Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

ABBA Gold ile 70'lere yolculuk - 13.04.2007 70’lerin unutulmaz pop gruplarından ABBA efsanesi 24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nde. ABBA. İngiliz müzisyenler bir araya gelerek ABBA’nın unutulmaz parçalarını ve sahne şovlarını tekrar yorumluyorlar ve efsane İsveçli grup ABBA’ya ithaf ediyorlar.

14 Nisan Cumartesi akşamı saat 20.30'da MEB Şura Salonu'nda Boeing'in katkılarıyla gerçekleşecek konserde Waterloo, Mamma Mia, Fernando, Dancing Queen ile ABBA günlerini yeniden yaşayacağız.

ABBA; 1966 yılında bir müzik grubu kurmaya karar veren Björn Ulvaeus ve Benny Andersson, 1969 ilkbaharında Agnetha Fältskog ve Anni-Frid Lyngstad’ın katılımıyla grubu tamamlamışlar ve üyelerinin isimlerinin ilk harfleriyle oluşan ve yıllarca anılacakları ABBA ismini almışlardır.
Pop müzik dünyasında asıl ünleri 1972 yılında başlayıp 1982 yılına kadar süren grup, 1973'te İsveç’i Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Ring Ring” ile temsil ederek üçüncü olmuş, 1974 yılında ise “Waterloo” ile  birinciliği kazanmışlardır.

Bu başarı, grubun Avrupa’da olduğu kadar başka ülkelerde de ün kazanmasını sağlamış,  “SOS adlı albümleri ünlerini pekiştirmiştir. Bu tarihten sonra art arda albüm ya da single çalışmasıyla hep beğenilmişlerdir. Tüm dünyada ilgi gören “Fernando” ve “Dancing Queen” gibi single çalışmaları, 4. albümleri olan “Arrival”dan “Money Money Money” ve “Knowing Me, Knowing You” adlı parçaları kısa sürede pop klasikleri arasında yerini almıştır.  1977 yılında dünya turnesi yapan ABBA için kendilerinin de rol aldığı bir film çekilmiş. 1979'da “Voulez-Vous” albümü raflarda yerini almış, “Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)” adlı single parçası, o yılın hitlerinden olmuştur. Aynı yıl ABBA, en beğenilen parçaları ile bir toplama albüm olan “Greatest Hits Vol. 2”yi çıkartmış, 1980'de “Super Trouper” adlı albümünü, yıl sonunda da sekizinci albümleri olan “The Visitors”un kaydını yapmış ve piyasaya sürmüştür.

Takvimler 1982 yılını göstermeye başladığında ABBA, artık grup dışı çalışmalar yapmaya başlamıştı. Björn ve Benny çeşitli müzikal denemelerine, Agnetha ve Anni ise solo çalışmalara yönelmişti. Bu dönemde tek çıkarttıkları albüm “ABBA LP”, grubun ilk on yılda yaptıkları en iyi parçaları içeriyordu. Bu yılın sonunda artık müzik çalışmalarını askıya alan grup üyeleri, daha sonra bir araya gelseler de kayıt yapmadan ayrılarak ABBA’nın aktif müzik yaşamına son vermiş oldular. Bu yıldan sonra grubun daha önceki kayıtlarından yola çıkılarak ABBA Gold, More ABBA Gold, The Box Set: Thank You for The Music ve On and On gibi toplama albümler piyasaya sürülmüştür.

Pop müzikte haklı bir yer edinmiş olan ABBA; 2005 yılında, Eurovision Şarkı Yarışması’nın 50. Yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen, 50 yılın başarılı şarkıları arasında yapılan elemelerde, “Waterloo”  “Eurovision Tarihinin En İyisi” seçilmiştir.


Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021