Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1762
Güzel Sanatlar Fakülteleri ve benzeri okulların yetenek giriş sınavlarının YÖK tarafından kaldırılması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kaldırılması doğru bir karar, Katılıyorum.
Kaldırılması yanlış bir karar, Katılmıyorum.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 41 müzisyen gazete okuyor
 
 
Barış Yıldırım
 
 
Yayımlanan Sayı : 578

Müzik Festivali’nde Venezuelalı virtüöz - 11.06.2008

Doğaçlamalarıyla tanınan Gabriela Montero, bu akşam 20.00’de Aya İrini’de müzikseverlerin karşısına çıkacak

Bu yıl 36’ncısı düzenlenen Uluslararası İstanbul Müzik Festivali programının ilk uluslararası yıldızı olan ve müzik çevrelerinde klasik repertuvar üzerine doğaçlamalarıyla tanınan Gabriela Montero, dün gece Aya İrini’deydi.

Doğaçlamalarıyla tanınan sanatçı, saat 20.00’de başlayan “Barok ve Ötesi” başlıklı solo konserinin ilk bölümünde Liszt ve Busoni’nin Bach üzerine düzenlemelerine yer verdi. İkinci bölümde ise barok eserler ve o anda seyirciden gelecek istekler üzerine doğaçlamalar yaptı.

Çok erken bir yaşta piyano ve doğaçlamaya başlayan piyanist, “Henüz 4 yaşındayken annemin bana söylediği ninniler üzerinden piyanoyla emprovizasyon yapıyormuşum. Müzik kariyerim böyle başladı!” diyor.

Gabriela Montero sıradışı bir resital repertuvarına sahip. Aslen doğaçlamalarıyla seyircilerin karşısına çıkan ve doğaçlamayı klasik müzikle ilgili önyargıları yıkmanın, kendini ifade etmenin en doğal aracı olarak gören sanatçı yöntemini şöyle anlatıyor:

“Bir plan kullanmıyorum”

“Konserlerde  seyircilerden bana bir tema vermelerini istiyorum. Bu herhangi bir şey olabilir. Klasik  melodilerin yanında, popüler bir parça veya şarkı da  mırıldanabilir seyirci. Bu temayı alıp onun üzerine doğaçlama yapıyorum. Doğaçlama da herhangi bir formül veya plan kullanmıyorum. Burada benim için mutlak bir yaratıcı özgürlük söz konusu, her şey kendi kendine oluyor!”

Örneğine pek az rastlanır bir biçimde, müzikseverler sanatçıyla internet sitesi üzerinden müzikal bir diyaloğa girme imkanına sahip:

“İsteyen herkes internet sitemde bana 50 kelimeyi geçmeyen bir tema önerisinde bulunabilir. Ben de iki haftada bir bu temalardan birini seçip oturma odamdaki piyanomda doğaçlama yapıyorum ve bu, canlı olarak internetten yayımlanıyor.”

Sanatçının en takdir ettiği piyanistler arasında Arjantinli Martha Argerich  başta geliyor. Montero “Benim kuşağımdan ise, Polonyalı piyanist Piotr Anderszewski ve çok yakın arkadaşım olan Arjantinli Ingrid Fliter gibi isimleri beğeniyorum” diye ekliyor. Montero, tüm Bach severleri bu akşamki konserine davet ediyor:

“Liszt ve Busoni’nin Bach’tan esinle hazırladıkları düzenlemeleri seslendireceğim. Bach’ın diğer bestecilerden farklı bir özelliği var: Onun melodileri o kadar temiz ve o kadar mantıksal ki, doğaçlamalar daha organik bir özelliğe bürünüyor.”
        

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020