Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 628

Sınırdan gelen ses Lila Downs - 17.09.2008

Latin cazının genç ismi Lila Downs’un son albümü “Shake Away”, Meksika ve ABD müziklerinin özgün bileşimini sunan şarkıcıyı tanımak için kaçırılmaz bir fırsat...

 “Frida” filmindeki parti sahnesinde, Meksika’nın bu ünlü kadın ressamını canlandıran Selma Hayek, şarkıcı Lila Downs’un kulağına eğilip iki kelime fısıldar; ardından Downs’un söylediği “Alcoba Azul” parçasının eşliğinde Hayek, kendisi kadar çekici olan ev sahibesiyle baş döndürücü bir tango yapar...

Lila Downs, 2002 tarihli bu filmle ismini duyurduktan sonra, 2003’teki Oscar Töreni’nde de Brezilyalı şarkıcı Caetano Veloso ile mükemmel bir düet yaparak gözlerde ve kulaklarda yer etmişti. 

Yılanın gözleri

Şarkıcının son albümü geçen günlerde EMI tarafından yayımlandı Türkiye’de: Albüm Meksika’da “Ojo de Culebra”, ABD’de ise “Shake Away” adıyla piyasaya sürüldü. Albüme ismini veren “Ojo de Culebra” (Yılanın  Gözü) adlı parça, Meksika yerlilerinin kültürüne referansla, deri değiştiren yılan teması etrafında, ABD ve Meksika halklarına karşılıklı korku ve öfkeden sıyrılıp yeniden doğma çağrısı yapıyor.

“ABD toplumu son  yıllarda yoğun bir dehşet yaşadı” diyor Downs:

“Albümdeki fikir de bu korku ve öfkeyi silip atmak (‘shake away’). Doğum yerim olan, Meksika’nın Oaxaca kenti de yoğun politik sancılar geçirdi. Zaman zaman bu acılarla aramıza mesafe koyuyoruz; oysa yapmamız gereken ne unutmak ne saklanmak. Olumlu olmalıyız. Gençliğimden beri benim hedefim, din ve ırk açısından farklı insanları bir araya getirmek oldu.” 

Downs’un bu parçada, Mart ayında İstanbul’a gelen Chambao grubunun solisti La Mari’yle düet yaptığını da belirtelim.

Bir diğer çarpıcı düette Downs, Arjantin’in efsane sesi Mercedes Sosa’yla “Tierra de Luz” adlı vatan özlemi temalı şarkıyı söylüyor.

“Perro Negro”da ise  Meksika’nın başlıca rock gruplarından Cafe Tacuba’nın solisti Ruben Albarran’la düet yapıyor.

Temmuz ayında Caz  Festivali’nde İstanbul’a konuk olan Raul Midon ise, Downs’a,  Santana’yla özdeşleştirdiğimiz “Black Magic Woman”da, sesi ve gitarıyla eşlik ediyor. “Taco de Palabras” ve “Los Pollos”da yerli renkleri hissediliyor; “Little Man” ve “Skeleton” ise ‘sınır müziği’ lezzeti veren blues parçaları. 

Sınırın iki yanında

Downs’un albümündeki diğer şarkılar arasında, sınırı ve çölleri bin bir sıkıntıyla geçip ABD’de asgari ücrete mahkum olan Meksikalıları anlattığı “Minimum Wage”den, “Silent Thunder” gibi mistik bir tad taşılan parçalara uzanan İngilizce ve İspanyolca şarkılar var.

Downs’un müzikal kariyeri uzun ve zengin. Kırk yaşındaki Downs’un annesi Meksika yerlisi bir şarkıcı, babası ise ABD’li bir sinema profesörü. Şarkıcı ayaklarını sınırın iki yanına birden basar: Önce Meksika’daki Oaxaca’da klasik şan eğitimi görür, ardından ABD’deki Minnesota’da antropoloji okuyup Meksika el sanatlarını inceler.

Kısa sürede, onu asıl ilgilendirenin Meksika yerlilerinin müziği olduğunu anlar ve çok katı bulduğu klasik müziği bırakır. İleride evleneceği ABD’li caz piyanisti ve saksafoncusu Paul Cohen’le bir grup kurar; birlikte Latin Amerika, ABD ve Avrupa’yı,  bardı restorandı, turlamaya koyulurlar.

Müziği başlarda ‘Latin caz’ olarak nitelenen Downs, giderek Mikstek, Zapotek, Maya ve Nahuatl yerlilerinin müziklerinden ve folklorundan da esinlenmeye başlar. ABD’ye göç etmek durumunda kalan, sınırı geçerken ve ABD’de yaşarken bin bir sorunla karşılaşan Meksikalıların deneyimleri hep ön planda yer alır parçalarında.

Önce kendi imkânlarıyla iki albüm çıkarır, iki ülkede de popülaritesi arttıkça ağırlıklı olarak İspanyolca, ama  bunun yanı sıra Mikstek dilinde, İngilizce ve Fransızca şarkılarıyla parlak albümler kaydeder Downs.

“Frida” filminde bazı parçalarına yer verilen “La Sandunga” (1999),  ardından “La Arbol de Vida” (2000), “La Linea” (2001);  Latin Grammy ödülü aldığı “Una Sangre” ve ilk kez bir parçasına video klip çektiği “La Cantina” (2006) albümlerini yayınlar.

Video klibi ve reklam gibi kaygılarının olmamasının yanı sıra, “Ojo de Culebra”dan çok sayıda parçayı myspace sayfasına koyması da, Downs’un ne kadar farklı saiklerle müzik yaptığına işaret.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020