Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Alaçatı'da başlamadan biten piyano festivali skandalı - 29.08.2014İzmir'in Çeşme ilçesinin Alaçatı beldesinde Festival Concept International şirketi tarafından desteklenip organize edilen 2014 Alaçatı Piyano Festivali, davet edilen önemli piyanistlerin konser duyuruları yapıldığı halde, bilet satışının azlığı mazeret gösterilerek organizasyon komitesi tarafından, iptal edildi. 

Yeni Asır Gazetesi yazarı Bülent Gürlük, "Alaçatı'da Piyano Festivali Skandalı" ba
şğıyla konuyu değerlendiren bir yazı yazdı. Bülent Gürlük'ün bugünkü Yeni Asır Gazetesi'nde yer alan yazısı şöyle:


Alaçatı'da 'Piyano Festivali' skandalı


Ne kadar sevinmi
ştim, Alaçatı'daki müzik festivalinin haberini alınca... Birçok gazete gibi biz de kaleme sarılmış, 'Alaçatı Piyano Festivali'nde birçok ünlü sanatçımızın Çeşme'nin şirin ilçesini dokunuşlarıyla şenlendireceğini ilan etmiştik.


Festival Concept International
Şirketi'nin sahibi ve 2014 Alaçatı Piyano Festivali Organizatörü Kayhan Kırmızıgül'ün, ekibiyle birlikte böyle bir festival düzenlemeye soyunması, İzmir'in kısırlığından yaka silken ve yeni organizasyon beklentilerini sürekli dile getiren bendeniz için ayrı bir mutluluk kaynağı olmuştu... Ta ki, açılışını İdil Biret'in yaptığı festivaldeki diğer konserlerin, kamuoyuna açıklama bile yapılmadan art arda iptal edilerek, tüm sanatseverlerin hevesi kursağında bırakılıncaya dek...


***


Ciddiyet sahibi bir organizasyona hiç de yakı
şmayacak şekilde, bilet satışlarının azlığını gerekçe gösteren festival yönetimi, aylar öncesinden yurtdışı-yurtiçi projelerini iptal eden ve tüm programlarını Alaçatı'nın takvimine göre hazırlayan Tolga Tüzün, Burçin Büke Quartet, Ezgi Serim Quartet, Mizuka Kano ve Gülsin Onay gibi dünyaca ünlü piyanistlerimizin yer aldığı konserleri bıçak gibi kesip atıverdi. Görülmemiş bir skandal, tam bir rezillik, kepazelikti yaşananlar...


***


Festivalleri geni
ş kesimlerin sahipleneceği bir çizgiye oturtmak zaman, emek ve güvenilirlik ister. Tanıtımıyla, duyurularıyla, halkla ilişkileriyle koşuşturma gerektirdiği kadar, yaptığınız işin kalite ve sürekliliğini sağlayacak, güçlükler karşısında yılmayacak bir direniş ve sabrı da zorunlu kılar.


Daha ilk yutkunu
şta verdiğiniz sözler boğazınızda düğümlenecekse, büyük lokma yutmaya kalkmayacaksınız. Hele ki her dakikası altın değerinde kıymetli, dünyaca sayılan sanatçıları bağlayıcı bir adım atıyorsanız... Bu yakışıksızlık, Festival Concept International adına tam bir utanç kaynağıdır ve bundan sonra ağzınızla kuş tutsanız, kırdığınız insanların gönlünü alamazsınız!


***


Öyle ki, festival yönetimi iptal etti
ği etkinlikleri ve gerekçelerini kamuoyuyla zamanında paylaşmadığı için, birçok müziksever durumdan habersiz bir şekilde gittikleri bazı konserlerin kapısında neye uğradıklarını şaşırdılar. Örneğin Burçin Büke'yi dinleme sevdasıyla kilometrelerce uzaklardan gelen konuklar, üstelik piyano bile sahneye taşınmışken, konserin iptal edildiğini orada öğrendiler!

Bu durumda ba
şarısızlığın, disiplinsizliğin ve başı bozukluğun suçlusu kendileriymiş gibi ortada kalan sadece sanatçılar ve müzikseverler oldu. Asıl tefe konulması gerekenler ise mağdur ettikleri insanlardan bir özür dileme erdemini bile göstermediler!


***


Bizzat beni arayarak, kendilerine, halka ve Alaçatı'ya yapılan haksızlı
ğı kesinlikle affedilir bulmadıklarını bildiren sanatçı dostlarım, bir daha altında aynı kişilerin imzasını gördükleri hiçbir oluşuma dönüp bakmayacaklarını söylediler!


Görüyor musunuz neye yol açtı
ğınızı... Hiç yoktan ağzına bir parmak bal çaldığınız müzikseverlerin umutlarını kırdığınız gibi, kimliğine gölge düşürdüğünüz 'Piyano Festivali' skandalıyla size inanan, iyi niyet gösteren birçok sanatçıyı da küstürdünüz. Yoksa siz, bu rezaletin bedelini bir gün ödemek zorunda kalacağınızı hiç mi düşünmediniz!

Kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/Sarmasik/Yazarlar/bulent_gurluk/2014/08/29/alacatida-piyano-festivali-skandali

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021