Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1776
Halen içinde yaşadığımız Pandemi Sürecinde; konser, tiyatro, opera ve bale gibi sanat etkinlikleri devam etmeli midir?

Devam etmelidir.
Devam etmemelidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Erkan Sevinç
 
 
Yayımlanan Sayı :

Çavuş Elvis - 23.05.2006

Elvis Presley, 1958’in ilk aylarında askerlik görevine başlamak için çağrıldı. Mart’ın 5’inde işi bıraktı, kız arkadaşı Anita Wood ile vedalaştı. 25 Mart 1958 de Arkansas’ta kendisine has özel saç stiline de veda etti. Askere alınanlar trenle önce Newyork’a, daha sonra gemilerine, daha sonra da Almanya’ya götürüldü. Almanya’ya 1 Ekimde vardılar. Friedberg’de 18 ay kaldı. Tatil günlerini Bad Nauheim’da tuttuğu evde geçiriyordu. Babası, büyükannesi ve bazı arkadaşları da onunla birlikte askerlik yaptı sayılır. Albay Parker’ın isteğiyle Elvis’e askerde ayrıcalık tanınmadı. Çünkü bütün dünya medyasının gözü üzerindeydi. Almanya’ya gitmeden birkaç hafta önce annesinin cenaze töreni olmuştu.

Mart 1960 da askerlik sonrası bir basın toplantısı yapıp hemen yeni plağının kayıtlarına girdi.”Elvis in Back”. Bu yapıt Billboard listelerinde 2 numaraya kadar çıktı. Frank Sinatra’nın ABC TV deki şovuna katıldı. Şov Amerika da açık televizyonların yaklaşık yarısında seyredildi.

Elvis’in askerden döndükten sonra doldurduğu ilk single”Stuck on you” listelerde hemen ön sıralara çıktı. Bu single’ın ardından bir İtalyan baladı olan “It’s now or never” ve daha sonra da duygusal bir aşk şarkısı “Are you lonesome tonight” çıktı. 1961 yılının ilk single’ı İtalyan Şarkısı “Surrender” hafif operavariydi. 1967 Eylül’ünde gitarit Jerry Reed, Elvis’e eşlik etmesi için RCA Memphis Stüdyolarına davet edildi. Reed,”Big Boss Man”ı R&B versiyonu ile söylerken Elvis’e eşlik etti. Ayrıca “Guitar Man” ın country tarzında doldurulmasında da çalıştı. Reed’in akıcı gitarıyla Elvis son yılların en iyi performansını sergiledi.

Elvis’in askerden dönüşü ile 1968 Aralık’ta NBC TV de görünmesine kadar RCA 23 Presley albümü bastı. Bunlardan 15 i film soundtrackleriydi. 1960 yapım “Elvis in Back” mükemmel bir Presley albümüdür. 12 şarkı vardır. Albüm yalnızca dört günlük bir stüdyo çalışmasıyla doldurulmuştur. Albümde fırtına gibi bir ekip vardı: Scooty Moore, Dj Fontana,The Jordanares,Hark Garland, Boots Randolph, Floyd Cramer, Buddy Harman. Bu albümde Elvis,bir Blues şarkıcısı,bir gece kulubü müzisyeni,bir rocker ya da bunların hepsi olduğunu kanıtlamıştır.

Elvis zaman zaman dini şarkılar söyleyerek de rahatlıyordu. “Million Dolar Quartet” diye adlandırılan Elvis ,Carl Perkins ve Jerry Lee Lewis’in bir araya geldiklerinde gospel söylemeleri buna örnektir.

Elvis Presley, dünya da en çok plağı satılan sanatçı…Sadece Amerika’da 149 albüm ve single yapmış, altın ve plak ödülleri aldı.. Plak satışlarının %40’ının Amerika dışında olduğu bilinmektedir.Plaklarından 114’ü listelerde ilk 40’a, 40’ı ilk 10’a, 18’i 1 numaraya çıkmıştır. 1 numaraya çıkıp 80 hafta listelerde kalan plakları vardır. Albümlerinden 10’u da 1 numaraya yükselmiştir.

Elvis’in kariyerinde iniş çıkışlar boldur. Filmlere ağırlık verdiği yıllarda canlı konser performanslarından geri kaldığı için 7 yıl boyunca hayranlarıyla direkt kontak kuramadı. Bu da onun kariyerini olumsuz etkiledi. Sonunda “Ben Sahnede Yaşıyorum” diyerek menejeri Albay’a isyan ederek konser salonlarına döndü. TV şovuyla başladı bu dönüş. Konserler ve Las Vegas şovlarıyla devam etti.

Elvis TV programıyla hala rock’n’roll yüreği taşıdığını ve hala kral olduğunu ispatladı. “The Elvis TV Special” da kamera ince,uzun,kıvrak figüre odaklandı. Saçları dağınıktı.” Eğer bela arıyorsanız “dedi ve ekledi.”Tam yerine geldiniz”. Aslında bu on yıllık bir şarkının sözleriydi ve “King Creole” filminde de söylemişti. Elvis’le büyüyen ve kendini yıllar öncesine gitmiş gibi hisseden milyonlarca insan için bu korkunç bir elektriklenmeydi. Elvis TV Show’unda eski şarkılarını sık sık söylüyordu. Daha sonra bunları “Elvis NBC TV Special”adfında bir albümde topladı. Albümde ”Guitar Man”,”Nothingville”,”Big Boss Man”,”Trouble” gibi parçalar vardır.

“If I can dream” TV programında patlamıştı. Sanatçının kıyafetlerini Bill Belew hazırlamaktaydı. Genelde deri ağırlıklı kıyafetler ya tam beyaz yada siyahtı. Amerikan Bayrağı olan kıyafet isteğine Belew ”Bayrak yerine Amerikan Kartalı daha iyi uyar.”demiştir. Saçlarını ayda 2-3 kez boyardı Elvis…

1969’un sonunda eski evi Memphis’te bir stüdyoya girdi. Bu stüdyo American Sound Studios’du ve sahibi Chips Monan onun için yeni şarkılar buldu, en güvenilir müzisyenleri seçti ve verimli bir stüdyo çalışması için ne gerekiyorsa yaptı.”From Nashville to Memphis” dolu dolu bir çalışmadır. ” From Elvis in Memphis “ ise kendi kendine yeten en iyi LP siydi. Albüm “In The Ghetto” şarkısıyla bitiyordu. Bu şarkı daha sonra single olarak ta çıkmış ve hala zevkle dinlenilmektedir. Bu arada 1972 yapım “He touched me” dini şarkılar albümüyle Grammy kazandı. 1970 ve 1971 de turnelere çıktı ve tüm dünyada hit olan kayıtlar yaptı. Bir başka canlı kayıt,International Hotel/Las Vegas’da yapıldı. Burası 2000 kişilik kentin en büyük salonuydu. Bu konserde kendisine eşlik eden büyük orkestrada iyi isimler vardı: James Burton, Jerry Scheff Ronnie Tutt, Sweet Inspirations vokal grubu, The Imperials vokal grubu gibi. Elvis’in son yaptığı profesyonel stüdyo çalışması aynı zamanda son büyük rock çalışması da oldu. Bu çalışma listelerde Top 40’a girdi. “ From Elvis Presley Boulevard, Memphis Tennessee” 1976 yılında gerçekleşen bir albüm olup stüdyo evine geldi ve canlı kaydedildi. Hastalığı nedeniyle bu albümde sesi titredi, şişti, zorlandı. Sanki her an patlayıp binlerce parçaya bölünecek camdan bir şişe gibiydi. Bu albümden sonra “Moody Blue” nun kayıtlarına başladı,ancak dört şarkı tamamlayabildi. Bazı gözlemciler onun son altın yılının 1969 olduğunu iddia ederler. Haftaya evliliği ve kadınları…


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020