Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 824

Korna sensin çalmak da sana girsin! - 10.07.2009

Hastane önünde "korna çalma" tabelasını görüp düttüüütt, düttüürüü diye klaksona abanan ayıların söylediği bir repliktir bu.

Bir de, örneğin, Haziran ayının ikinci pazar günü yani ÖSS’nin yapıldığı gün 9.30 ile 12.30 saatleri arası düğün yapmak, korna çalmak gibi şeyler yasak olmasına rağmen, sünnet düğünü yapan, bir de utanmadan korna çalıp duran hayvanların hak ettiği lâftır.

Önce çok çok özür dilerim, hislerimi ancak böyle bir başlık ve girişle ifade edebilirdim. O kadar sinirliyim ki anlatamam sevgili dostlarım. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte düğün sayısı artınca, şehrin caddelerinde düğün konvoylarının korna sesinde geçilmiyor.  Yolda, birlikte yürüdüğün arkadaşın ile iki kelam edemiyorsun bunların gürültüsünden.

Az önce de böyle oldu, bir düğün sürüsü geçti yanımdan.

Tamam, belki bir zamanlar güzel bir adetti (araba, trafik, nüfus yoğunluğu azdı vs.) ama artık özellikle büyük şehirlerde gürültü kirliliğinden, başkalarını rahatsız etmekten başka bir anlamı kalmadı.

Tamam anladık.

Evleniyorsun, mutlusun. Biz de siz evleniyorsunuz diye mutluyuz. Konvoy oluşturmuşsunuz falan ama kornaya basmayın be kardeşim. Hele ki ardı ardına birbirinizle yarışırcasına yapmayın şunu. Uyuyanı var, hastası, bebeği olanı var. Keyifsizi, bir yakınını kaybedeni var...

En anlayamadığım eğlence biçimlerinden biridir bu aynı zamanda.

Tamam, mutlusunuz anladık da ben senin mutluluğunu paylaşmak istemiyorum arkadaşım. Hele hele bir de arabayı yolun ortasında durdurup inip oynamaya başlayanlar vardır ki onlara diyecek söz bulamıyorum.

Vallahi var.

Abartmıyorum.

Ben bunu gördüm. Adam tüm caddeyi trafiğe kapadı hem de nasıl bir vurdumduymazlıkla, nasıl bir pişkinlikle yaptı sözle anlatamam. Hayır, arkadaki arabalar korna çalıyordu, adam o kornalarla edilen küfürü tebrik mesajı gibi karşılıyordu.

Birilerinin özel hayatından, geçilen tüm sokakları haberdar etme saçmalığı da diyebiliriz buna.

Elbet, başka mutlu insanlar da vardır. Sınavdan iyi not almıştır, terfi etmiştir, sevgilisiyle barışmıştır vs.

Onlar kornaya basıyor mu lan? (Yani çok özür dilerim, dedim ya sinirliyim!)

Aslında, mutsuzların basması lazım kornaya. Deşarj olsunlar. Ben ne mutsuzluklar yaşadım, bastım mı lan kornaya? Arabam yok ama olsun. Telefon melodisi çalardım. Benim mutsuzluğum seni ilgilendirmiyorsa, senin mutluluğundan bana ne?

Ayrıca, görürüm ben seni iki sene sonra. O mutluluktan eser kalacak mı bakalım?

Bu gereksiz olay adet haline gelmiştir. Bence eskiden araba azdı (1960 -70 – 80) o zamanlar arabası olanlar başka statüdeydi onların başlatmış olduğu bir olay diye düşünüyorum. Günümüzde demode oldu. Onun yerine motosiklet konvoyu,  vosvos konvoyu klasik araba kiralamak vs. almıştır.

Yani demem o ki (şimdi biraz sakinleştim), böyle korna çalıp milleti rahatsız edeceğinize, detone edilmiş bir ortam yaratacağınıza, gidin düğün salonunuza, salondaki orkestra size bir La Cumparsita çalsın, dans edin eşinizle, sevgilinizle..

Ha bu arada düğünlerinde olay çıkmayan düğün sahiplerine Kilis Emniyet Müdürlüğü Kilis Polisevi’nde yemek veriyormuş.

Bu da günün incisi olsun sevgili dostlarım.

Ben şimdi gidip biraz sakinleşeyim.

Pazartesi günü görüşene değin hepinize iyi bir hafta sonu tatili diliyorum.

Esen kalın…


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020