Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 31 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 674

Bir trompet EFSANESİ - 28.11.2008

Beyoğlu’ndaki The Hall dün gece saat 22.00’de, trompetçi Rex Richardson’ı ağırladı. Richardson’a sahnede Türkiye’nin değerli genç cazcılarından Okan Ersan, Levent Altındağ, Volkan Öktem, Eylem Pelit ve Çağrı Sertel eşlik etti.

Müzik kariyeri boyunca aralarında Benny Carter, Ray Charles, Aretha Franklin, Kurt Elling’in de bulunduğu isimlerle çalışmış olan Richardson aynı zamanda Joe Henderson’ın gruplarıyla Japonya ve Amerika turneleri gerçekleştirdi. 

Müzisyen 1995’ten beri kayıtlarını ve performanslarını Amerika’nın en önemli caz topluluklarından Rhythm & Brass ile gerçekleştiriyor. Günümüz bestecilerinden Doug Richards “Trompet ve Orkestra için Kıtalararası Konçerto”sunu, Dana Wilson da “Trompet ve Yaylılar için Konçerto”sunu Richardson için besteledi. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde caz trompeti profesörü olarak akademik kariyerine devam eden trompetçiye sorularımızı yönelttik.

2005’te Dana Wilson’ın konçertosunun prömiyerinde çalmak için Ankara’ya gelmiştiniz; Türkiye’ye tekrar gelmek nasıl bir duygu?

Türkiye’ye tekrar gelmek beni heyecanlandırıyor. Dünyadaki en şaşırtıcı ülkelerden biri, özellikle mutfağı ve zengin tarihi ilgimi çekiyor. Burada çok müzisyen arkadaşım var ve geleneksel müziklerinizi daha yakından tanımak istiyorum.

Türkiye’deki müzik sahnesini ne kadar tanıyorsunuz?
Oldukça canlı bir caz sahnesi olduğunu söylemeliyim! Birkaç sene önce Ankara ve İstanbul’a geldiğimde çok başarılı bir caz gitaristi olan Neşet Ruacan’la çalmıştım. 27 Kasım gecesi çalacağım müzisyenler de gerçekten dünya çapında  insanlar... Öte yandan, sevgili arkadaşım, klasik müzik trompetçisi Erden Bilgen, dünyanın gerçekten en iyi solistlerinden biri.

Kariyeriniz boyunca caz efsaneleriyle çalıştınız; özellikle müziğinizi etkileyen isimler kimlerdi?

Gerçekten çok sayıda kişiden ilham aldım ve almaya da devam ediyorum. Chicago’da yaşadığımda özellikle Kurt Elling’den etkilenmiştim. Woody Shaw, Freddie Hubbard ve John Coltrane gibi figürler yeniyetmeliğimden beri beni etkiledi; trompetin klasik isimleri sayılan Maurice Andre ve Hakan Hardenberger de öyle. Son yılların rock ve pop müzisyenlerinden Radiohead, Bjork, ve Inara George da besteleriyle beni etkiliyor.

Cazın yanı sıra klasik müzik kayıtları da gerçekleştirdiniz; bu iki tür sizin müzik dünyanınızda nasıl birleşiyor?

Bu biraz yeni diller öğrenmeye benziyor: Müziğin her türünün kendine özgü bir lisanı var. Bu lisana derinliğine nüfuz etmeye ve kendimden bir şeyler katmaya çalışıyorum. Klasik’e caz’dan, caz’a da klasik’ten bir şeyler katabiliyorum. Bestecilik derseniz, büyüklerin izinden gitmeye çalışıyorum: Ellington, Stravinsky, Wayne Shorter gibi sayısız 20. yüzyıl efsanesi aslında klasik müzik ve caz arasındaki bereketli alandan çıkmıştır.

Milliyet

 

 

1 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020