Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hasan Hüseyin Dulun
 
 
Yayımlanan Sayı : 1758

ADSO İyi Çellist Gözde Yaşar’ı Konuk Etti. - 12.02.2020

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, bu haftaki konserinde Şef Hakan Şensoy yönetiminde Çellist Gözde Yaşar’a eşlik etti. Genç ve başarılı çellistimiz, P.İ.Çaykovski “Bir Rokoko Teması Üzerine Çeşitlemeler”i seslendirdi.

ADSO, haftalık ola
ğan konserine L.v.Beethoven  “CoriolanUvertürü”yle başladı. Daha sonra konuk çellist Gözde Yaşar’a eşlik etti. Yaşar, Çaykovski “Bir Rokoko Teması Üzerine Çeşitlemeler”i çok iyi yorumladı. “Çaykovski’nin 18.yy. stiline (Style galant/aşırı kibar, süslü stil) olan düşkünlüğünü yansıtır… “Rokoko”Fransa’da, 18.yy. ilk çeyreğinde ortaya çıkmış olan bir mimari üslubudur. Genellikle serbest çizgilere, büklümlere, kesik eğrilere, süslemelere dayanan “Barok” sanatın en uçtaki aşamasıdır. Bu neşeli, hafifmeşrep üslup, Uzak Doğu, özellikle Çin sanatından genişçe esinlenir.”

“Çe
şitlemelerin bestelendiği 1876/77 yılları, bestecinin yaşamında önemli bir evreyi oluşturur. …Bu yaratı ve 4. Senfoni ve YevgeniOnyegin operası ile aynı yılın ürünüdür… Sıcak, tok sesli bir çalgı olan viyolonselin tonal özellikleri, bestecinin aşırı duygulu, melankolik yaradılışına tıpatıp uygun düşüyordu. Çaykovski, eserde viyolonselin “şarkı söyleyen”bir çalgı olduğunu hep önde tutmaya çalışş, virtüözlük sınırlarını aşmamaya özen göstermiştir. Tema da, çeşitlemeler de, büyük sorunları olmayan, sevimli, yalın, kulağa hoş gelen parçalardır…”(*)

Konuk sanatçımız da bu eser için sıralanan duyguları çok ba
şarılı bir şekilde yansıtmıştı, dinleyicisine.

Aradan sonra konserine, J.Sibelius “ValseTriste” ile ba
şlayan orkestramız, daha sonra da, klasik senfoninin öncüsü  J.Haydn “39.Senfoni”yi seslendirdi.  Bestecinin eser verme evrelerinin ikinci bölümünde yer alan(1767) 39. Senfoni’yi de orkestramız çok temiz seslendirdi. Haydn’ın en önemli senfonilerinin 1791 yılından sonra yazdıkları olduğu yazılıdır önemli kaynaklarda.

ADSO, önümüzdeki Cuma ak
şamı “Sevgililer Günü Konseri” gerçekleştirecek. Oğuzhan Kavruk’un yönetimindeki orkestra ve konuk sanatçılar, Latin ezgileriyle dolduracaklar AKM Aspendos Salanu’nu.

Konser albümü
(*)- Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan

 

           

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020