Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 16
Sayı: 1807
Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Arkadaş tavsiyesi üzerine öğrendim.
Yaptığı çalışmalardan dolayı biliyordum.
Basın yayın araçları aracılığı ile öğrendim
İnternet arama motoru aracılığı ile öğrendim.
Tesadüfen öğrendim
Mavi Nota'yı doğduğu günden beri bilirim

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

7. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, muhteşem bir gösteriyle sona erdi. - 10.09.2010Kapanış konserinde, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay, Piyanist Eren Levendoğlu, Perküsyon ustası Burhan Öçal ve modern dansın Türkiye’deki en önemli temsilcisi Zeynep Tanbay ve Dans Projesi birlikte sahne aldı.

Başladığı yıldan bu yana birbirinden önemli sanatçıları Gümüşlük’te konuk eden Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne yakışan kapanış programını 2 bin civarında sanatsever izledi.

Bir buçuk aya yayılan birbirinden değerli 11 konser ve yaz müzik okulu öğrencilerinin verdikleri konserlerle 20’ye yakın gösterinin yer aldığı Festivali değerlendiren sanat danışmanı Gülsin Onay, festivalin bu yıl olağanüstü geçtiğini belirterek, “Dünya çapında çok önemli sanatçılar ve performanslarla adeta hiç kesilmeyen bir faaliyet dizisi gibi geçti. İlk defa senfoni orkestrası getirdik, ilk defa Bilkent Gümüşlük’e geldi. Zeynep Tanbay, Burhan Öçal gibi değerli sanatçıları sahnemizde ağırladık. Bunlar çok önemli gelişmeler. Bütün bu gelişmeler prefabrik sahnemizle oldu. Artık ümit ediyoruz ki gelecek yıllarda bir de anfi tiyatromuz olacak” dedi.

Festivalin yaratıcısı, sanat yönetmeni Eren Levendoğlu ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi; “Bu yıl pozitif gelişmeler oldu. Festivalimiz daha büyük kitlelere yayıldı, daha büyük konserler, daha iyi sanatçılarla beraber olduk. Yaz okulu öğrencilerine daha fazla performans şansı verdik. Festival her yıl katlanarak büyüyor, çok mutluyuz”.

Festivale tam destek veren Gümüşlük’ün sanatsever belediye başkanı Mehmet Tire ise festivalin her yıl biraz daha görkemli bir hal aldığını söyleyerek, “Bu yıl, Bilkent’i, İngiliz Okullar Senfoni Orkestrasını ve çok önemli müzisyenleri misafir ettik, uluslararası düzeyde Gümüşlük’ü ve ülkemizi festivalimiz aracılığıyla tanıttık. Festival gelecek senelerde de büyümeye devam edecek. En büyük destekçimiz sanat danışmanımız Gülsin Onay’a ve gecesini gündüzüne katarak, bir yıl boyunca festivalin organizasyonu yapan sanat yönetmenimiz piyanist Eren Levendoğlu’na teşekkür ederim” dedi. Tire, ayrıca Myndos kazıları sırasında yeri tespit edilen antik tiyatronun en kısa zamanda gün ışığına çıkarılarak, klasik müzik konserlerinde kullanılabileceğini, öte yandan yapımı için çalışmalarına belediye olarak başladıkları kültür sarayı projesinin de önümüzdeki yıllarda festivale hizmet edeceğini belirtti.

Engel & Völkers’in konser sponsorluğuyla gerçekleşen kapanış gecesinde hafızalardan uzun süre silinmeyecek bir konser izleyiciyle buluştu. Farklı konseptiyle, klasik müziğin, darbukanın ve modern dansın bir araya geldiği gece, Rasyonel Mimarlık, Miko Sail ve Kuryap tarafından sponsorluğu karşılanan prefabrik sahnede gerçekleşti.  

Programda ilk olarak darbukasıyla sahneye çıkan Burhan Öçal, Eren Levendoğlu’yla alışılmışın dışında bir performans sergiledi. Ardından Zeynep Tanbay ve 5 kişilik Dans Projesi Burhan Öçal’la birlikte bir performans sergiledi. Öçal’ın solo darbuka showu ise büyük alkış alırken, sanatçı, piyanist Gülsin Onay’la birlikte özgün gösterilerinin yanı sıra klasik müzik bestecilerinin eserlerini de seslendirdiler. İzleyicinin, sanatçıları alkış yağmuruna tuttuğu gecede, Busoni’nin “Wachet auf/Nun FGreut ich”;  Scarlatti’nin “Sonata in D minör”; Debussy!nin “Masques”; Bartök’ün “Eskis no.3/Allegro Barbaro”; Saygun’un “Prelude no.4/Horon” ve Mozart’ın “Rondo (Alla Turca) from Sonata in A” adlı eserleri çalındı.

Önümüzdeki yıl 8. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’yle Bodrum’daki sanat misyonuna devam edecek olan organizasyon kış aylarında da çeşitli etkinlik ve konserlerle yine klasik müzikseverlerin ilgi odağı olacak.


İletişim 0 252 394 42 60
gumuslukfestival@gmail.com
www.gumuslukfestival.org

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2021