Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 645

Aynur türkülerini boşuna mı söyler? - 17.10.2008

Yahu ne fuarmış bu böyle.

Açıldı, açılacak, şunlar katıldı, bunlar katılmadı, Türkiye onur konuğuydu, biz katılsak mı acep, kültür bakanını protesto ediyoruz, falan filan derken, dünyanın en önemli sanat olaylarından birisi olan Frankfurt Kitap Fuarı açıldı.

Fuarla ilgili bir sürü haber düştü posta kutumuza ajanslardan.

Tabii bunların hepsini yazacak olsam bizim kıta sahanlığımızı çoktan aşmış olacak yazdıklarımız.

Fuar açılmadan bir hafta önce Fazıl Say’ın Nazım Hikmet Oratoryosu’nun fuar programından çıkarıldığı haberi düşmüştü ajanslara bomba etkisi yaratarak hem de.

Fazıl Say’ın Sky Türk Televizyonu’nda yaptığı o çarpıcı açıklamalar düşmüştü gündemimize ayrıca.

Daha daha sonra Nobel’li yazarımız Orhan Pamuk beyefendinin açıklamalarını okuduk hep birlikte.

Tabi bu toz duman gündem arasında Frankfurt Fuarı’nın sanatın tüm dallarını kapsayan etkinlikleri toz duman arasında seçilmeye çalışıldı tüm kamuoyu tarafından.

Çünkü bu kadar speküle edilen bir uluslar arası etkinlik daha var mıdır diye düşünüyorum.

Bu arada, 2008 Frankfurt Kitap Fuarı’na bu yıl onur konuğu olarak katılan Türkiye, kültürel yaşamını tüm boyutları ve renkleriyle Almanya´ya taşıyor. “Bütün renkleriyle Türkiye” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikler, ülkenin kültürel zenginliğini uluslararası kamuoyunun dikkatine sunmayı ve özellikle uluslararası alanda hak ettiği ilgiyi göremeyen Türk edebiyatını dış dünyaya açmayı hedefliyor.

Frankfurt Kitap Fuarı Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi tarafından düzenlenen edebi etkinliklerin yanı sıra, sergiler, tiyatro gösteri, paneller, dans gösterileri ve konserler de kapsamlı onur konuğu programı içinde yer alıyor. Program kapsamında Almanya´da düzenlenen konserlerden biri de, Anadolu’daki Türk ve Kürt folklorunu Avrupai tınılarla bütünleştiren ses sanatçısı Aynur tarafından 17 Ekim akşamı (bugün) Frankfurt Mousonturm’da verilecek.

Anka Ajansının haberine göre Kürtçe müziğinin ilk yorumcularından Aynur’u, Alman kamuoyu ilk kez yönetmenliğini Fatih Akın´ın yaptığı “Crossing the Bridge” (Köprüyü Geçmek) belgeselinde tanımıştı. 2002´de ilk albümü “Seyir”in ardından 2004 yılında çıkardığı “Keçe Kurdan” adlı albümü ile ününü Türkiye sınırlarının dışına taşırmayı başaran Aynur, son olarak 2005 yılında ‘Nûpel’ (Yeni Sayfa) adlı albümünü çıkardı ve pek çok filmin müziklerini hazırladı.

Aynur’un bugün gerçekleşecek olan konserini dinleme olanağım yok tabii. Konser hakkında olup bitenleri orada bulunan sevgili dostlarımdan ve ajanslardan öğrenip sizlere aktaracağım.

Tabii şimdi bana düşen şey ise Ertuğrul Günay’ın Kültür Bakanı olmasından sonra maneviyata önem vermeye başlayan Devlet Tiyatrolarının oyunlarını seyretmek olacak.

Pazartesi günü görüşene değin esen kalın sevgili dostlar.


Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020