Kullanıcı Adı
Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 15
Sayı: 1770
5 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak olan CSO Stajyer sanatçı sınavı şartnamesi hükümleri, CSO gibi standardı yüksek bir orkestraya stajyer sanatçı seçmek için yeterli midir?

Yeterlidir.
Yeterli Değildir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
 
 
Orhan Kahyaoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 474

Jaco'ya saygıda kusur yok - 11.01.2008

1970'lerin sonunda caz dünyasında enstrümanlarıyla çığır açtığına inanılan iki basçı konuşuluyordu. ABD'de Jaco Pastorius, Avrupa'da Eberhard Weber'di bu isimler. Weber, bugün yaşayan bir efsane olarak müzik serüvenini sürdürüyor. Pastorius'sa 1987'de trajik bir ölümle bu dünyadan ayrıldı. Ancak ölümüne rağmen adı hiç silinmedi. Tersine, basçıları günümüze dek en çok etkileyen isimlerden biri oldu. Onu caz dünyası 1976–1982 arasında ünlülerden oluşan caz-fusion grubu Weather Report'un üyesiyken çok daha yakından tanıdı.

Elektrikli basa yeni kavramlar kazandıran, basın rolünü zenginleştiren Pastorius, müzisyenliği kadar kompozitör kimliğiyle de yankılar uyandırmıştı. İşte son haftalarda, bu ünlü müzisyenin anısına hazırlanmış bir albüm müzikseverlerin karşısında. 'Gospel For J.F.P. III' adını taşıyan bu saygı albümünde, bazıları onun yol arkadaşları olan birçok müzisyenin Pastorius bestelerini yorumlayışına şahit oluyoruz.

Pastorius, caz vizyonu inanılmaz geniş bir sanatçıydı. Pop ve rock'dan punk, Latin caz ve avangard caza sayısız müzik çizgisini kendi sound'u içinde yeni, özgün bir modele dönüştürmüş; müziği, bir tutku olarak varoluşunun kopmaz bir parçası haline sokmuştu. Titreşimlerle dolu ilginç bir lirik sound'u oldu hep. Ritmik olduğu kadar melodik renklerle bezeli, parıltılı imge dünyası onun bas stiline ve bestelerine derinlemesine sinmişti. Yer yer romantik bir çizgiye de yaslanan etkili anlatımcılığı onun en özel ayrıcalığıydı. Müzikal köklerinde, blues'dan klasik müzik ve Karayib müziklerine kadar uzanan bir kök ve birikimden de söz edilebilir.

'Gospel For J.F.P. III' adlı saygı albümünde de sanatçının müzik ruhunun şad edildiği söylenebilir. Artistik prodüktörlüğünü bir Pastorius tutkunu olan Neil Weiss yapmış. Sayısız usta müzisyen veya grubun eski ve yeni kayıtları bir araya getirilmiş. Albümün çekici yanı, Pastorius müziğini yorumlarken, bugünün caz duyarlılıklarını bu bestelere taşımaları. Pastorius bestelerinin ana ayrıcalıklarından biri de hep bu olmuştur. Giriş parçası 'Three Views Of Secret', Pastorius cazındaki orkestral duyguyu da yansıtması açısından çekici bir yorum. Caz gitarın iki virtüözü Hiram Bullock ve Bireli Lagrene'le 'Controfarsa' adlı Uruguaylı koronun buluşması sonucu nefis bir yenilikçi yorum çıkmış ortaya. Cazın önemli piyanistlerinden Michael Gerber, ikisi kendi albümünden alınma üç parçayla albüme katılıyor. 'Las Olas' nefis bir Latin-caz kompozisyonu olarak Pastorius müziğine farklı bir tat taşıyor.

Gerber'in Bill Hart'lı trioyla yorumladığı 'Dania' klasiğiyse Pastorius'un modern caz vizyonundaki birikimini yansıtması açısından önemli bir örnek. Pastorius'un Karayib müziğine olan tutkusunu ifade eden ünlü bestesi 'Havona'yı grubuyla Othello Molineaux yorumluyor. Jaco'nun ölümünden bir yıl önce çıkan solo albümüne de adını veren 'Punk Jazz' adlı parçayı akordeon ustası Gil Goldstein farklı, çağdaş bir caz ufkuna taşıyor. Jaco'nun eski yol arkadaşlarından davulcu Kennood Denward 'Just Advance' albümüne aldığı Paco klasiği 'Teen Town' onun cazına duyulan saygının açık izleriyle dolu. Ünlü basçının 'Microcosm' adlı büyük klasiğiniyse, üç caz devi yorumluyor: Bu parçada John Patitucci, Pastorius'u hiç aratmıyor. Latin ve Karayib müzikleriyle bezeli ilginç beste 'Good Morning Anya'yıysa Zebra Coast grubu yorumluyor. Yine bir ustalar dörtlüsü çalmış söz konusu besteyi. Albümde, Pastorius'un olmayan iki beste var. Bunlardan ilki, Jaco'nun ilk albümünde yer alan 'I Can Dig It Baby'. Grupo Del Cuareim, basçının anısına çalmış bu besteyi. Albümün son parçası 'Gospel For J.F.P. III'se Trio Fattoruso'nun Jaco'ya ithafen yazıp albümlerine taşıdıkları parçalar.

Jaco, oluşturduğu bas lisanıyla gelecek kuşak müzisyenlerini de kıyasıya etkileyecek. Stili ve anlatımcılığındaki özel becerisi, bugün de üstüne düşünülen özelliklere sahip. 36 yaşında ölen bu büyük ustayı, bir albümle anmak tüm caz severleri heyecanlandırmış olsa gerek ki, albüm caz dünyasında son haftalarda sıkça anılmakta.

Gospel For J.F.P. III-Tribute to Jaco
Pastorius/Equinox

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2020