Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 23 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Paris Combo yepyeni albümleri "5" ile dinleyicileri ile buluştu. - 04.12.2014Kendi deyimleriyle kabare tadında sımsıcak caz grubu Paris Combo, Seine nehri çevresindeki lokallerde, kendilerine has otantik şarkılarıyla başladıkları kariyerlerini, “Living Room” ismini verdikleri 1999 çıkışlı ikinci albümlerinin getirdiği büyük ünle Paris’ten tüm dünyaya taşırken, grubun “5” ismini verdikleri son albümleri Türkiye’de de piyasaya çıkıyor. Müziğe post-punk gruplarıyla başlayan ve rock grubu Les Endimanchés‘ta yer alan Belle Du Berry ve David Lewis’in kurduğu Paris Combo, son yirmi yıldır Sydney ‘den San Francisco‘ya, Berlin’den Beyrut’a, yarattıkları özgün tarzlarıyla uluslar arası müzik arenasının en ilgi çekici gruplarından biri olmayı sürdürüyor.

 

Grubun şarkıları yazan vokalistleri Belle du Berry ve 5 kişilik ekipten oluşan Fransız grubu oldukça eğlenceli şarkılarında gypsy caz, Fransız pop, kabare, Latin müzikleriyle Ortadoğu ezgilerini de buluştururken, Amerika’da ve tüm Avrupa’da yayınlanan beşinci stüdyo albümlerine “5” adını veriyor.

 

Grubun sımsıcak yeni albümleri, Paris Combo ‘yu Türkiye ile tanıştıran ve yıllardır  konserlerini yapan Pasion Turca etiketiyle yayınlanıyor. Albümün dağıtımını EMI Müzik Türkiye üstleniyor. 


PARIS COMBO Hakkında

 

90’ların başında Belle du Berry, Potzi ve François Jeannin ilk kez akustik retro-revü grubu Champêtres de Joie’nin üyeleri olarak bir araya gelmişler. Paris'in Belleville semtinde Berry Zebre sinemasında akustik performanslara sahne maceralarına başlamışlar. Ardından ünlü Fransız koreograf Philippe Decoufle ile işbirliği yapıp Albertville’de ki Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninde sahne almışlar. Sonrasında da “La Belle Equipe” adını verdikleri gruplarıyla Paris çevresindeki kafelerde şarkı söylemeye başlamışlar.

 

Belle du Berry ve David Lewis ilk olarak 1994 yılında “Cabaret Sauvage “adlı müzikal kabare sirkinde tanışş. İkiliye katılan Avustralya’lı müzisyenden kısa bir süre önce basçı Mano Razanajato'da ekibe katılarak Paris Combo grubu kurulmuş.

 

1995/7 yılları arasında Seine nehri çevresindeki lokaller ve kafelerde şarkı söyleyen topluluğun sesi Belle Du Berry, çoğunlukla Fransız aktris Arletty, 30’lardan Marie Dubas ve sürrealistlerden etkilendiğini hatta tarzlarında the B-52 gibi daha yakın tarihli grupların da etkisinin olduğunu belirtmiş. Potzi'nin Django etkilenimli gitarı François' nın ska ve latin soundu ile birleşirken büyüleyici bir karışım ortaya çıkmış. Daha önce Manu Dibango ve Arthur H gibi birçok farklı Fransız topluluklarıyla çalışan David Lewis gruba Paris’in kozmopolit atmosferini katmış.

 

1997 yılında Paris Combo ilk albümlerini ile yayınladıktan hemen sonra büyük bir Fransa ve Amerika turnesine çıkmış. Her ne kadar topluluğun popülerliği 90’ların ortasında swing topluluklarının tekrar gündeme gelmesi ile denk düşse de, Paris Combo retro swing topluluklarından çok daha zengin bir repertuvarla seyirci karşısına geçmişler.

 

Los Angeles Times'ın ünlü eleştirmeni Don Heckman ”Grubun müziği swing’i tekrar canlandıran ve the Squirrel Nut Zippers ve Big Bad Voodoo Daddy gibi grupların işgal ettiği kategoriye uyuyor ama tarzlarındaki çeşitlilik tek bir kategoriye sıkıştırılmayacak kadar eklektik” ifadesini kullanmış. Birçok eleştirmen grubun tarzını Fransız kabaresi tadında rumba, flamenko, Gypsy swing, cool jazz, Afrika, Latin ve Ortadoğu etkilerini harmanlayan bir müzik olarak tanımlamış.

 

İlk albümlerinin başarısından hemen sonra Paris Combo “Living Room” adlı albümünü 1999 yılında Avrupa’da, 2000 yılında Amerika’da yayınlamış ve 100 binden fazla satarak Altın Plak statüsüne ulaşş. Topluluk efsanevi Olympia’nın da içinde olduğu verdikleri 120 konserle büyük ilgi görmüş. Bu konserleri "Attraction" adlı yeni stüdyo albümü ve canlı konser albümleri  takip etmiş. Ardından grup Amerika, Avrupa, Asya ve David Lewis'in anavatanı Avustralya’da oldukça geniş bir konser turnesine başlamış.

 

2004 yılında Paris Combo ünlü Amerikalı ses mühendisi Oz Fritz’in prodüktörlüğünü yaptığı Motifs adlı albümünü yayınlamadan önce büyük bir dünya turnesine daha çıkmış. Grup  Amerika’da Motifs albümünü yayınlamadan hemen önce Hollywood Bowl Orkestrası ve Moulin Rouge dansçıları ile "Moulin Rouge’da Bir Gece" adlı gösterisini Hollywood Bowl'da sahnelemişler. Billboard dergisi Motifs albümü için "Bir kokteyl partisi tadında ki soundtrack albümü” yorumunda bulunuyor.

 

Eleştirmenler grubun alternatif bir grup olmaktan çok herkese hitap ettiğini belirtse de Paris Combo müziklerini sınıflandırılmak istemiyor ve herkese hitap edebiliyor olmanın kalitelerini düşürmeyeceğinin iddiasını sürdürüyor. Topluluk için Washington Post ‘un ünlü eleştirmeni Mike Joyce "Çekici, zarif ve sık sık rota değiştiren zengin tarzıyla Motifs albümünün Paris Combo’nun seçkin bir topluluk olduğunu ispatlaması uzun sürmeyecektir” diyor.

 

Konserlerine verdikleri beş yıllık bir aradan sonra Paris Combo tekrar sahnelere döndükten hemen sonra “5” ismini verdikleri son albümlerini 2014 kışına yetiştirirken albüm Türkiye’de de Paris Combo‘yu Türkiye ile tanıştıran ve yıllarca konserlerini yapan Pasion Turca etiketiyle yayınlanıyor. Albümün dağıtımını EMI Müzik Türkiye üstleniyor.

 

DİSKOGRAFİ

 

Paris Combo - 1997

Living Room - 1999

Attraction - 2001

Live - 2002

Motifs- 2004

5 - 2014

 

‘5’ albümü hakkında

 

Neredeyse 20 yıldır hem çıkış noktaları Paris‘te hem de uluslararası müzik arenasında Gypsy caz, Fransız pop/ swing ve cazı buluşturan Paris Combo yepyeni albümlerinde de 20’lerden 60’lara müzik renklerini kendilerine has tarzlarıyla sunuyor.

 

Albümlerinde yine sıcak bir kabare tadı yakalayan grup müziklerindeki Ortadoğu ezgileri yeni albümde de “Lux” adlı şarkıda sunuyor.

 

Eski Fransız şarkılarının havasını veren şarkılarda da grubun şarkı yazarı ve sesi Belle du Berry bu albümde de Piaf gibi can yakan bir şarkıcılık yerine neşeli ve hayat dolu bir tarzı albüme dolduruyor.

 

Albüm özellikle 60’ların estetiğini “Je te vois partout” ve “Médiumisons” şarkılarda müthiş bir keyifle sunuyor. Albümün yapımcıları ve mutfağındaki Bénédicte Schmitt ve Dominique Blanc-Francard Fransız popun ünlü isimleriyle çalışş iki ünlü yapımcı olarak albüme bütünlük ve estetik katıyor.

 

Albümde “Le magasin de porcelaine” parçası grubun çok sevilen o 50’lerin meşhur bebop tarzıyla keyif veriyor. Grup yirmi yıldır sürdürdüğü sımsıcak caz havasını, beşinci stüdyo çalışmaları “5” albümüyle de tazeliyor. Paris Combo’nun yeni albümü “5” Pasion Turca etiketiyle Türkiye’de tüm müzik marketlerde. Albümün dağıtımını EMI Müzik Türkiye üstleniyor.

 

« 5» şarkı listesi - 01. Je te vois partout / 02. Lux / 03. Goodbye pinocchio / 04. Comptez sur moi / 05. Morphé / 06. Tout excusé / 07. Chaque fois / 08. Les cailloux blancs / 09. Le magasin de porcelaine / 10. Médiumisons / 11. Ce que j’aime, c’est le début / 12. Fantôme adoré

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020