Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 32 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

İkinci Dünya Savaşı için bestelenmiş Rus ezgileri konseri - 03.05.2013II. Dünya Savaşı, 20. yüzyılda dünya çapında iki savaştan ikincisi olup dünya milletlerinin çoğunun yer aldığı  1939’dan 1945’e kadar süren küresel bir askeri çatışmadır. 100 milyondan fazla askeri personelin dahil olduğu savaş, dünya tarihindeki en büyük savaştır. Yalnız Rusya’da 20 milyon kişi hayatını kaybetmiştir.

 

Bu süreci birebir yaşayan Rus Edebiyatı’nın ünlü şairleri, hatta savaş muhabirlerinin oluşturduğu dizeler, günün ünlü Rus Bestecileri’nce müziğe çeşitli formlarda yansıtılmış, dilden dile dolaşş ve bugün tüm dünya ülkelerinde seslendirileri sıkça gerçekleştirilmektedir. Örneğin, Juravli (Turna Kuşları) adlı şarkı, II. Dünya Savaşı sırasında şehit olan askerlere bir ağıttır. ”Onlar kanlı topraklara gömülmemiş, gökyüzünde Turna Kuşları gibi uçmakta ve oradan dünyayı tebessümle izlemektedir…” Bir başka şarkıda, ”Gde Je Tieper Druzbia-Adnopalçanie?” Şimdi Nerdesiniz Beraber Savaşğımız Kardeşlerim? diye seslenir. Tiomnaya Noç’da, savaş sırasında asker, siperde geçen “Karanlık Gece’de” eşini ve çocuğunu düşünür…

 

Bu yılları genç bir besteci olarak St. Petersburg’da yaşayan Dmitri Dmitriyeviç ŞOSTAKOVİÇ, Almanlar tarafından II. Dünya Savaşı’nda 999 gün kuşatılmış aç ve susuz bırakılmış şehirden izlenimini Leningrad adı verdiği 7. Senfonisine yansıtır.

 

Bu konser programında yer alan ve İstanbul Oda Orkestrası’nca  seslendirilecek olan bestecinin “Andante ve Polka” adlı eseri ile, ünlü Barşhai Op.111 Oda Senfonisi (Re-Mi-Do-Si olarak bilinen) savaş yıllarının  duygularını dahiyane yansıtır.

 

Orkestra Şefi Hakan ŞENSOY orkestra için “Andante ve Polka” ile oda senfonisini defalarca yurt içinde ve  yurt dışında yönetmiştir.

 

Mesut İKTU’nun seslendireceği şarkıları sanatçımız Oda Orkestrası için kendisi düzenlemiş ve geçtiğimiz sanat sezonunda Belarusya’nın Başkenti Minsk’de “Minsk Devlet Oda Orkestrası”, Rusya Federasyonu’nun  sanat şehri St. Petersburg’da, St.Petersburg Devlet Akademik Senfoni Oda Orkestrası eşliğinde ünlü Capella Konser Salonu’nda, Moskova’da piyano eşliğinde ve Şubat 2013’de Slovakya Sinfonieta ile Bratislava’da seslendirmiştir.

 

 6 Mayıs May Pazartesi Monday - 20.00

 

II. DÜNYA SAVAŞI İÇİN BESTELENMİŞ RUS EZGİLERİ

RUSSIAN MELODIES COMPOSED FOR THE WORLD WAR II

 

İstanbul Oda Orkestrası The İstanbul Chamber Orchestra

 

Hakan ŞENSOY şef conductor

 

Mesut İKTU bariton baritone

 

 

 

 

Bilet fiyatları Ticket prices: 20/25 TL.

Rusya E
ğitim ve Kültür Derneği’nin katkılarıyla...

 

In cooperation with Russian Education and Culture Institute...

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021