Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1766
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1752

Mavi Nota sosyal sorumluluğu ile 2019 - 31.12.2019

21. Yüzyılın ikinci on yılının son yılını geride bırakıp üçüncü on yıla başlayacağımız, yazının yazıldığı an itibariyle,  birkaç saat sonrasında geride bıraktığımız son bir yıl için bir özeleştiri yapmak istedim.

Hikayeyi yeniden anlatmayaca
ğım. Artık biliniyor ya da bilinmesi gerekir. Çünkü 27 yıldır Mavi Nota olarak müzik eğitiminin, müzik sanatının merkezinde bulunuyoruz. Yeniden, yeniden ve tekraren hikayeyi başa sarmanının ve oradan itibaren anlatmanın bir anlamı yok. Bilmeyenler de lütfen araştırsınlar artık. Nedir bu Mavi Nota? Ne iş yapar? Neden buradadır? Editörü, imtiyaz sahibi, proje sahibi kimdir? İşin içinde kimler var? Vs!

2019 Mavi Nota e-Müzik Gazetesi için verimli bir yıl oldu ku
şkusuz. Ülkemizin her geçen gün ağırlaşan koşulları içinde, bir sosyal sorumluluk projesi olarak üstümüze düşeni yaptık, yetemediklerimizi de yapmaya çalıştık. Yetemeyeceğiz diyerek pes etmedik.

Yazının yazıldı
ğı an itibarıyle, birkaç saat sonra geride bırakacağımız 2019 yılının bizim açımızdan kuşkusuz birinci ve en önemli eylemi, organizasyonumuz sonucu  Anıtsal piyanistimiz Devlet Sanatçısı İdil Biret’in gerçekleştirdiği Trabzon Konseri idi. Bu vesile ile, feragat göstererek bizleri Trabzon’da onurlandıran Anıtsal sanatçımız İdil Biret’e sonsuz teşekkür ve saygılarımızı sunuyorum!

Türlü olanaksızlıklar içinde olanak yaratıp, bu dünya çapındaki sanatçımızı Trabzon’da a
ğırlamış olmanın, onun müziğini Trabzonlu dinleycilerle buluşturmuş olmak, Mavi Nota için önemliydi ve bunu yüz akıyla gerçekleştirdik. 25 Ocak 2019 günü Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konserde, anıtsal sanatçımıza 25. Mavi Nota Müzik Ödülleri’nin emek ödülünü takdim etmiş olmanın büyük mutluluğunu yaşadım, yaşadık.

Öte yanda
İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun kurucu şefi, Trabzonlu hemşehrimiz Devlet Sanatçısı Teoman Önaldı’ya, Trabzonlunun göstermediği vefayı göstererek 26. Mavi Nota Müzik Ödülleri Emek Ödülü’nü takdim ederek, önemli bir saygı, sevgi görevini yerine getirdik. Ancak, kendileri sağlık sorunları nedeniyle 11 Haziran günü gerçekleştirmeyi planladığımız ödül törenimize katılamadı ve bu nedenle bu ödül törenini 2020 yılı içinde İzmir’de gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile kendilerine bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi ileterek, sağlık diliyorum.

Ve yılın son günlerinde 27. Mavi Nota Müzik Ödülleri Emek Onur Ödülü’nü Müzikolog, besteci ve müzik teorisyeni Prof. Dr. Yalçın Tura’ya verdi
ğimizi açıkladık. Bu da önemli bir görevdi ve yerine getirdik.

Chopin Radyo ile, piyano müzi
ğinde son ikiyüz yılın en büyük romantik bestecisi Frédéric François Chopin’in aziz ruhuna; dünyanın önemli piyano yorumcularının emeği ile eserlerinden oluşan mektuplarımızı göndermeye hergün devam ettik. Chopin’in eserlerinin yorumlandığı konserleri canlı olarak Chopin Radyo’dan yayımladık. Bu da bizim için önemli bir sosyal sorumluluk göreviydi ve yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz.

Müzik bursu için kapımızı çalan müzik ö
ğrencilerine yardım etmeye, el  vermeye devam ettik.

18 – 22 Mart tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Gerard Hofnung’un 35 karikatüründen olu
şan “Musik von A – Z” adlı müzik karikatürleri sergisini Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı’nın katkıları sonucunda Mimarlık Fakültesi sergi salonunda açtık. Mimarlık ve diğer fakültelerin öğrencileri ile buluşturduk. Bu da bir sosyal sorumluluk göreviydi ve yerine getirdik.

Gazetemizde onlarca haber, yorum, video, Live-Web yayını yayımladık. 

Birkaç gün içinde de benim 19 yıllık eme
ğimin ürünü olan ve yayınevlerinin sadece telif meselesi yüzünden yan çizmesi sonucu yayınlamaya yanaşmadığı ve yayınlamadığı “Evrensel Müzik Sözlüğü”nü elektronik ortamda yayımlayacağız. Eminim alanında önemli bir boşluğu dolduracak ve bu çalışma 2019’un başarısı olarak Mavi Nota’nın hanesine yazılacak!

2019 yılında, Mavi Nota açısından önemli bir geli
şme de arşivleme alanında yaşandı. Merkezi Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde bulunan  dergi  inceleme, endeksleme ve özetleme kurumu UDL EDGE tarafından, bilimsel makalelerde kaynak gösterilmesi ve barındırdığı bilimsel makale sayısı nedeniyle, Mavi Nota e-Müzik Gazetesi‘nin UDL EDGE kurumu ürün hizmetlerinde kullanılmak ve dünyaya bilimsel içerikli kaynak gösterilmek amacıyla seçildiği bir e-mail UDL EDGE’nin CEO’su  Siti Nur’ain Sateh tarafından bildirildi. Şubat 2019’da gerçekleşen bu gelişme  gelişme, 26 yıl önce bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan Mavi Nota Müzik Gazetesi etkinliğinin bir amacına daha ulaşmasının somut olayıdır.

2019 Mavi Nota Sosyal Sorumluluk projesi  açısında yürütmekte zor bir yıl olsa da, gerçekle
ştirilenler, sonuca ulaşılması açısından başarılı bir yıl olmuş ve amaca ulaşılmıştır.

Mavi Nota Sosyal Sorumluluk projesinin en önemli eylemlerden birisi de kuşkusuz “Mavi Nota Müzik Ödülleri’dir. Kültür ve sanat alanının önemli dalı müziğin Türkiye'deki konumu ve gidişini nesnel biçimde ortaya koymayı ve bu konudaki gerçekleri belgelemeyi amaçladığımız Mavi Nota Müzik Ödülleri’nin birkaç gün önce 2019 yılı ödülü olan 27. ödülünü açıkladık. Mavi Nota Müzik ödülleri gelecektede devam edecek olup, şu an itibarıyle Türkiye’nin en uzun süreli yaşayan tek müzik ödülüdür!

27 senedir bu yolculukta bana omuz veren tüm dostlarıma, arkada
şlarıma, eşime, aileme, çocuklarıma sonsuz teşekkürler ederim. Varolun!

Yılın son gününde kendimizi anlattı
ğım bu yazının sonunda, başardıklarımız başaracaklarımızın teminatıdır diyerek, buna inanarak, tüm okurlarımızın, müzik dostlarımızın, sanatçılarımızın, hülasa Mavi Nota ailesinin yeni yılını kutlar, 2020’de mutluluklar ve başarılar dilerim.

Gelecek yıl görü
şmek üzere….

Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020