Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1804
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaştıkları nedeniyle 10 ay hapis cezası verilen Fazıl Say’ın davası dünya basınında yankı buldu. - 15.04.2013İtalyan haber ajansı ANSA, "Türkiye dünyaca ünlü piyanistini cezalandırdı. Say, 15 ay hapis riskiyle karşı karşıyaydı. Ateist müzisyen ve solcu Say, hakkında açılan davanın, İslami lider Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AKP tarafından istenen "siyasi bir mesele" olduğunu açıklamıştı" diye yazdı. Diğer yorumlar şöyle:

 

* Libero Qutidiano: Dünya çapındaki ünü ve şöhreti bile Fazıl Say’ın cezalandırılmasını engelleyemedi. Türk besteci, 2012 yılında Twitter’daki takipçilerine ateizmi itiraf edip, İslami cennet fikrini alaycı bir dille ele almasından dolayı kendisi fırtınanın ortasında buldu. Ateistliğe inanmış olan Say, daha önce defalarca herkesin kendisini iktidar partisi AKP’nin pençeleri arasında bulabileceğini söylemişti.

 

* La Repubblica: Türkiye' kafir’, müzisyen Say 10 ay hapisle cezalandırdı. Bir İstanbul mahkemesi, ünlü piyanist ve kompozitörü, ‘kafirlik’ olarak kabul ettiği bazı tweetlerinden dolayı 10 ay hapse gönderme kararı aldı. Müzisyen, Berlin, New York, Tokyo ve İsrail flarmoni orkestralarında çalmıştı. Bu dava, ifade özgürlüğünü iyice kısıtladığı için uluslararası arenada geniş yer buldu.

 

'TÜRKİYE, TOTALİTER SİSTEME GİDİYOR'

 

Türk-Alman Parlamenterler Grubu Başkan Yardımcısı ve Sol Parti Federal Parlamento Grubu Uluslararası politika Sözcüsü Sevim Dağdelen, yaptığı açıklamada "Uluslararası üne sahip bestekar Fazıl Say’a 10 ay hapis cezası verilmesi tam anlamıyla bir skandaldır. AKP adaleti Fazıl Say’a yönelik ibretlik bir dersle, Erdoğan rejimini eleştirenleri susturmak istiyor" iddiasında bulundu.

 

Dağdelen yaptığı açıklamada, Fazıl Say’a ve binlerce politik tutsağa verilen cezanın Türkiye’nin otoriter İslami devlete gittiğini gösterdiğini ifade ederken, "Türkiye’de düşünce ve basın özgürlüğü Başbakan Erdoğan ve partisi AKP’nin tehdidi altında. Bu 100’den fazla tutuklu gazeteci için de geçerli. AB’ye üyelik müzakereleriyle Türkiye’nin demokratikleştiği söz konusu değildir. Federal Hükümet’ten isteğim, sanatçı ve aydınlara yönelik politik takibattan ötürü Erdoğan hükümetiyle sıkı ilişkilerine son vermelidir. Federal Hükümet daha fazla seyirci kalmamalı ve artık Erdoğan Hükümeti’nin acımasızca insan haklarını ihlal etmesini görmelidir"

 

AB'DEN İLK TEPKİ

 

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, olağan basın toplantısında bir soru üzerine, eski AB Kültür Elçisi Say'a verilen cezayı endişeyle öğrendiklerini belirterek, ifade özgürlüğü vurgusu yaptı.

 

Kocijancic, "AB Komisyonu, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda ifade özgürlüğüne tam saygı göstermesinin öneminin altını çiziyor" dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021