ezgi Anıl ile İzmir Devlet Senfoni Orkestrası keman sanatçılarından Ozan Akkol konsere solist olarak katılacaklar. 

2008 yılında aynı zamanda Bodrum / Turgutreis’li olan
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı Numan Pekdemir’in Sanat Koordinatörlüğünde konser çalışmalarına başlayan Bodrum Oda Orkestrası şimdiye kadar düzenlediği konserlerle dikkati çekmiş başta Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Bodrum olmak üzere değişik kentlerde konserler vermiştir.2012 yılında aldığı bir davet üzerine ‘Türkiye – Güney Kore dostluk konserleri’ projesi çerçevesinde Güney Kore’ye giden orkestra burada da 7 ayrı kent de konserler vermiş ve önemli başarılar elde etmiştir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası bünyesindeki bazı sanatçıların bir araya gelerek oluşturdukları Bodrum Oda Orkestrası’nın çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce de desteklenmektedir.

Kuruldu
ğundan bu güne başarılarla dolu bir performans sergileyen İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik topluluğu Bodrumda gerçekleştirilecek olan Nartugan etkinliklerinde 38 sanatçısı ve dans grubuyla sahne alacak. Mehmet Ali Gevrek’in sanat yönetmenliğinde muhteşem bir konsere imza atmaya hazırlanan topluluk dinleyicilere Orta Asya’dan, Ülkemize kadar bir Türk dünyasında biryolculuk yaptıracaktır.

NARTUGAN NED
İR ?

Nar Tugan Do
ğan Ateş - Güneş , ya da  Doğan Gün demektir.21 Aralık gecesi  Işık karanlığı  yeniyor, günler uzamaya başlıyor.Altaylarda Türklerin tek tanrı inancı vardı; Tengri.  Tengri  inancının simgesi ışık,  kaynağı Güneşti.  Tengri'nin özdeşi Mavi Gök idi.

Türkler Nar Tugan’ı,  Kı
ş gündönümünü, Güneşin güçlü dönüşünü binlerce yıldır  kutsal  Akçam ağacı çevresinde  kutlar, ağacın dalına  bezler bağlar, iyilik meleği Ülgen’e adaklar sunarlardı.Nar Tugan  doğa için  bugün  Kuzey halklarında kutlanmaktadır.

3. Asırda,  Hunların önü sıra  Orta Asyadan ba
şlayan, Atlantiğekadar uzanan göç dalgası ile Türklerin tek tanrılı Tengri inancı,henüz Pagan inancı yaşayan Avrupayı  kökten etkilemişdir.Nar Tugan tanımlaması zaman süreci içinde Noel olmuştur.Noel; Noio (yeni)  ve  Helios (güneş)  kelimelerinden oluşur.

Nar Tugan ile özde
ştir. Bugün İsa’nın doğumu olarak kutlanıyor.Ülgen'in yerini, aynı onun gibi uzun kaftan, kürk başlı,kırmızı kuşak  ve çizme giyen  Pere Noel/ Santa Klaus  almıştır ‘’

Arif
İsmet Vidinli
Kaynakca:  Murad Adji, L.N.Gumilev, Mircea Eliade

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021