Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1771
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 57 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

İstanbul Müzik festivali başlıyor - 27.05.2015İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs Pazar akşamı gerçekleştirilecek açılış töreni ve konseriyle başlıyor.

Festivalin açılı
ş konserinde besteci, keman virtüözü ve şef Hasan Niyazi Tura’ya festival tarafından sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeri gerçekleşecek. Bu özel gecede, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve yurtdışındaki pek çok yarışmadan ödüllerle dönen genç piyanistimiz Can Çakmur festivalin açılışını gerçekleştirecekler.

İstanbul Müzik Festivali, ‘Kültürel Manzaralar’ temasıyla 29 Haziran tarihine kadar aralarında Yuri Bashmet, Fazıl Say, Gidon Kremer, Yuja Wang, Magdalena Kozena, Emmanuelle Haïm ve festivalin bu yılki Yerleşik Konuk Orkestrası Deutsche Kammerphilharmonie bremen’in de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 12 farklı mekânında ağırlayacak.

Festival
İlk Haftasına Üç Türkiye Prömiyeri ve Bir Yaşam Boyu Başarı Ödül Töreni ile Hızlı Bir Giriş Yapacak

• Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti Aya
İrini’de 1 Haziran Pazartesi, Aya İrini Müzesi, 20.30 Dünyanın en önemli orkestralarından Berlin Filarmoni’nin viyolonsel grubundan oluşan 12 Çellist, namı diğer "Muhteşem On iki" (Die Welt), 1 Haziran akşamı festivalin Aya İrini Müzesi’ndeki ilk konserinde dinleyicilerle buluşacak. Bach’tan Fransız şansonlarına ve Piazzolla’ya uzanan konser programında ayrıca 1982’den beri Berlin’de yaşayan, Cemal Reşit Rey’in öğrencisi, besteci Tayfun Erdem’in Mavi Kelebeklerin Marşı’nın Türkiye prömiyeri de yer alıyor. Bir viyolonsel grubundan oluşan tek topluluk olma özelliğini taşıyan 12 çellist, üyeleri değişse de 1972’den bu yana dünyanın birçok kentinden düzenli konserler veriyor.

• Gidon Kremer ve Kremerata Baltica’dan 2 Türkiye Prömiyeri ve Piazzolla’dan Philip Glass’a Uzanan Konser Programıyla Benzersiz Bir “Mevsimler” Gecesi 2 Haziran Salı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, 20.30 40 yılı a
şkın bir süredir dünyanın en ünlü orkestra ve sanatçılarıyla birlikte çalışan, 2011 İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi Gidon Kremer, sıradışı bir konser deneyimi için yeniden festivalin konuğu olacak.

2 Haziran Salı ak
şamı 20.30’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki konserde, hem şef hem de solist olacak Gidon Kremer ve topluluğu Kremerata Baltica, dinleyenleri Piazzolla’dan Philip Glass’a benzersiz bir yolculuğa çıkartacak.

Piazzolla’nın “Buenos Aires’in Dört Mevsimi” ile Raskatov’un “Mevsimler Derlemesi”nin seslendirilece
ği konserde, iki Türkiye prömiyeri de gerçekleştirilecek. Truman Show, Saatler (The Hours) ve Sihirbaz (The Illusionist) gibi filmlere bestelediği müziklerle de bilinen Philip Glass’ın “Amerikan Dört Mevsimi”ne ise, Amerikan avangart sinemasının babası kabul edilen Jonas Mekas ile çeşitli multimedya sanatçılarının bu projeye özel hazırladıkları video enstalasyonları eşlik ederek konseri görsel bir şölene dönüştürecek. Diğer Türkiye prömiyeri yapılacak eser ise Mieczyslaw Weinberg’in Oda Orkestrası için Senfoni No. 1, Op. 145.

“Konsere Do
ğru” etkinlikleri kapsamında konser öncesinde 19.30-20.00 saatleri arasında şef Cem Mansur’la konser programı üzerine bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

120’den fazla albümüyle aralarında Grammy’nin de bulunduğu pek çok uluslararası ödül kazanan Gidon Kremer, 1997’de Baltık ülkelerinden genç müzisyenlerle oluşturduğu ve yaratıcı yaklaşımlarıyla kısa sürede haklı bir üne kavuşan Kremerata Baltica topluluğu ile aralarında Arvo Pärt, Giya Kancheli, Peteris Vasks ve Alexander Raskatov’un da bulunduğu pek çok bestecinin eserlerinin dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Gidon Kremer ve Kremarata Baltica, en son 2011 yılında festivalin konuğu olarak İstanbul’da bir konser vermişti.

• 70. Yılını Kutlayan Borodin Quartet Festivalin Ya
şam Boyu Başarı Ödülü’nü Almak Üzere İstanbul’da

4 Haziran Per
şembe, Aya Irini Müzesi, 20.30 “Yaşayan en eski dörtlü” olmanın yanı sıra tonunun zenginliği ve teknik mükemmelliğiyle en iyilerinden biri kabul edilen Borodin Quartet, 70. Yaşını kutladığı dünya turnesi kapsamında festivalin konuğu oluyor. 4 Haziran Perşembe akşamı 20.30’da Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek konserde Borodin Quartet, Grammophone dergisinin “büyük Rus piyanistlerinin gerçek halefi” ilan ettiği virtüöz piyanist Boris Berezovsky ile birlikte festivalin bu yılki “Kültürel Manzaralar” temasını zenginleştiren bir program sunacak.

Global Yatırım Holding sponsorlu
ğunda gerçekleştirilecek konser öncesinde Borodin Quartet’e festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilecek. Konserde Borodin Quartert ile Boris Berezovsky, Dvorak’ın zenginlik ve dengeliliği ile bestecinin Çek ezgilerine duyduğu hayranlığı gözler önüne sermesiyle de tanınan piyano beşlilerini icra edecek.

1945’te kurulan Borodin Quartet, 70 yıl boyunca gerçekle
ştirdiği kayıtlarla Gramophone dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü. Moskova Konservatuvarı mezunlarından oluşan üyeleriyle topluluk, derinlikli Beethoven ve Şostakoviç yorumları kadar Mozart’tan Stravinsky’ye uzanan geniş repertuvarları ve alanlarındaki ustalıklarıyla da tanınıyor. Dörtlünün konserde eşlik edeceği Boris Berezovsky ise “Emil Gilels’den bu yana gelmiş en heyecan verici Rus piyanist” (The Times) olarak değerlendiriliyor. Berezovsky, Uluslararası Çaykovski Yarışması’nı kazandığı 1990 yılından bu yana Choc de la Musique, Echo Klassik, Alman Kayıt Eleştirmenleri Ödülü, Altın Diyapozon ve BBC Müzik gibi ödüllerle süslü bir diskografi; Berlin Filarmoni’den New York Filarmoni’ye, Mariinsky’den NHK Senfoni’ye dünyanın en saygın orkestralarıyla verilmiş birçok konser sığdırdı.

Festival programı : http://muzik.iksv.org/tr/program/502

DHA


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020