Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 27 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Fazıl Say, daha önce sanat yönetmenliğinden ayrıldığını açıkladığı Antalya Piyano Festivali'nin Gürer Aykal yönlendirmesiyle yapılacağını açıkladı. Kadir Dursun da bugün organizasyondan ayrıldığını bildirdi. - 12.07.2014Antalya Piyano Festivali'nin kurucusu ve sanat yönetmeni Fazıl Say'ın, bir dönemden aradan sonra 30  Mart'ta yeniden seçilen AKP'li belediye başkanı Menderes Türel aleyhindeki tweetiyle başlayan tartışmanın karşılıklı tartışmaya dönüşmesi, Say'ın sanat yönetmenliğinden çekilmesi,Türel'in “Bu Festival Fazılsız da düzenlenir” açıklamasından sonra, belediyenin festivali orkestra şefi Gürer Aykal'ın sanat yönetmenliği veya danışmanlığında sürdüreceği sanat camiasında gündeme oturdu Başından bu yana festivalin organizasyonunu yapan Kadir Dursun da, bugün (12.7.2014) çekildiğini açıkladı. Şimdi belediye ve Gürer Aykal'ın ne zaman ve nasıl birer açıklama yapacağı bekleniyor.

 

Fazıl Say'ın bugün kişisel Facebook sayfasından paylaşğı görüşü şöyle:

Bak buna
şaşıracaksınız.

 

AKP Antalya belediye başkanı Menderes Türel ve GÜRER AYKAL Antalya'da "ÇOK GÜZEL ŞEYLER" yapacaklarmış.

Antalya Piyano Festivali'ni büyülteceklermiş.

Bir Orkestra kuracaklarmış.

Öyle bakakaldım bir an.

Antalya Piyano Festivali, İKSV Festivalinden sonra Türkiye'nin en büyük ikinci büyük festivali idi.

2000 yılında Kadir ile kurmuştuk. Çocuğumuzdu..

Bu Festivalin asıl dinamosu Kadir Dursun da bu işi bıraktığını açıkladı.

Gürer hocaya gelince;

Yönettiği Orkestra elemenlarına Ataturk rozeti takmadıklarında zılgıt çeken bir Gürer hocaydı, da, şimdi Antalya'nın AKP'li başkanı ile "cok güzel" projeler yapacaklarmış..

.

Mesela Fazil'in kendi Festivalinden kovuldugu Piyano Festivalini büyültecek olması hakikaten güzel iş..

Sagolasın Aykal hoca.

Büyüksün.

 

Mesela zaten 2 orkestra olan bir şehirde AKP ile bir tane daha orkestra kurmak ama diğer ikisinin kapatılma tehlikesini ve AKP sanat anlayışı ile yaşanan tüm sıkıntıları bir anda unutuvermesi de çok güzel iş..

Asıl şaşırtıcı olan

Antalya dışında da bir dünya olduğunu ve orada bu işlerin pek böyle olamayacağını unutması Aykal'ın.

Ben şaşırdım

Belki siz de şaşırmışsınızdır.

Ahmet Say hiç şaşırmadığını söyledi.

.

FAZIL

Forte Produktion'un sahibi Kadir Dursun da “Ben de yokum” dedi. Dursun'un açıklaması da
şöyle:

 

“ Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı Uluslararası Antalya Piyano Festivali; gerek sanat kalitesi , gerekse uluslararası niteliği ile şehrin festivali haline gelmiştir.

 

Belediyenin değişmesi ile yaşanan gelişmeler ve Sn. Fazıl Say’ın festivalin sanat yönetmenliğinden ayrılma kararı alması neticesinde; ilk günden bu yana organizasyonunu yaptığım festivalden ayrılma kararı aldığımı üzüntüyle bildirmek zorundayım.

 

14 yıldır büyük bir özveri ile çalışmaya gayret ettiğim festivalin yaşaması için , bundan sonra da bilgi birikimimi ve deneyimimi paylaşmaktan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.

 

Gerek iş, gerekse özel hayatımda bana birçok fırsat sunan ve festivalin organizasyonunda hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Sn. Fazıl Say başta olmak üzere; tüm belediye başkanlarımıza, sponsorlarımıza, değerli medya mensupları ve yazarlarımıza, sanat camiasına, çalışma arkadaşlarımıza, festivalimize katılan sanatçılarımıza ve ilk günden bu yana festivale sahip çıkan değerli Antalya halkına ve sanatseverlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım...!”

Fazıl Say'ın ki
şisel Facebook sayfasında paylaştığı konuyla ilgili notlarına devam edelim:

Aykal Aralık'da İstanbuldaki diğer festivalim Bifo-Say Festivalinde bir konser yönetecekti. Umarım bu konseri başka biri yönetir de ben de Çello konçertomun prömiyerini dinlerim provalara katılırım vs


AKP ile yan yana duramayaca
ğım belliydi. Am ben Fazılım.. Ne düşündüğüm de belli Bunun çözümünü onlar bulmalıydı. Bulabilirlerdi...


Benim açımdan durum
şu; Aykal, hayatında doğru dürüst CD lere ve DVD lere kavuştu. İstanbul Senfonisi Mezopotamya Senfonisi ile ikinci baharını yaşadı...İstanbul Senfonisi CD'si ile en büyük ödülü ECHO yu kazandık hatta. Yazdığım eserlerde Provalarda orkestraya çok şey söylerdim. Her notayı anlatmaya çalışırdım.. Haddimi aşardım açıkçası.. Bu projeler ile Bu adama bir iyiliğim dokunsun istedim ... Olmuştur da... Aykal adı bu CD ler ilr tekrar duyuldu dünyada... 20 yıllık bir berbaber çalışma idi.. 90ların başında başlayan... Onun da bana ilk yıllarımda yardımları olmuştu o yıllarda...

 

Kadir açısından Aykal ise; Gürer Aykal son 10-15 yıldır CSO ile kavgalıydı, Türkiye'de pek çok orkestra ile işi zordu, Borusan'dan da ayrılınca neredeyse işsiz kalmış gibiydi, ABD El PAso dönemi de bitmişti, Aykal konserlerinin son 10 yıldır neredeyse %90lık bölümünün organizasyonunu KAdir yaptı, Antalya, Ankara, İstanbul vs... Şimdi bu duruma bakınca biraz haksızlık olduğu kanısındayım KAdir'e... Ama hayat bu..


Festival açısından ise; Kadir ve Fazıl bu festivalin ruhu idi, artistik ve organizasyon baabında, kadir bu festivsale bilet alan 15.000 kli
şinin hepsini tanır onları sandalyelerine eliyle oturturdu... benzer bir ruh tutturulmadıkça başarılı olunması zordur, sadece bütçe ile olacak iş değildir bir festival orada yanılıyorlar... bence ..


Menderes'e gelince,eski sosyal demokrat,gazetecidir,2004-8 döneminde belediye ba
şkanı olarak başarılı sayılmasa da Antalya için düşünmüyor denemez, 10 yıllık da AKP lidir, Başbakana yakındır,2004-2008 yılları arasında piyano festivaline samimi destek vermiştir ,ama 2008 AKP si ile şu andaki AKP nin aynı AKP olduğunu söylemek ciddi bir çılgınlık olur, bu baabta aslında ben onun AKP'den ayrılmasını da beklerdim, özelli,kle Gezi sonrası, ANtalya ilini karakolda biten bir 31 mArt gecesi seçim yarışında bir kaç oy farkla kazandı, durum belirsizdi, bir kirlilik yoktu diyemeyiz, Hayyam retweet Davam sırasında çıtını çıkarmamış bana hiç destek vermemiştir, (orada beni kaybetmiştir) Laik bir hayat yaşar, içkisini içer, karısı dekolte de giyer vs,...... 1- 2 yıldır piyano çalan kadar bir çocuk kadar piyano da çalar, ve biz bir konçertonun kolay bir bölümünü ona çaldırmıştık 2007de. (Gürer AYkal da yönetmişti, oradan tanışırlar) Bir medeni cesaret de gösterdi, iyi kötü yaptı o konseri Antalya Festivalinde.... önemli olan sahneye çıkmasıydı, örnek olmasıydı, onu yaptı... Şimdi bu yıl, ilk basın toplantısında hemen Festival FAzıl Saysız da devam eder gibi bişr açıklamada bulundu.. Ben orada bana yol gözüktüğünü anlamıştım. KAdir, "Fazıl yoksa ben de yokum anlamsız bu" diyerek o da ayrıldı. Şimdi ne yapacaklarf bilemem. Biz bu festivale 14 yıl güzel emek verdik iyi bir yere getirdik.

Fazıl Say

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020