Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Borusan Sanat'ın iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl aralık ayında üçüncüsü yapılması planlanan BİFO & Fazıl Say Festivali iptal edildi. Nedeni ise Gürer Aykal'a Fazıl Say'ın arasında geçen anlaşmazlık nedeniyle birlikte çalışmama kararı almaları. - 29.08.2014Borusan Sanat'tan yapılan açıklamada, festivalin iptali şu şekilde duyuruldu: "Bu sezon üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ve klasikseverlerin ilgiyle takip ettiği BİFO & Fazıl Say Festivali'nin iptalini üzülerek duyuruyoruz. BİFO ile Fazıl Say'ın bir işbirliği olan ve orkestramızın Onursal Şefi Gürer Aykal'ın da başından bu yana ayrılmaz bir parçası olduğu etkinliğimizi, sanatçıların artık birlikte çalışmama kararına duyduğumuz saygının bir sonucu olarak aldık. Aralık ayında bu etkinlik yerine yeni bir serinin hazırlanması üzerine çalışmalara başladık."

 

Açıklamada, Borusan Sanat'ın yeni etkinlik dizisine dair bilgilerin de ilerleyen günlerde klasikseverlerle paylaşılacağı belirtildi.

Fazıl Say Gürer Aykal'ı suçlayarak ayrıldı

Kasım ayında yapılacak 15. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin sanat yönetmeni, piyanist ve besteci Fazıl Say ile festivalin organizasyonunu yapan Kadir Dursun görevlerinden ayrıldıklarını açıkladı.

 

Say’ın Facebook hesabından, orkestra şefi Gürer Aykal'ın festival için Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile anlaşğı ileri sürülen “Bak buna şaşıracaksınız” başlıklı bir mesaj yayımlandı:

 

“Türel ile Aykal Antalya’da çok güzel şeyler yapacaklarmış. Festivali büyüteceklermiş. Orkestra kuracaklarmış. Öyle bakakaldım bir an. Orkestra elemanlarında Atatürk rozeti olmadığı için zılgıt çeken Aykal ve Antalya’da AKP ile ‘çok güzel şeyler’ yapmak, mesela Fazıl’ın kovulduğu kendi festivalini büyütmesi... Sağolsun, Aykal Hoca. Büyüksün. Mesela zaten iki orkestrası olan bir şehirde AKP ile bir tane daha orkestra kurmak, ama diğer ikisini kapatılma tehlikesini, bütün yaşananları, sıkıntıları unutuvermek... Antalya dışında bir dünya olduğunu ve orada bu işin pek öyle olamayacağını unutması Aykal’ın... Ben şaşırdım. Belki siz de şaşırmışsınızdır.”

 

Anımsanacağı üzere, yeni seçilen AKP’li Belediye Başkanı Menderes Türel, belediyece düzenlenen Antalya Piyano Festivali’nin, festivalin genel sanat yönetmenliğini yapan Fazıl Say olmadan da devam edebileceğini söylemesinin ardından bir yönetim krizi yaşanmıştı. Türel’in bu açıklamasının ardından Fazıl Say da “Şu bir gerçektir, suçsuz yere yargılandığım ve 10 ay ceza aldığım için, hiçbir AKP’li arkadaşım olamaz. Bu şartlarda AKP belediyesinin kazandığı bir şehirde bir aydınlanmayı temsil eden bizim festivalimize ne olacak ben de merak ediyorum” diyerek Antalya Piyano Festivali’nin yönetiminden çekileceğinin sinyalini vermişti.

 

Festival organizasyonunu yapan Forte Prodüksiyon şirketi sahibi Kadir Dursun da dün yaptığı bir açıklamayla festival organizasyonundan ayrıldığını duyurdu: "Belediyenin değişmesi ile yaşanan gelişmeler ve Sn. Fazıl Say'ın festivalin sanat yönetmenliğinden ayrılma kararı alması neticesinde; ilk günden bu yana organizasyonunu yaptığım festivalden ayrılma kararı aldığımı üzüntüyle bildirmek zorundayım. 14 yıldır büyük bir özveri ile çalışmaya gayret ettiğim festivalin yaşaması için, bundan sonra da bilgi birikimimi ve deneyimimi paylaşmaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.”

Gürer Aykal'dan Fazıl Say'a cevap

Kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt veren Aykal, ‘Görevim son nefesime kadar çoksesli müziği bu evrensel sanatı yüceltmek ve güzel ülkemin insanlarına sunmaktır. Bu uğurda atılan her adımı sevgiyle kucaklar, elimden gelen ne varsa deneyimlerimi esirgemeden onurla paylaşırım’ dedi.

 

Orkestra şefi Gürer Aykal, 15. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’yle ilgili bir açıklama yaptı. Kasım ayında yapılacak festivalle ilgili olarak, bir süre önce festivalin sanat yönetmenliğini bıraktığını açıklayan Fazıl Say, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile orkestra şefi Gürer Aykal’ın birlikte çalışacaklarını öne sürerek Aykal’ı eleştirmişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkileri ise Aykal’la festivalde birlikte çalışma konusunda “prensipte anlaştıklarını” önceki gün açıklamıştı.

 

Aykal, açıklamasında, Antalya Piyano Festivali’nin devamı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Uluslararası Akdeniz Filarmoni Orkestrası’nın kuruluş sürecinin, umut verici gelişmelere sahne olduğunu belirterek “Bu olumlu gelişmelere karşın gerek yazılı basın gerekse sosyal medyada zaman geçiren kimileri yıpratıcı, karalayıcı, ayrıştırıcı açıklama ve yorumlarla kamuoyunu yanıltarak bu süreci gölgelemek istemektedirler” dedi.

 

Aykal açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Cumhuriyetin kazanımlarıyla başlatılan ‘Müzik Devrimi’nin Yılmaz bir askeriyim. Görevim son nefesime kadar çoksesli müziği bu evrensel sanatı yüceltmek ve güzel ülkemin insanlarına sunmaktır. Bu uğurda atılan her adımı sevgiyle kucaklar, elimden gelen ne varsa deneyimlerimi esirgemeden onurla paylaşırım. Benim bu sanata olan adanmışğım partiler, iktidarlar veya kişilerle ölçülemez. Egoları incinmiş, temeli olmayan sığ politik eleştirileriyle hedef gösterenler şunu iyi bellemeliler: Ben içinde şu veya bu sıfatla yer aldığım herhangi bir sanatsal oluşum sayesinde çoksesli müzikle tanışıp benimseyecek, sevecek ‘tek bir kişi’yi dahi onların tümünden üstün tutarım. Ben orkestra şefiyim. Görevim ayrıştırmak değil bütünleştirmektir. Göğsümden yaşam boyu eksik etmediğim Atatürk rozetine dil uzatanlar bilsinler ki ölünceye kadar bu görevi ayakta dim dik ve büyük onurla sürdüreceğim.”

 

Anımsanacağı üzere, bir süre önce seçilen AKP’li Belediye Başkanı Menderes Türel, belediyece düzenlenen Antalya Piyano Festivali’nin, festivalin genel sanat yönetmenliğini yapan Fazıl Say olmadan da devam edebileceğini söylemesinin ardından bir yönetim krizi yaşanmıştı. Kriz sonrası Say ile prodüksiyon şirketi sahibi Kadir Dursun festivalden çekildiklerini duyurmuşlardı.

Cumhuriyet

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021