Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1745
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 59 müzisyen gazete okuyor
 
 
Yeni Albümler
 

Doğu’nun başkentinden batılı sesler: Dersaadet’te Avrupa Müziği 

 

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Piyanist-Müzikolog Dr. Evren Kutlay Baydar, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılında hâkim olan batılılaşma hareketi neticesinde ön plana çıkan batı müziği eserlerinden seçilmiş bir yelpazeyi yorumluyor. Eserlerin büyük çoğunluğunun, ilk kez, bestelendiği piyano ile çalındığı bu kayıt, arşiv eseri kimliğiyle ön plana çıkıyor. Osmanlı’da II. Mahmud döneminden itibaren batı müziği icra ve üretimi ön plana çıkmış, bu bağlamda dünya çapında birçok Avrupalı müzisyen Türk topraklarına konser vermek ya da batı müziğini öğretmek üzere davet edilmiştir. İşte Cumhuriyet Türkiyesi’ne temel teşkil edecek Osmanlı dönemindeki bu çalışmalarda görev almış Avrupa kökenli ya da Türk müzisyenler besteledikleri eserlerle batı müziğinin ilk adımlarını ölümsüzleştirmişlerdir.

Dr. Evren Kutlay Baydar’ın Dersaadet’te Avrupa müzi
ği başlıklı bu CD’sinde batı müziği formlarında bestelenmiş ve ilgili padişahın döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun milli marşı olarak kullanılmış “Mecidiye”, “Reşadiye” gibi marşların yanı sıra yine V. Murad, Abdülaziz gibi padişahların ve Burhaneddin Efendi, Necmeddin Efendi, Ahmed Nihad Efendi gibi şehzadelerin kendi besteleri de kayda alınmış. Ayrıca Kutlay Baydar’ın Osmanlı’nın Avrupalı Müzisyenleri başlıklı kitabında çalışmalarına geniş yer verdiği birçok Avrupalı bestecinin de eserleri CD’de yerlerini almış. Yine ilk kadın bestecilerimizden Fatma Zinnur Hanım’ın Osmanlı-Yunan Savaşı’nda kazanılan zafere ve Sultan II. Abdülhamid’in culüs merasimine ithaf ettiği marşlar da bu CD vesilesiyle gün yüzüne çıkmış oluyor. CD’de dikkat çeken bir diğer eserse; Osmanlı yıllarından itibaren Türk topraklarında görev yapmış Avrupalı müzisyen Enrico Henri Furlani’nin Gazi Mustafa Kemal’e ithaf ettiği “Milli Ün”…

Osmanlı’dan Cumhuriyete çok sesli müzik tarihimizin müzikal yolculu
ğunu bugüne kadar yaptığı araştırma yayınlarını destekleyerek piyanosuyla kayda alan Dr. Evren Kutlay Baydar, Osmanlı tarihine ilgi duyan herkesi müzik tarihimizin büyülü dünyasına davet ediyor. Dersaadet’te Avrupa Müziği başlıklı CD, Anatolian yapım tarafından çıkarıldı.

 

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019