Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1765
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 34 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1067

Sezen Aksu tabelasını söktüler - 17.09.2010

Referandum yapıldı bitti ama Sezen Akusu’nun referandum öncesi aldığı tavır nedeniyle  sanatçı kişiliği üzerine yapılan tartışmalar bitmek bilmedi sevgili dostlar.

İzmir'de, Sezen Aksu'nun anayasa değişikliğine destek vermesinden rahatsız olanlar, sanatçının adının verildiği sokakta tabelayı söktüler.

Sokak sakinleri: ''Sezen Aksu bizi lekedi...''

İzmir'de Sezen Aksu'nun çocukluğunun geçtiği sokak, 15 yıldır sanatçının adıyla anılıyordu. Ancak Aksu'nun hem 'Kürt açılımı', hem de referandum konusundaki açıklamaları sokak sakinlerini rahatsız etti.

İzmir Çankaya Mahallesi'ndeki 145 nolu sokakta Aksu'nun tavrından rahatsız olanlar artık bu ismi istemiyor. Sokakta imzalar toplandı, isim değişikliği talebi Büyükşehir ve Konak Belediyelerine gönderildi.

Çok büyük toplumsal güce sahip olan Sezen Aksu’ya doğduğu sokağın sakinleri son derece kızgın:  ''Yapmış olduğu demeçleri tasvip etmiyoruz. Baştan beri AKP hükümetinin yanında. Kürt açılımını bilmeden Sezen Aksu açılımın yanında olduğunu söyledi. Karşı tutum sergileyenlerini lekeledi. Arkasından referandum için de evet demesi bardağı taşırdı.''

''İsteğimiz levhanın kaldırılması. İsmini istemiyoruz. İzmirli istemiyor Sezen Aksu'yu. Yönlendirme yapması yanlış. Sanatçı kimliğini yanlış kullandı. Türkan Saylan'a saygısızlık yaptı.''

''Kürt açılımına destek verdiği için Sezen Aksu'ya kızgınım. Hiç benimsemedi Türkan Saylan'ı. Sokaktan adının kaldırılmasını istiyorum. İzmirlilerle beraber olabilirdi ama olmadı...''

Ancak bazıları karar çıkmasını bile bekleyemedi. Kimliği bilinmeyen kişiler Sezen Aksu tabelasını söktü.

Söktü sökmesine de benim de bu konuda söyleyeceklerim var: Sezen Aksu son otuz yıl içinde Türkiye’nin en iyi müzik prodüktörü ve kendi kendisini olmadığı biri gibi “Produce” edebilen ve bunu çok iyi tutturan ve aynı zamanda kabul ettiren bir popüler kültür figürü. Bu figür o derece başarılıdır ki Sezen Aksu’yu sorgulamak onu dinleyenlerden hiç birinin aklına gelmez, onun samimiyetinin ve gerçekliğini de sorgulamak hiçbir dinleyicisinin aklına gelmez hatta gerek bile duyulmaz. O dinleyicilerinin gözünde bir diva’dır çünkü.

Sezen Aksu şarkılarında Türkçe acı çeker, Türkçe sevinir ve Türkçe ağlar. Yani tümüyle yereldir. O nedenle Sezen Aksunun şarkıları Edirne’nin ötesinde çevrildiği zaman Avrupa dinleyicisine hiçbir şey ifade etmez, hatta yetersiz kalır. Evrensel bir duruşu yoktur.

Bu durumu kendisi de bildiği için yerel kalmaktan gocunmaz, aksine memnun olur bu duruşundan. Sezen Aksu’nun sanatçı duruşu hiçbir birikime, hiçbir politik düşünceye, hiçbir tecrübeye dayanmaz. Bunu çok açık görürsünüz zaten şarkılarında. Bu nedenle yüzeysel ve iç boştur şarkılarının.

Ancak bu topraklarda başarılı olacağını bilmesi, politik kimliğini yine bu topraklarda yani Türkiye’de tutturabileceğini bilmesi, yüzeyselliğinin ve birikimsizliğinin bu topraklarda prim yapacağını çözmüş olması, bir kısım dinleyici için damar ihtiva eden şarkılarının toplumun belli dönemlerinde yükselen duyarlılıkları üzerine inşa etmiş olmasıdır onun en büyük başarısı.

İşte bunu da 12 Eylül’e borçludur.

Sezen Aksu bir 12 Eylül sanatçısıdır!

Sezen Aksunun desteklediği siyasi parti AKP’de, onu ayakta tutan popüler kültürde 12 Eylül’ün ürünü. 12 Eylül Türkiye’yi bu kadar gerilere götürmeseydi, yetişecek kuşaklar bu kadar törpülenmiş olmasaydı, Sezen Aksu’nun müzik marketteki raf ömrü tabii ki bu kadar uzun olmazdı.

Sezen Aksu yatıp kalkıp Kenan Evren’in gençliğe yaptığı kötülüğe dua etsin. 80’lerin ve 90’lerın kaybolup yitmiş gitmiş genç kuşaklarına ve bu kuşakların yarattığı cahiliye devrine kaset sattı. Sonra kalkıp da benim önüme Erdal Eren için yazıldığı rivayet edilen “Son Bakış” şarkısını Sezen Aksu’nun ta o yıllardan kalma duyarlığı olduğunu koymasın kimse.

Tabii ki, referandumda isteyen istediği tercih de kullandı oyunu ve sonucunu biliyoruz artık. Ancak bu tercihlerin samimiyetinin sorgulanamayacağı anlamına gelmez. Sorun da burada başlıyor zaten, Sezen Aksu’nun “Evet” ya da “Hayır” demiş olması değildir önemli olan, artık bana hiç şaşırtıcı gelmeyen samimiyetsizliğidir önemli olan.

İşte bu samimiyetsizlik nedeniyle sokağın girişindeki o tabelayı söken sokak sakinleri haklıdırlar sonuna kadar.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020