Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

İKSEV tarafından düzenlenen festivalin son gecesinde, Grammy ödüllü Amerikalı çellist Yo-Yo Ma, "The Silk Road Ensemble" topluluğuyla sahne aldı - 07.09.2014İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfınca (İKSEV) bu yıl 28'incisi düzenlenen "Uluslararası İzmir Festivali"nde, Grammy ödüllü Amerikalı çellist Yo-Yo Ma, "The Silk Road Ensemble" topluluğuyla sahne aldı.

 

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde düzenlenen ve festivalin son etkinliği olan konsere, İzmirliler yoğun ilgi gösterdi.

 

Grammy ödüllü çellist Yo-Yo Ma ve çok kültürlü müzikal deneyimlere imza attığı topluluğu "The Silk Road Ensemble", Kinan Azmeh'in "Ibn Arabi Postlude", Wu Man'ın "Night Thoughts", Sandeep Das'ın "Srishti", David Bruce'un "Cut The Rug", Vijah Iyer'in "Playlist for Extreme Occasion", Colin Jacobsen'in "Atashgah" ve Sapo Perapaskero'nun "Turceasca" adlı eserlerini seslendirdi.


Foto
ğraflar: Aykut Uslutekin (Fotoğrafın üzerine tıklayınız)
Haber: DHA; NTVMSNBC

     

Konser, Pipa, tabla, sheng, gaita, kemançe gibi geleneksel sazların yanı sıra keman, viyola, çello, kontrbas, klarnet, antik ve modern perküsyonun en önemli icracılarını biraya getirdi.

Konser, besteci ve klarnet sanatçısı Kinan Azmeh’in Silk Road Orkestrası için bestelediği “Ibn Arabi Postlude” isimli eserin dünya prömiyeriyle başladı.

İpek Yolu’nun geçtiği coğrafyaların gelenekleri temsil eden yenilikçi icracılarından ve bestecilerini buluşturan
     

Topluluk, 28. Festival’in özel konserinde kadim Asya kültürünün ölümsüz örneklerini sundu.

Ardından dünyanın ilk pipa virtüözü ve bestecisi Wu Man, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bestesi “Night Thoughts” u seslendirdi.

Hindistan’da tanrıların çalgısı olarak kabul edilen Tabla’nın önemli virtüözlerinden besteci Sandeep Das’ın “Srishti” adlı eseri, salonu tamamen dolduran dinleyicileri coşturdu.
     

Besteci David Bruce’un Topluluk için bestelediği dört parçadan oluşan “Cut the Rug” adlı eserle coşku doruğa çıktı.

Konserin ikinci yarısı Vijay Iyer’in “Playlist for an Extreme Occasion” adlı eseriyle başladı. Ardından Colin Jacobsen’in “Ataşgah” ı dinleyicileri derinden etkiledi.

Sapo Parapaskero’nun “Turceasca- Türk Usulü” adlı bestesi ile tırmanan coşku konserin sonunda dakikalarca süren alkış sağanağına neden oldu.
     

Yo Yo Ma, Adnan Saygun’un salonunda Saygun’un Partita’sını seslendirerek dinleyenlerine teşekkür etti. Eserin son bölümüne Topluluğun tüm üyeleri coşkuyla katıldı.

15. Yıllarını kutlayan ve bu nedenle özel bir Avrupa turnesine çıkan Yo Yo Ma & Silk Road Ensemble,bu önemli turneyi Festival’in kapanış konseri ile İzmir’den başlattı.

İpek Yolu’nun sonundaki en önemli limanlardan biri olan İzmir’de bulunmaktan ve Saygun’un salonunda çalmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Yo Yo Ma, “Tekrar geleceğiz” dedi.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021