Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ankara Devlet Opera ve Balesi Emekli Solist Sanatçısı Soprano Keriman Davran'ı kaybettik - 10.01.2015Bir süredir tedavi gören Ankara Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçılarından ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü Hocalarından, Soprano Keriman Davran bu sabah (10.1.2015) vefat etti.

Soprano Keriman Davran'ın cenazesi yarın (11.1.2015) Ankara'da düzenlenecek cenaze törenine müteakip Ankara'da defnedilecek.

Soprano Keriman Davran 1936 yılında
İzmir'de doğdu. İzmir Kız Lisesi'nde okurken müzik okulunun açtığı sınavı kazanarak Nazime Aybirtek'in sınıfına şan öğrencisi olarak girdi. İzmir Konservatuarının ilk mezunlarındandır. Ankara Devlet Konservatuarı yüksek bölümünü pekiyi derece ile bitirdi. Eğitimi süresince Saadet İkesus Altan ile şan çalıştı.Ankara Devlet Opera ve Balesinde solist sanatçı olarak göreve başladı. İtalya'ya gitti ve Milano'da Maestro Zita FUMAGALLİ'nin sınıfında çalıştı. Yurt dışında Yugoslavya, Bulgaristan, Polonya, Romanya, Azerbaycan, K.K.T.C. ve Rusya'nın çeşitli kentlerinde; yurt içinde ise İzmir ve İstanbul operalarında başrolde misafir sanatçı olarak temsiller verdi. Sevil Berberi, Don Pasquale, La Bohem, İl Tabarro, Rigoletto, La Traviata, Figaronoun Düğünü, Faust, Aşk İksiri, Satılmış Nişanlı, Palyaço, Gılgamış, La Serva Padrona operalarında ve Orfeus Cehennemde, Venedik'te Bir Gece, Yarasa, Viyana Kanı, Fakir Öğrenci, Çardaş Prensesi, Arşın Mal Alan Operetlerinde de başrol oynadı.Operadaki solistlik görevinin yanında 1974 yılında Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünde, 1979 yılında da Ankara Devlet Konservatuarında şan eğitimcisi olarak görev aldı. 1984 yılında Sanatta Yeterlik, 1986 tarihinde de Doçentlik unvanını aldı. 2002 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinden emekli oldu.Halen Bilkent ve Hacettepe Üniversitesi Konservatuarları ile Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Prof.Yalçın Davran'la evli olup, Ankara Devlet Opera ve Balesinde; çello grup şefi Erdoğan Davran ile baş balet Armağan Davran adında oğulları vardır.

Soprano Keriman Davran, 1997 yılında yapılan Mavi Nota Şan Yarışması'nda Seçiciler Kurulu üyeliği yapmıştı.


http://www.kerimandavran.com/

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021