Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 17
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali başladı... - 02.05.201230 Nisan - 18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali bu yıl da sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatacak. Fado’nun prensesi Cristina Branco’dan Polonyalı caz üstadı Artur Dutkiewicz’e, klasik müziği özgün espri anlayışlarıyla harmanlayan MozART komedi dörtlüsünden, operanın divası Michele Crider’e kadar 1.370 yerli ve yabancı sanatçının sahne alacağı Festival’in açılış konserini Şef Alpaslan Ertüngelap yönetimindeki Artemisia Oda Orkestrası verecek.

2007 yılında Avrupa Festivaller Birli
ği’ne (EFA) kabul edilerek adını uluslararası alanda da duyurmayı başaran 11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 30 Nisan-18 Mayıs tarihleri arasında sanatseverleri 11 ayrı mekanda birbirinden muhteşem 22 etkinlikte buluşturacak.

Festival, 30 Nisan Pazartesi günü, Budape
şte’den gelen Artemisia Oda Orkestrası’nın gala konseri ile açıldı. Türk sanatseverlerle Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde ilk kez buluşan orkestraya klasik müzikseverlerin yakından tanıdığı Şef Alpaslan Ertüngelap yönetiminde, günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden Cihat Aşkın ile ünlü flüt ustası Halit Turgay eşlik etti.  

“Mersin Türkülerini Opera Formunda Arıyor” sloganıyla düzenledi
ği 2. Beste Yarışması ile Toros Dağları’ndan yükselen türkülerini opera ile buluşturacak olan Festival, Mersin yöresine ait iki türküyü ülkemiz müzik repertuarına kazandıracak. Festival, yine bu yıla özel olmak üzere 14. Nevit Kodallı Korolar Şenliği işbirliği ile 40 koro ve 1.200 sanatçıyı Mersin Kültür Merkezi’nde izleyici ile buluşturacak. Sanat Etkinlikleri Derneği organizasyonu Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri ve Mersin’deki sivil toplum kuruluşları ve sponsorların destekleriyle  gerçekleştirilecek festival ilk kez Mersin’de perdelerini açacak.

Macaristan, Polonya, Portekiz, Almanya, Moldova ve Amerika’dan sanatçıların da katılaca
ğı Festival, şehir merkezinde gerçekleşecek etkinliklerin yanı sıra Mersin’in en önemli kültür ve turizm merkezleri olan İtalyan Katolik Kilisesi, Soli Pompeipolis Antik Kenti ve Tarsus St. Paul Müzesi’ndeki muhteşem konserlerle sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Klasik müzik, oda orkestraları, resitaller, Türk halk müzi
ği, bale ve dans gösterileriyle 11 ayrı sahnede ilk kez toplam 1.370 kişinin sahne alacağı 11. Mersin Uluslararası Müzik Festival’i, 2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı kapsamında Pekin Uçan Ejderha ve Aslan’ın müzikli sokak gösterileri ile sürecek.

Yürütme Kurulu Ba
şkanlığını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürü Remzi Buharalı’nın üstlendiği Festival, 12 ücretli, 10 ücretsiz olmak üzere toplam 22 etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Festival’in ilk sesi Artemisia Oda Orkestrası’ndan

Festival, 30 Nisan Pazartesi günü Macar Oda Orkestrası Artemisia’nın Mersin Kültür Merkezi’nde verece
ği muhteşem konserle açılacak. Türk klasik müzikseverlerin yakından tanıdığı şef Alpaslan Ertüngealp’in yönetimindeki orkestra bir yaylı çalgı ve bir nefesli çalgı üstadlarına eşlik edecek. Kemanda Cihat Aşkın ve flütte Halit Turgay, ilk kez bir konseri birlikte paylaşacaklar. Rahşan İzmirli Oğuz’un düzenlemelerini seslendirecek aynı zamanda dünya müzik repertuvarlarının ünlü eserlerine yer verecek.  

35 ülkede sahnelenen Zorba ilk kez Mersin’de

Her türlü acı ve sıkıntının üstesinden gelen bir ya
şamın mesajını ileten “Zorba Balesi”, sergilendiği 35 ülkenin ardından bu kez Mersin Uluslararası Müzik Festivali ile sanatseverlerle buluşacak. 3 Mayıs Perşembe günü Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek bale gösterisi, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konacak.

Perdesiz gitarın üstadı Cenk Erdo
ğan Trio ile caz keyfi

7 Mayıs’ta  Mersin Kültür Merkezi’nde sahne alacak olan Cenk Erdo
ğan Trio, özgün müzik konseri ile izleyicilere keyifli saatler yaşatacak. Türkiye’nin prestijli caz festivallerinde pek çok konserler veren Erdoğan, 2011 yılında çeşitli konser ve atölye çalışmaları için davet edildiği Amerika’da caz dünyasının ünlü bas gitaristi Kai Eckhart ve davulcu Jason Lewis ile çalıştı. Berkeley Jazz School da dahil olmak üzere üniversitelerde perdesiz gitar atölyeleri düzenledi.  Amerika’da “Arc” adlı albümü yayınlanan sanatçı, Çağan Irmak‘ın yazıp yönettiği “Issız Adam” adlı filmin müziklerini yaptı. Yeşilçam tarafından verilen “2009 En İyi Film Müziği Ödülü” ile Direkler Arası Seyircileri Tiyatro Ödülleri’nde “Şems Unutma” adlı oyuna besteledikleri müziklerle “Özgün Tiyatro Müziği Ödülü”nü alan sanatçı halen çalışmalarını adını taşıyan Trio’su ile birlikte sürdürüyor.

Klasik müzi
ğin üstatlarından eşsiz bir müzikal kabare

Mersin Kültür Merkezi 8 Mayıs Salı günü üstün müzik kabiliyetlerini tiyatro oyunculu
ğu ile buluşturan MozART Grubu’nun eşsiz bir müzikal kabaresine sahne olacak. Polonya’nın en saygın okullarında klasik eğitim almış 4 yetenekli sanatçının klasik müziği özgün espri anlayışlarıyla harmanlayarak sergiledikleri performansları tüm dünyada olduğu gibi yurdun dört bir yanından gelecek izleyicileri kendilerine hayran bırakacak.

Mersin Müzik Festivali “Anadolu’nun Sesi”ne kulak verecek

Uluslararası alanda kıtalararası çalı
şmalarıyla ülkemizin tanıtımına katkıda bulunan Anadolu’nun Sesi Grubu, 9 Mayıs’ta Mersin Kültür Merkezi’nden sesini duyuracak. Halk müziğinin seçkin müzisyenlerinin bir opera sanatçısıyla buluştuğu topluluğun solisti Tenor Ömer Türkmenoğlu…  Türkmenoğlu eğitimini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde tamamladıktan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalıştı. Ardından Amerika’da çalışmalarını sürdüren sanatçı, Anadolu’nun Sesi topluluğuyla verdiği konserlerle adından söz ettirdi. Topluluk Mersin’de vereceği konserle izleyicilerinden bir kez daha tam not almak üzere sahnedeki yerini alacak.

Arkas Trio’nun Mersin çıkartması

Müzik dünyasının üç seçkin ismi Arkas Trio etrafında toplandı. Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra, e
ğitimlerini Almanya’da sürdüren Tuncay Yılmaz (keman) ve Emre Elivar (piyano), verdikleri solo konserlerle ülkemizin gururu oldular. 1990 Moskova “Uluslararası Çaykovski Yarışması”nda altın madalya sahibi olduktan sonra dünya markası haline gelen Alman çello solisti Gustav Rivinius ile buluşarak Trio’yu oluşturdular. Seri konser çalışmaları arasında Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında 10 Mayıs günü İtalyan Katolik Kilisesi’nde konser verecek olan grup, yurt dışında da konserler vermek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Fado’nun Prensesi Cristina Branco

Eleştirmenlere göre tıpkı Amalia Rodrigues'in bir şarkı sözündeki gibi "Fado'yu yaşıyor ve fado ile nefes alıyor" diye tanımlanan fado'nun Prensesi Cristina Branco, Portekiz geleneksel müziğini hem kendi ülkesinin, hem dünyaca ünlü şairlerin sözleriyle buluşturarak fado’ya yeni bir kapı açıyor. Ünlü Hollandalı şair Slauerhoff'un ve Shakespeare'in birçok şiirini fado ile bir araya getiren Branco, fado'dan her zaman beklenen acı, hasret ve çaresizlik şarkıları yerine hayattan keyif alan şarkılara imza atıyor. Branco’nun fado konseri 11 Mayıs Cuma günü Mersin Kültür Merkezi’nde…

Mersin’i bu kez güne
ş değil dansçılar kavuracak

Dünyanın en ba
şarılı takım dansçıları olarak bilinen Braunschweiger Tanz-Sport-Club’ın dünya salon dans şampiyonları, 12 Mayıs’ta Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda samba, salsa, cha cha cha, tango ve rumba danslarından örnekler sunacak. Türkiye’de ilk kez Festival kapsamında sanatseverlerle buluşacak olan ekip, 8 Dünya Şampiyonluğu, 10 Avrupa Şampiyonluğu ve 14 Alman Şampiyonluğu unvanını kazandı, 2011 yılında da Dünya Salon Dans Şampiyonluğu’nu elde etti. Duygusal performanslarını öne çıkartmada en iyiler arasında gösterilen ekip, Alman ve Avrupa televizyonları aracılığıyla geniş izleyici kitlesi tarafından izleniyor.

Polonyalı caz üstadından modern caz yorumları

Polonyalı caz üstadı, besteci ve e
ğitimci Artur Dutkiewicz, 14 Mayıs’ta Mersin Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda vereceği piyona resitali ile izleyenleri büyüleyecek.  Artur Dutkiewicz Trio ile modern caz yorumları gerçekleştiren sanatçı; Cannes, Varşova Ulusal Filarmoni, Opera Paris, Londra, Pekin Ulusal Operası, Selanik Filarmoni, Prag Ulusal Filarmoni, Şam Ulusal Operası’nın yanı sıra Berlin, Viyana, Moskova, St. Petersburg, Roma, Amman, Hong Kong, Kanton, Lyon, Lima ve Los Angeles ‘ta konserler verdi, dünyanın birçok saygın caz festivallerinde yer aldı.

St. Paul Müzesi’nde tarih müzikle canlanacak

Ülkemizin üç de
ğerli müzisyenini bir araya getiren Tanini Trio Grubu, yurt içi ve dışında verdiği konserlerle göz doldurdu. Müziğin evrensel boyutunu doğu müziğiyle sentezlemeleri en önemli özellikleri. Kendilerine özgü stilleri ile ülkemizin tanıtımında da önemli rol üstlenen grup, 15 Mayıs’ta bu kez tarihin en önemli merkezlerinden biri olan Tarsus’taki St. Paul Müzesi’nde Mersin Uluslararası Müzik Festivali için çalacak.

Bilkent Senfoni Orkestrası László Fenyö ile bulu
şuyor

Ba
şlangıçtan bu yana Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin değişmez orkestrası olan Bilkent Senfoni Orkestrası, 17 Mayıs Perşembe günü Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği konserde László Fenyö’ye eşlik edecek. Dünya müzisyenleri içerisinde saygın bir yere sahip Fenyö, dinleyiciler ve eleştirmenler tarafından günümüzün en heyecan verici sanatçıları arasında değerlendiriliyor.

Onun nefes kesen teknik beceri ve duygusal ifade gücü, konserlerindeki performansı ile her gün kendisini yeniden ke
şfettirme özelliğini ortaya koyuyor. László Fenyö son birkaç yıldır dünyada en önemli sahnelerde konserler verdi. Yaşayan en verimli besteci ve orkestra şefi Krzysztof Penderecki ile birçok kez sahne aldı. Eğitmen yönüyle Avrupa’nın şeçkin müzik okullarında dersler veren sanatçı,  1695 yılında Matteo Goffriller tarafından yapılan bir çello ile çalışmalarını sürdürüyor.

Operanın divası Michele Crider ile muhte
şem kapanış

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapanı
ş konserinde opera dünyasının divası Michele Crider’i ağırlayacak. Opera repertuarının en zor olarak bilinen eserlerini seslendirecek olan sanatçıya festivalin klasikleri arasında yer alan Bilkent Senfoni Orkestrası orkestra şefi Işın Metin yönetiminde eşlik edecek. Crider; Royal Opera House, Covent Garden, New York, San Francisco Opera, Los Angeles Operası ve Viyana, Münih, Berlin Eyalet Operaları, Metropolitan Operası gibi dünyanın en büyük operalarının değişmeyen yıldızı olarak birçok eser seslendirdi. 18 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek kapanış konserine Mersin Kültür Merkezi ev sahipliği yapacak.

Festival kapsamındaki ücretsiz etkinlikler

Bu konferans kaçmaz: “Klasik Müzi
ği Nasıl Dinleyelim?

Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek “Klasik müziği nasıl dinleyelim?” adlı konferans, dinleyicileri klasik müziğin sihirli dünyasına taşıyacak. Konferans, kimilerine göre anlaşılması zor bir yabancı dil gibi algılanan müzik türü hakkındaki bu düşünceleri yıkmak ve sonunda keyif alarak klasik müzik dinleyebilmek için Doç. Dr. Ozan Tunca tarafından oluşturuldu. Bu konferansa piyano ve viyolonselle seslendirilen klasik müzik parçaları eşlik edecek. Konferans, 28 Nisan’da Mersin Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda gerçekleşecek.

Bir festival, bir
şenlik

Ünlü bestecimiz Nevit Kodallı adına her yıl düzenlenen Nevit Kodallı Çoksesli Korolar
Şenliği, bu yıla özel ilk kez Festival programına alındı. Mersin Polifonik Korolar Derneği’nin bu yıl 14’ncüsünü düzenlediği Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Şenliği, Mersin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün himayelerinde Mersin Uluslararası Müzik Festivali işbirliği ile gerçekleşiyor. Korolar şenliğine yurdun çeşitli yerlerinden 40 koro katılacak. Şenlik, 4 - 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde Mersin Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Korosu

Festival kapsamında sanatseverlerle bulu
şacak olan Pamukkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Korosu, 5 Mayıs Cumartesi günü Forum Mersin AVM’de sahne alacak.

Halk müzi
ği halkla buluşuyor

Türk halk müzi
ğinin güçlü yorumcuları Mersinlileri fethetmeye hazırlanıyor. Nilgün Kızılcı ve Zafer Albayrak kendilerine eşlik edecek birbirinden değerli müzisyenlerle Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında 4 gün süreyle sahne alacak. Ünlü çift 5 Mayıs’ta Soli Pompeipolis Antik Kenti (Mezitli), 6 Mayıs’ta Toroslar Belediyesi 3 Ocak Spor Kompleksi, 7 Mayıs’ta Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi ve 8 Mayıs’ta da Akdeniz Belediyesi Ümit Yaşar Oğuzcan Parkı’ndaki konserleri ile gönüllerde taht kuracak.

Mersin Foto
ğraf Derneği 25. Yıl Sergisi

Mersin Fotoğraf Derneği kuruluşunun 25. yılında çok özel bir sergi ile sanatseverlerle buluşacak. 25 fotoğraftan oluşan karma sergi 7 Mayıs Pazartesi günü MTSO Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Mersin Pekin bulu
şması

2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı’nın renkli gösterilerinden biri 11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde izleyenlerini büyüleyecek.  

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021