Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

İzmir Senfoni sezonu "kayıp besteyle" açacak... - 27.08.2007Kayıp notaları Ahmet Piriştina Kent Müzesi arşivinde bulunan Striegler'in 'Türk-İzmir Marşı', yıllar sonra İzmir Devlet Senfoni tarafından yeni sezonun açılışında seslendirilecek


İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), konser sezonunu 5 Ekim'de Alman besteci Kurt Striegler'in 1923 tarihli bestesi 'Türk-İzmir Marşı'yla yapılacak. Türkiye ve Almanya'da defalarca seslendirilmesine karşın yıllardır kayıp olan 'Türk-İzmir Marşı'nın notaları Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi görevlilerinin çalışmaları sonucu bulunmuştu.

Aralıktan beri yapımı süren Adnan Saygun Sanat Merkezi için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ziyaretinde bulunan İZDSO Müdürü Kenan Gökkaya "Notaları kaybolduğu için uzun süredir icra edilmeyen Türk-İzmir Marşı'nı sezon açılışında yıllar sonra ilk kez seslendireceğiz. Kaybolan notalar, İzmir B. B. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nin çalışmaları sonucu bulundu. Başkanımız Aziz Kocaoğlu fahri şefimiz. Lütfederlerse bu çok anlamlı konserimizde böylesine onursal bir eserin ilk vuruşunu yaparak orkestrayı yönetmesini istiyoruz" dedi.

İzmir'e çağdaş konser salonu

Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin inşaatının hızla ilerlemesinden mutluluk duyduklarını belirten Gökkaya, Başkan Kocaoğlu'na hitaben "İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları olarak 32 yıllık bir hayalimize ruh ve beden veriyorsunuz" diye konuştu.

Proje sayesinde İzmir'in örnek bir salon da kazandığını ifade eden Gökkaya şöyle devam etti: "Türkiye'ye gelen bir kişi 'Ülkenizde sanat icra edilecek çağdaş bir mekân var mı?' diye sorduğunda 'Evet, İzmir'de var' denilerek bu salon örnek gösterilecektir. Belediye, en zor günlerimizde yanımızda oldu. Bugün hâlâ belediyemizin tahsis ettiği salonda çalışıyoruz ve Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Gözlerinize baktığımda, İZDSO sanatçılarını o muhteşem salonda çalarken görüyorum."

Başkan Kocaoğlu ise toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir hizmet anlayışı içinde olduklarını belirterek, yakın zamanda Karşıyaka'da Zübeyde Hanım Sanat Merkezi'nin de temelinin atılacağını açıkladı. Kocaoğlu, "Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin birçok badireden sonra temeli atıldı. Bittiğinde sanatseverler olarak biz de çok mutlu olacağız. Böyle bir inceliği düşünerek teşekkür ziyaretinde bulunmanız, aslında sanatçı ruhunuzun bir yansıması" dedi.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021